Czy można wykorzystać laser do cięcia styropianu???

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów
Awatar użytkownika

Autor tematu
webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

Czy można wykorzystać laser do cięcia styropianu???

#1

Post napisał: webserver » 03 lut 2005, 19:19

Witam Czy można wykorzystać laser do cięcia styropianu??? Wiem ze to jest raczej głupie i nie opłacalne ale tak wpadło mi do głowy. Przy nagrywaniu płytę laser w cd-rom rozgrzewa ścieżkę do temp. około 200*C , wiem ze on jest bardzo slaby ale czy można by go zmodyfikować lub wykorzystać cos podobnego do ciecia styro o grubości 50mm jest to dużą zaleta ze względu na to ze można wycinać dowolne kształty bez modyfikacji ścieżki drutu. Co wy na to ??? :?: :?:



Tagi:


avatar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 208
Rejestracja: 23 cze 2004, 09:44
Lokalizacja: Gdansk

Re: Czy można wykorzystać laser do cięcia styropianu???

#2

Post napisał: avatar » 03 lut 2005, 21:10

webserver pisze:Witam Czy można wykorzystać laser do cięcia styropianu??? Wiem ze to jest raczej głupie i nie opłacalne ale tak wpadło mi do głowy. Przy nagrywaniu płytę laser w cd-rom rozgrzewa ścieżkę do temp. około 200*C , wiem ze on jest bardzo slaby ale czy można by go zmodyfikować lub wykorzystać cos podobnego do ciecia styro o grubości 50mm jest to dużą zaleta ze względu na to ze można wycinać dowolne kształty bez modyfikacji ścieżki drutu. Co wy na to ??? :?: :?:
o nagrywaniu plyt cd wiem tyle ze laser tam nic nie nagrzewa a tylko zwieksza swoj stromien powodujac metnienie jakiegos materialu i tak powstaje 1 .. nie od temperatury a od ilosci swiatla (dlatego plyty cdr pozsotawione na sloncu sie wypaczaja )
zbudowanie czegos takiego nie ma sensu bo to bedzie drogie bardzo ..... nie da sie zmodyfikowac takiego lasera z glowicy od cd trzba kupic go gotwoego(10tys zl) , ustawianie calej optyki lasera to barzdo skomplikowana sprawa, np przestawiajac lustro o 1' zaduzo tracimy 60% mocy lasera , podsumowujac
nie ma sensu nie ta technologia do takich zeczy
"Everything should be made as simple as possible, but not one bit simpler."
Albert Einstein

Awatar użytkownika

Autor tematu
webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#3

Post napisał: webserver » 03 lut 2005, 21:53

Co do wypalania płytek Cd chyba się mylisz bo proces nagrywania polega na rozgrzaniu powłoki do temp 200*C a dopiero później jej zmodulowaniu?!!! ( Informacje te podawana miałem na wykładach z działania zapisu magneto optycznego) :?


niarsgod
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 13 sty 2005, 16:31
Lokalizacja: Pozna?

#4

Post napisał: niarsgod » 04 lut 2005, 00:18

laser laserem, zupelnie pomijam sprawe optyki (przy cieciu np. stali cala rzecz polega na slinym skupieniu wiazki na okreslonej glebokosci cietego matrialu)... ale tnie nie laser, on przeciez tylko rozgrzewa wazny jest caly uklad pneumatyczny, strumien gazu wydmuchuje material po zmiane stanu skupienia pod bardzo duzym cisnieniem (15-25bar).


avatar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 208
Rejestracja: 23 cze 2004, 09:44
Lokalizacja: Gdansk

#5

Post napisał: avatar » 04 lut 2005, 08:33

ehh i czego w tej szkoe ucza ;]
cdrinfo.pl
polecam
"Everything should be made as simple as possible, but not one bit simpler."
Albert Einstein


Piotr_B
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 20 lis 2004, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy można wykorzystać laser do cięcia styropianu???

#6

Post napisał: Piotr_B » 14 lut 2005, 21:39

webserver pisze:Witam Czy można wykorzystać laser do cięcia styropianu??? Wiem ze to jest raczej głupie i nie opłacalne ale tak wpadło mi do głowy. Przy nagrywaniu płytę laser w cd-rom rozgrzewa ścieżkę do temp. około 200*C , wiem ze on jest bardzo slaby ale czy można by go zmodyfikować lub wykorzystać cos podobnego do ciecia styro o grubości 50mm jest to dużą zaleta ze względu na to ze można wycinać dowolne kształty bez modyfikacji ścieżki drutu. Co wy na to ??? :?: :?:
Nie masz szans. Do tego dochdozi fakt, ze energia lasera jest w ognisku i musialbys przesuwac ognisko o te 50mm.

Mysle ze bez chociaz 25W CO2 nie ma co podchodzic. Zreszta z ta gruboscia nie bedzie wcale tak prosto bo trzebaby wykonac kilka przejsc.

Piotr

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”