spawarka inwertorowa

Spawalnictwo i obróbka cieplna
Awatar użytkownika

Autor tematu
ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

spawarka inwertorowa

#1

Post napisał: ALZ » 10 sie 2007, 21:03

Muszę sobie kupić w miarę uniwersalną spawarkę do sporadycznego spawania i wybór padł na coś takiego http://www.allegro.pl/item224273946_dek ... cena_.html
Zwracam się z prośbą o opinię tych którzy mieli kontakt z takimi inwerterami.
Wiem, że to w zasadzie zabawka ale bardziej profesjonalna kosztuje znacznie więcej i nie jestem skłonny dołożyć 2 tysiaków.



Tagi:


guuma
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 26
Rejestracja: 25 cze 2007, 12:48
Lokalizacja: lubuskie

#2

Post napisał: guuma » 11 sie 2007, 05:21

Witam , firma flora to totalna chinszczyzna ja bym tu pomyslał o firmie http://www.gys.fr/
tez pewnie robia ja w chinach ale jest to bardziej przemyslana konstrukcja i powinna byc roboina z lepszych materiałów- cenowo moze byc wiecej o 200 -300zł - ja uzywam ten model 180A acdc i jestem zadowolony :lol:

Awatar użytkownika

Autor tematu
ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#3

Post napisał: ALZ » 11 sie 2007, 12:57

Zgodzę się z tym że w Twoja spawarka jest lepiej zrobiona bo to znacznie wyższa półka ale nie jestem do końca przekonany do tanich inwertorów GYS bo to również "żółtek" niskobudżetowy i np. GYS 133 ma tylko rok gwarancji a wymieniona powyżej ma 2 lata gwarancji + palnik tig. W zasadzie przez dwa lata miałbym spokój tylko zastanawia mnie jak się tym spawa. Może ktoś już tym spawał, czekam na nietylko pozytywne spostrzeżenia.


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#4

Post napisał: olo_3 » 11 sie 2007, 22:26

jedz sobie do byle jakiego marketu dla majsterkowiczów, tam maja powystawiane na polkach tigi tej klasy weź do ręki słynny palnik, zobacz jak wyglądają kable prądowe i w ogóle jak to wygląda.

generalnie bieda z nędza - niestety adekwatnie do ceny.

130A to nie jest żadna rewelacja, nie poszalejesz tym, aluminium nie pospawasz - bo jest to spawarka dc - spawa tez elektrodami mma - tylko Alu tez już nie pospawa taka elektroda (potrzeba AC, a rzadko o tym wspominaj, wprawdzie inne metale kolorowe i KO da się), będzie się wył. po30min spawania i później co 5min jak się już nagrzeje, ze względu na małą moc będziesz ciągle jechał na max.

nie widzę reduktora w komplecie a potrzebujesz 2 -jeden do co2 a drugi do argonu (różna budowa) - choć ciężko rokować co to “zawór gazu”

przy zakupie zwróć szczególną uwagę na dostępność wszystkich końcówek w paliku - znam przypadki ze Chińczycy wymyślaj pod swoje produkty (gwinty i wielkość) potem jest problem

[ Dodano: 2007-08-11, 22:29 ]
teraz paczę na foto zwróć uwagę w jaki sposób jest przymocowana guzik do palnika
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2082
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#5

Post napisał: qqaz » 11 sie 2007, 22:57

olo_3 pisze:potrzebujesz 2 -jeden do co2 a drugi do argonu (różna budowa)
tak naprawdę to jeden do obu gazów. Przy CO2 i ciągłej pracy wystepuje zamarzanie reduktora stad przydatność dodatkowego podgrzewacza gazu. Ale przy pracy amatorskiej nie jest potrzebny, najczęściej nie zdąży zamarznąć.
Używam GYSMI TIG 140 HF DV i nie widzę u niej jakoś problemów i rozróznieniania amatorskości od zawodowsta. Gdy podłaczyłem uchwyt pod transformatorowego besterka (160A) z prostownikiem samodziejką to po zajarzeniu spawaja tak samo.
Kol. na śląsku może poszukać sklepu z podobnym sprzętem - markety - i spróbować w ramach pokazu. Castorama takie próby udostepnia.


