Spawarka gazowa-pytania początkującego

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
volki15
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 07 paź 2009, 19:14
Lokalizacja: Ś-bnia

Spawarka gazowa-pytania początkującego

#1

Post napisał: volki15 » 07 paź 2009, 19:41

Witam
Jestem tu nowy,a wiec przechodze do sprawy kupiłem uzywane palniki,reduktor i nie uzywaną wytwornice acetylenową 0,5 m3. Jako ze jestem początkujący chciałbym sie dowiedziec do czego służą te palniki i jak sprawdzic czy sie nadają do dalszego uzytkowania (poniżej podaje
link do zdjec tych palników) również mam pytanie o reduktor do tlenu którego manometr po prawej jest taki nie przejrzysty z daleka czy to moze wpywac na jakies uszkodzenia, i jak go sprawdzic czy bedzie działał na butli z tlenem (w linku równiez jego fotka),i ostatnie moje pytanie na ile roboczo godzin wystarczy 8 litrowa lub 40 litrowa butla z tlenem ???????

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/13e ... db712.html Palniki

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/425 ... dd848.html Reduktor

Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi



Tagi:


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#2

Post napisał: rynio_di » 07 paź 2009, 20:52

Uchwyt czarny współpracuje z palnikiem do cięcia tym na dole.Ma on dodatkowy kanał do podawania tlenu a zarazem wydmuchiwania przepalonego materiału. Po zakręceniu takiej śrubki u góry uchwytu uchwyt ten może służyć do spawania. Uchwyt aluminiowe okładki to starszy model uchwyt ale zdaje mi się że do niego nie założysz palnika do cięcia. Palniki 7 szt, służą do spawania i w zależności od grubości materiału stosuje się dany palnik. Palniki posiadają wymienne pyszczki ale nie pamiętam od którego numeru a tu wygląda że pięć z nich jest wymienne. Palniki sprawdzisz tylko w pracy, czy nie puszczają bokiem, czy płomień jest równomierny czy żądło jest jak wyrysowane.
Manometr to tylko chyba szkiełko bo było z plexy i zmatowiało ,jak działa prawidłowo to ustawisz raz i będziesz spawał ( kleił) bo to nie takie proste.
A tak na dobrą sprawę to rzucasz się na głęboką wodę ,Nie wiesz ile jest niebezpieczeństw prz spawaniu gazowym Mimo to powodzenia.


Marian1234
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 262
Rejestracja: 07 mar 2009, 19:41
Lokalizacja: Rybnik

#3

Post napisał: Marian1234 » 08 paź 2009, 11:04

załóż sobie chociaż bezpieczniki przy reduktorowe i przy palnikowe może uda ci się wtedy nie wysadzić osiedla na księżyc, jak tniesz to idzie średnio 1 acetylen na 3x tlen ale tniemy blachę 40-70mm na mniejszej dyszy pewnie mniej tlenu pójdzie.


acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#4

Post napisał: acetylenek » 09 paź 2009, 17:06

Polecam lekturę jakiejś książki o spawaniu.
np.
Leon Mistur - Spawanie Gazowe i elektryczne.

a w niej:

palnik PU-11
nr nasadki 1- 100 l/h acetylenu 110 tlenu
2 - 140 -160
3 - 250 - 275
4 - 400 - 440
itd.

Ja używam max 3.

Teoretycznie na 1l acetylenu powinno być 1l tlenu dla płomienia normalnego (nie utleniający nie redukujący) w praktyce tlenu schodzi ciut więcej.

w butlach 40 - litrowych (najczęściej spotykane) jest dla 150 atm. 6000 litrów tlenu i dla ok 15 atm. 4500 litrów acetylenu rozpuszczonego w acetonie którym jest nasączony porowaty materiał wnętrza butli.

Wniosek taki że jak używasz palnika nr. 1 to dla kompletu pełnych butli masz 45 godzin pracy i zostaje troszkę tlenu. Palnik nr. 2 32 h. Pobieranie acetylenu nie powinno przekraczać 1000 litrów na h ze względu na porywanie acetonu z butli więc teoretycznie minimalny czas pracy to 4,5h ale to dopiero dla końcówki nr. 6 (spawanie blachy ogr. 8 do 12 mm)

Nie używałem wytwornicy acetylenu ale uważam że to chyba to nie te czasy butla jest bardziej poręczna i chyba bezpieczniejsza.

Pytanie jest takie co kolega chce tym robić ?

Ja używam do lutowania, odkręcania śrubek, spawania blach zardzewiałych bez ich szczególnego czyszczenia np. taczki (płomieniem można też czyścić) czego nie da się w rozsądnym czasie i nakładzie pracy zrobić TIG-iem, cięcie również w zakresie 3-10mm blach stalowych, hartowanie gdy zależy na czasie a nie szczególnie na super efekcie.

Cenię sobie odkręcanie śrub zardzewiałych przez ich nagrzanie do czerwoności tak szybko, że to do czego są wkręcone nie nagrzewa się bardziej niż do 30-60 st. po ostygnięciu śrubka wychodzi bez problemu.

Dobrze by było się trochę zorientować w BHP butli ciśnieniowych, butli z acetylenem i samym gazem, spawania w ogóle i gazowego (spawanie czegoś co jest pomalowane minią i ocynkowanych elementów nie jest zdrowe).


patrykstal
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 27
Rejestracja: 21 lis 2009, 19:22
Lokalizacja: wrocław

#5

Post napisał: patrykstal » 21 lis 2009, 19:35

też właśnie się zarejestrowałem
ale w spawaniu gazem to już taki nowicjusz nie jestem

jedno jest pewne ,warto aby kolega poczytał i zapoznał się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa,z acetylenem nie trufno o nieszczęście.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#6

Post napisał: pukury » 21 lis 2009, 20:00

witam.
na początek - jak zresztą pisali Kol. - zapoznaj się z zasadami bhp .
w tym wypadku to nie żarty .
szczególną uwagę zwróć na stan węży !
jak są popękane to nic nimi nie rób - kup nowe .
poza tym butle w miarę możliwości trzymaj na wolnym powietrzu i trzymaj wszelki smar z daleka od butli tlenowej .
to tak na szybko do głowy mi przyszło - jest tego więcej .
z wytwornicą acetylenu styczności nie miałem - już w latach 80 to była raczej prehistoria .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


patrykstal
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 27
Rejestracja: 21 lis 2009, 19:22
Lokalizacja: wrocław

#7

Post napisał: patrykstal » 22 lis 2009, 20:49

wytwornica acetylenu piękna sprawa.

należy pamiętać że ciśnienie powyżej 1.5 to ciśnienie krytyczne
tzn powyżej tego ciśnienia następuje wybuch :mrgreen:

nie jest powiedziane że tuż po przekroczneiu tego ciśnieia wybuchie ale 1.5 to granica bezpieczeństwa.

wytwornica może być pordzewiała itd,zawór który upuszcza,bezpieczeństwa nalezy sprawdzić i to dokładnie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”