cięcie plexi laserem CO2

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

cięcie plexi laserem CO2

#1

Post napisał: dasza77 » 03 kwie 2008, 22:51

Zlecałem niedawno wycięcie laserem CO2(moc80W) w plexi(grb.3mm) kilku formatek.
Ogólnie linia cięcia jest OK , ale jak się dokładnie przyjrzeć , to od strony stołu

(plastra miodu) na którym leżała plexi są delikatne ubytki materiału.
Firma , która wykonywała dla mnie tę usługę nie potrafiła wyjaśnić dlaczego tak się

dzieje.
Wg mnie w tych miejscach wiązka lasera odbijała się od siatki na której leżała plexi i ze

zmniejszoną mocą wypalała od spodu materiał.
Aby uzyskać powierzchnię idealną muszę teraz polerować krawędzie.

Jak można tego w przyszłości uniknąć ?

Mam też pytanie jak grubą plexi(przeźroczystą) można przeciąć laserem CO2 o mocy 80W ?
Myślę np o plexi grub. 10 mm .
Z jaką prędkością można wykonać takie cięcie ?

Pytam , bo mam dylemat , czy do cięcia grubej plexi wykorzystywać ploter frezujący ,

który posiadam , czy zbudować lub kupić laser CO2.

P.S. Na tym forum powinien się w końcu pojawić temat LASERY CO2

Pozdrawiam



Tagi:


grzegorz1965
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 109
Rejestracja: 25 gru 2007, 14:31
Lokalizacja: Sosnowiec

#2

Post napisał: grzegorz1965 » 13 kwie 2008, 13:59

Jeżeli na plexi 3mm były reflexy to znaczy że była troche za duza moc do tej grubosci.
Ja PMMA 10 mm ciąłem na 65% mocy z rury 80W i przy predkosci ok 2 cm /s było OK
Czasami brzeg od dołu wychodzi postrzępiony z powodu za dużej prędkości i nie ma właściwego przedmuchu.Można zaobserwować zjawisko jakby opóźnienia przetopienia dołu plexy w stosunku do połozenia głowicy.
Oczywiscie dochodzi jeszcze kwestia ustawienia ogniskowania.Ale mozna sobie z tym poradzić.
Teoretycznie laser 80 W powinien przeciąc plexi nawet ok3 cm ale potrzeba wtedy soczewke o dłuższej ogniskowej.Mozna też ciąć na dwa razy.

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3

Post napisał: Piotr Rakowski » 07 maja 2008, 08:23

Kol. Dasza77 - jestem za, aby powstał w reszcie wątek o laserach.

Jeśli chodzi o użycie lasera do konkretnej obróbki to sprawa nie jest taka oczywista. Jeśli masz dużo prostego cięcia (prostokąty, inne nieskomplikowane figury) - frezarką może być szybciej, ale dochodzi jeszcze wykańczanie krawędzi. Jeśli natomiast masz prace precyzyjne do wykonania - laser jest niezastąpiony. Moim klientom często pokazuję przykładowy rowerek z plexi (font Webdings - mała litera 'b') o wielkości 4 cm. Jest nie do wykonania żadną inną metodą - tylko laserem.

Co do krawędzi - prędkość obróbki ma tu zasadnicze znaczenie. Im mniejsza prędkość obróbki tym lepsza jakość krawędzi cięcia - tak ogólnie można przyjąć.
grzegorz1965 pisze:Jeżeli na plexi 3mm były reflexy to znaczy że była troche za duza moc do tej grubosci.
Ja PMMA 10 mm ciąłem na 65% mocy z rury 80W i przy predkosci ok 2 cm /s było OK
Czasami brzeg od dołu wychodzi postrzępiony z powodu za dużej prędkości i nie ma właściwego przedmuchu.Można zaobserwować zjawisko jakby opóźnienia przetopienia dołu plexy w stosunku do połozenia głowicy.
Oczywiscie dochodzi jeszcze kwestia ustawienia ogniskowania.Ale mozna sobie z tym poradzić.
Teoretycznie laser 80 W powinien przeciąc plexi nawet ok3 cm ale potrzeba wtedy soczewke o dłuższej ogniskowej.Mozna też ciąć na dwa razy.
Panie Grzegorzu - troszkę Pan przesadził - PMMA 10mm głowicą mocy 80W można ciąć prędkością 2 mm/s, nie 2 cm/s.

Prosta metoda na niestrzępienie krawędzi to podkładanie jakiegoś innego materiału lub cięcie "w powietrzu" na podkładkach.

Moim zdaniem nawet przy zastosowaniu soczewki 100 mm (4") nie da się przeciąć więcej, niż 25 mm, ale to także przecież zależy od rodzaju plexi, domieszek, itd.

Natomiast cięcie dwukrotne nie nie daje dobrego efektu, ponieważ krawędź cięcia zaczyna płynąć. Tak więc raczej ustawiamy cięcie na jednokrotne, niż dwukrotne.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

Jaszuk88
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 724
Rejestracja: 14 gru 2007, 19:54
Lokalizacja: nasza galaktyka
Kontakt:

#4

Post napisał: Jaszuk88 » 07 maja 2008, 21:01

Piotr Rakowski pisze:Jest nie do wykonania żadną inną metodą - tylko laserem.
Piotrze - wodą, wodą da radę :smile:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5

Post napisał: Piotr Rakowski » 09 maja 2008, 10:30

No dobrze, wodą można. Ale koszta!!!
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


grzegorz1965
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 109
Rejestracja: 25 gru 2007, 14:31
Lokalizacja: Sosnowiec

#6

Post napisał: grzegorz1965 » 10 maja 2008, 21:00

Jasne że 2 mm /s, a nie 2 cm .
Przepraszam za pomyłkę i dzieki za sprostowanie.