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#6

Post napisał: olo_3 » 11 sie 2007, 22:59

do argonu ma wieksze cisnienie - prosze kolegi
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2082
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#7

Post napisał: qqaz » 11 sie 2007, 23:06

Podobnie jak przy CO2. To jest ten sam reduktor.
Inny to jest do tlenu i nie ze względu na ciśnienie tylko na konieczność pracy bez smarów - zagrożenie wybuchem. :wink:

Awatar użytkownika

Autor tematu
ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#8

Post napisał: ALZ » 12 sie 2007, 00:11

Dzięuję za wszystkie cenne uwagi. Statków i innych cięzkich konstrukcji spawał nie będę czasami tylko kształtowniki o grubości ścianki do 4 mm i elektrodz 3.25 mi wystarczy. Częściej bedę używał elektrod do napawania. Tak najbardziej zależy mi na precyzyjnym spawaniu palnikiem tig małych elementów w osłonie mieszanki a więc CO też odpada. Pytam doświadczonych kolegów bo nigdy nie miałem okazji spawać stali tigiem chociaż przez rok spawałem tigiem blachy aluminiowe 1,5 mm i całkiem dobry w tym byłem ale zmieniłem pracę. Skoro opanowałem spawanie aluminium to myślę że ze stalą też sobie poradzę bo to znacznie łatwiejsze ale sprzęt znacznie gorszy będę miał do dyspozycji.


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2082
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#9

Post napisał: qqaz » 12 sie 2007, 12:47

ALZ pisze:Tak najbardziej zależy mi na precyzyjnym spawaniu palnikiem tig małych elementów
Proszę przed zakupem zrobić próbę spawania - rada tak znakomita że aż... Ale czesto jest tak że tańsze inwertery w trybie TIG nie kontroluja poprawnie prądu spawania przy starcie. W chwili zajarzenia łuku podawany jest pełny prąd a dopiero po chwili ( ułamek sek) spada do wartości nastawionej. Niestety ten impuls wystarczy do wytopienia dziury w precyzyjnym detalu.


jurek56
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 39
Rejestracja: 23 mar 2007, 11:49
Lokalizacja: P-ń

#10

Post napisał: jurek56 » 07 wrz 2007, 23:30

Obejrzałem i przeczytałem. Opis inwertora trochę laicki - brak konkretów. Nie wiem co to "z transformatora oraz reaktora do wyjścia prądu stałego ", zawór gazu prawdopodobnie w rączce palnika co jest jedną z jego wad(mechaniczny, otwierany po naciśnięciu przycisku spawania, brak kontroli wyprzedzenia wypływu oraz opóźnienia po zakończeniu procesu spawania). Jest to jednym z ważniejszych czynników niezbędnych przy spawaniu metodą TIG.
Proszę zwrócić również uwagę na "Cykl pracy (%) na max prądzie 35" - to znaczy że jest to słabiutki sprzęt. Dlaczego?
Spawając materiał o grubości 3,5mm na maxa możesz to robić przez 3,5 min po czym spawarka musi się schładzać przez 6,5min. Jeśli przekroczysz ten czas zadziała termostat i się wyłączy a wtedy czas stygnięcia się dwukrotnie wydłuży. Jeśli termostat nie zadziała - SPALISZ MASZYNĘ!!!. Zdarza się to po częstym przegrzewaniu.
Więc zanim kupisz poradź się specjalisty.
Kupując taki sprzęt nie warto oszczędzać bo skutki takiej decyzji są kosztowne ale wtedy gdy ją uszkodzisz i naprawa wierz mi kosztuje tyle co zapłaciłeś za całość.
Przykładowo blok IGTB może dojść dla tej mocy do nawet 500-600zł.
Dobrych przemyśleń :roll:
Jeszcze jedna sprawa. Kupując kieruj się zasadą - minimum 40A/ 1mm grubości materiału oraz "Cykl pracy" który podany jest na tabliczce znamionowej i dla max prądu powinien wynosić przynajmniej 60% - oznacza to że maszyna jest odpowiednia dla twoich potrzeb. Zajrzyj na strony http://www.esab.pl/, http://www.bester.com.pl/
Pozdr. :cool:
PS. Co do spawania stali TIG-iem: dobór gazu osłonowego do gatunku stali - bardzo ważne skład mieszanki jest podstawą pięknego spawu, a najlepiej podać gatunek stali przy zakupie gazu. Mają katalogi i wybiorą odpowiedni.
Piszę o gazie dlatego że jest to podstawa jakości spawu w metodzie TIG( zły gaz - brudny i brzydki spaw)[/b]

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”