Tuleja - hartowanie w prasie

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
marzenq
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 15
Rejestracja: 05 gru 2012, 21:26
Lokalizacja: Poznań

Tuleja - hartowanie w prasie

#1

Post napisał: marzenq » 05 gru 2012, 21:39

Witam,

mam do wykonania projekt z PPT, część to tuleja, stal 40HM, wielowypust do wykonania w otworze bazowany na dużym D (średnicy zewnętrznej wałka, wew. otworu) fi 30 mm. Nie zagłębiajmy się w cały proces bo to wiem, wyczytałem z książek itd. Do wykonania wielowypustu użyję przeciągania, powierzchnia będzie w klasie IT6-8, zależna od przeciągacza. I teraz muszę wykonać obróbkę cieplno-chemiczną. Hartowanie z odpuszczaniem, co prowadzi do zmiany wyrównanej powierzchni wew. otworu, co jest normalne i muszę wykonać obróbkę wykańczającą. Problem polega na tym, że ciężko wykonać to szlifierką, docieranie to żmudna praca (2000 sztuk mc), obróbka przetłoczno-ścierna nie wchodzi w grę... Czy idzie jakoś wykonać hartowanie, żeby obróbka wykańczająca na wielowypuście nie była potrzebna ? Słyszałem coś o hartowaniu na prasie, ale nigdzie nie znalazłem opisu metody, zalet, wad, jakie stale można hartować tym sposobem. Czy ktoś na forum posiada wiedzę na ten temat i mógłby mnie jakoś naprowadzić ? Może ktoś zna jakąś literaturę gdzie znajdę informacje na ten temat ? Nowe sposoby na wyszlifowanie tych powierzchni ? Cokolwiek...

Z góry dziękuję za pomoc.
pozdrawiam.



Tagi:


Garry1
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 57
Rejestracja: 25 gru 2011, 14:20
Lokalizacja: Konin/Poznań

#2

Post napisał: Garry1 » 07 gru 2012, 11:28

Na jaką twardość to ma być? Ja bym to zrobił w następujący sposób: ulepszanie cieplne przed obróbką, obróbka a po niej azotowanie które zwiększy twardość i nie "zniszczy" powierzchni.

Myślę, że zadowolisz tym inżyniera Talara ;)


Autor tematu
marzenq
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 15
Rejestracja: 05 gru 2012, 21:26
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: marzenq » 07 gru 2012, 12:01

60 hrc Tomaszu ;p no jeśli w stanie ulepszonym już miałbym mieć pręty to trudnej to będzie skrawać, a 60 HRC to nie jest mało. Najwyżej po obróbce cieplnej przeciągaczem poprawie żeby wygładzić.
Mimo to nie dowiedziałem się na czym polega hartowanie w prasie... A to mnie bardzo ciekawi.


Autor tematu
marzenq
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 15
Rejestracja: 05 gru 2012, 21:26
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: marzenq » 09 gru 2012, 09:29

A i widzisz, nie mogę obróbki cieplnej zrobić przed skrawaniem, bo tak cały pręt muszę przewiercić pod otwór. Może najpierw zgrubnie i kształtująco, otwór zostawić pod wielowypust, wykonać obróbkę cieplną, następnie obróbkę wykańczającą + wykonać wielowypust przez przeciąganie (mamy na gotowo wtedy) i na koniec wykonać azotowanie. Ktoś może się wypowiedzieć na ten pomysł?


Garry1
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 57
Rejestracja: 25 gru 2011, 14:20
Lokalizacja: Konin/Poznań

#5

Post napisał: Garry1 » 09 gru 2012, 11:52

No i coś podobnego miałem na myśli...Najpierw kształtujesz cały wyrób oprócz wielowypustu, ulepszanie, szlifowanie całości, wielowypust, azotowanie i ewentualnie jeszcze szlifowanie jak będzie gdzieś taka konieczność.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#6

Post napisał: IMPULS3 » 09 gru 2012, 13:51

marzenq pisze:60 hrc Tomaszu ;p no jeśli w stanie ulepszonym już miałbym mieć pręty to trudnej to będzie skrawać, a 60 HRC to nie jest mało. Najwyżej po obróbce cieplnej przeciągaczem poprawie żeby wygładzić.
No i tym sposobem załatwileś przeciągacz za kilkanaście tysięcy zł. :smile: Twój pracodawca bylby z Ciebie bardzo zadowolony.... :smile:


Autor tematu
marzenq
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 15
Rejestracja: 05 gru 2012, 21:26
Lokalizacja: Poznań

#7

Post napisał: marzenq » 09 gru 2012, 14:04

A to zależy od przeciągacza i jego twardości, jeśli będzie twardszy niż 60hrc to nie widzę problemu.


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: CFA » 09 gru 2012, 15:23

marzenq pisze:A to zależy od przeciągacza i jego twardości, jeśli będzie twardszy niż 60hrc to nie widzę problemu.
Zobaczysz problem jak się zastanowisz z czego on będzie zrobiony. :-)
Choć to najmniejszy problem.
Jakie musi mieć cechy, jakiej maszyny do pracy wymaga itd


Autor tematu
marzenq
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 15
Rejestracja: 05 gru 2012, 21:26
Lokalizacja: Poznań

#9

Post napisał: marzenq » 09 gru 2012, 15:39

Z diamentu raczej wykonany nie będzie, więc fakt, poprawienie przeciągaczem nie będzie miało sensu. CFA albo IMPULS3 skoro już tutaj zajrzeliście, to czy któryś z Was może mi powiedzieć na czym polega hartowanie w prasie, jakie są tego wady, zalety, jak to się może przydać w mojej obróbce ?


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#10

Post napisał: CFA » 09 gru 2012, 16:29

marzenq pisze: czy któryś z Was może mi powiedzieć na czym polega hartowanie w prasie, jakie są tego wady, zalety, jak to się może przydać w mojej obróbce ?
Wiem tyle co mógłbym wygooglować, więc jak potrzebujesz coś więcej, to sam szukaj.
Kiedyś hartowałem detale w specjalnym przyrządzie ściskającym - cel podobny, ale to jednak co innego.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”