Ja mam inne pytanie .
Jaka jest optymalna temperatura cieczy chłodzącej rurę 80 W.
Jakiej nie wolno przekraczać, i jaka może być najnizsza.? Jaki jest przyrost temperatury w rurze?
Przy jakiej temperaurze należy pdgrzewać wodę przed rozpoczęciem pracy lasera?
Pozdrawiam
Grzesiek

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7

Post napisał: Piotr Rakowski » 11 maja 2008, 07:54

grzegorz1965 pisze:Jasne że 2 mm /s, a nie 2 cm .
Przepraszam za pomyłkę i dzieki za sprostowanie.
Nie ma sprawy - nie trzeba przepraszać - pomyłki w mianach to częsta sprawa.
grzegorz1965 pisze:Ja mam inne pytanie .
Jaka jest optymalna temperatura cieczy chłodzącej rurę 80 W.
Jakiej nie wolno przekraczać, i jaka może być najnizsza.? Jaki jest przyrost temperatury w rurze?
Odpowiem na wszystkie pytania naraz:
1. Poniżej 30 stopni Celsjusza.
2. Nie wolno przekroczyć 60 stopni, ale to teoria, bo między 30 a 60 stopni bardzo wydatnie spada moc użyteczna lasera. Przy 60 stopniach nie będzie prawie wcale ciął. Uważać trzeba jednak bardzo na szybkie schładzanie wody. Nie można w upalne dni nagle dolać sporo zimnej wody, np. trzymanej w lodówce, bo może nastąpić pęknięcie tuby (co miało już miejsce u jednego mojego klienta).
grzegorz1965 pisze:Przy jakiej temperaurze należy pdgrzewać wodę przed rozpoczęciem pracy lasera?
No no jest pytanie z gatunku trudnych, bo niestwierdzalnych. Chińczycy podają przedział pracy luby laserowej 20-30 stopni C. Czyli poniżej należałoby podgrzać wodę. No ale przecież w Polsce bardzo często są hale produkcyjne, gdzie temperatura pracy nigdy nie wzrasta do 20 stopni. Uruchamiałem laser przy 10 stopniach i także było OK. Temperatura wody wzrasta dość szybko, jeśli tniemy sporą mocą, więc osiągnięcie 20 stopni C będzie kwestią najwyżej godziny-dwóch. Aha - w systemie obiegu zamkniętego powinno być nie niej, niż 10 litrów wody chłodzącej, a w otwartym 25 l.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


grzegorz1965
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 109
Rejestracja: 25 gru 2007, 14:31
Lokalizacja: Sosnowiec

#8

Post napisał: grzegorz1965 » 13 maja 2008, 23:02

no własnie
u mnie w pracowni woda w zbiorniku ma 15 stopni a w zimie - trudno powiedzieć
i tu jest pytanie jak ustawić regulator i podgrzewacz aby rura nie była za zimna przy starcie.Oczywiście pomijam temperatury ponizej zera bo te załatwia rure bez włączania.
I jeszcze jedno pytanie . Jak mozna zmierzyc faktyczną moc promieniowana przez laser.


GumiRobot
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 685
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:51
Lokalizacja: Trójmiasto

#9

Post napisał: GumiRobot » 14 maja 2008, 18:19

grzegorz1965 pisze:. Jak mozna zmierzyc faktyczną moc promieniowana przez laser.
Najprościej kalorymetrem.
Kalorymetr w tym przypadku stanowi czernione od wewnątrz, izolowane termicznie np. styropianem od zewnątrz naczynie z blachy miedzianej, napełnione wodą jako absorberem promieniowania podczerwonego. Kształt naczynia (kąty pochylenia jego ścian i faktura powierzchni, np. piaskowana korundem) oraz położenie i wielkość otworu wlotowego winny zapewnić całkowite pochłonięcie energii lasera wewnątrz kalorymetru. Dla zwiększenia trwałości urządzenia nie używamy soczewek do skupienia wiązki laserowej.
Ilość dostarczonej energii obliczamy z zależności:

Średnia moc wiązki = ((masa puszki miedzianej * ciepło właściwe miedzi + masa wody * ciepło właściwe wody) * wzrost temperatury kalorymetru + masa odparowanej wody * ciepło parowania wody) / czas oświetlania laserem kalorymetru

Pomiar temperatury kalorymetru można dokonać np. termoparą podłączoną do miernika uniwersalnego. Przy określeniu wzrostu temperatury pamiętać o opóźnieniu w rozprowadzaniu ciepła.
Pomiar najlepiej jest przeprowadzić jako pomiar temperatury dna urządzenia.


grzegorz1965
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 109
Rejestracja: 25 gru 2007, 14:31
Lokalizacja: Sosnowiec

#10

Post napisał: grzegorz1965 » 14 maja 2008, 19:59

Bardzo prosty sposób, a jaki praktyczny :shock:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”