Spawanie TIG bardzo cienkiej blachy Aluminiowej

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

Spawanie TIG bardzo cienkiej blachy Aluminiowej

#1

Post napisał: blasterpl » 13 sty 2012, 23:04

Witam,jakie parametry nalezy ustawic(prad,wyplyw gazu,jaka srednica elektrody)do spawania rurki aluminiowej w chlodnicy plynu(motocykl).Material aluminium b.cienkie "jak papier".



Tagi:

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#2

Post napisał: cnccad » 14 sty 2012, 07:45

wymienić na nowe lub skleić.
co znaczy , bardzo cienkie :?:
w rurce płynęła woda , czy płyn :?: jak płyn to należy się liczyć ze sporymi problemami przy spawaniu. Alu jest chonne a płyn nie ułatwia spawania.
Jest jeszcze druga opcji.
Castorama , palnik gazowy , lut do alu i zlutować. Ciśnienia nie masz dużego pewnie w układzie więc jest szansa że się uda.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post napisał: adam Fx » 14 sty 2012, 15:26

no ale chyba nie będzie spawać z zapełnionym układem ... no chyba ze to normalka

ja raczej bym chłodnice wymontował... jak wiadomo trzeba dobrze oczyści i odtłuści wymyć z glikolu i zapewne wypadało by do środka także w czasie spawania podawać gaz
na pewno "papier"da się spawać

chociaż też skłaniał bym się na lutowanie
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#4

Post napisał: cnccad » 14 sty 2012, 17:06

oczywiście że z płynem.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

#5

Post napisał: blasterpl » 14 sty 2012, 20:07

Chłodnica oczywiście wymontowana i pusta :smile: ,filmik widziałem fajny.No ale co z tymi ustawieniami ??

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#6

Post napisał: cnccad » 14 sty 2012, 20:18

nikt Ci nie poda prądu , parametrów. To trzeba widzieć , wiedzieć na co stać urządzenie do spawania. No , może wyjściowe parametry.
Zakładam że nie spawasz , bo pytasz o parametry wiec co to da że ktoś Ci coś poda :?:

polutuj i tyle
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

#7

Post napisał: blasterpl » 14 sty 2012, 22:56

Spawam,nie zawodowo ale spawam.Nie chodzi mi o konkretne ustawienia ale o jak napisał cnccad parametry wyjściowe.Spawam chłodnice dość często ale zawsze były połamane te elementy z grubszego materiału ok. 1 mm i z tym nie mam problemu.Teraz trafiła się chłodnica z uszkodzeniem na jednej z tych cienkich rurek i wole spytać kogoś kto wie lepiej ode mnie niż wypalić dziurę na 1 cm.


jacek-1210
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1027
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:16
Lokalizacja: Radomsko

#8

Post napisał: jacek-1210 » 14 sty 2012, 23:07

Nietrudno się domyślić, że do spawania takich puszek ustawiamy prąd na minimalny.
Obrazek
ja ustawiam jeszcze balans tak, żeby większość ciepła szła w elektrodę -ale nie na tyle żeby elektroda się topiła- i częstotliwość w dół żeby rozproszenie łuku/ciepła było szersze, dochodzi kwestia odpowiedniego zaostrzenia elektrody, ale... jeśli nigdy tego nie robiłeś, to kup najpierw skrzynkę puszek zanim ostatecznie zepsujesz tę chłodnicę :wink: . Do spawania używam drutu AlMgMn którym spawa mi się trochę łatwiej niż AlMgSi, choć spoina jest chyba trochę słabsza. Miejsce spawania musisz BAAARDZO dokładnie oczyścić - aluminium nie wybacza błędów, szczególnie mało wprawnej ręce. Tak samo drut musi być czyściutki. Drut podkładasz tak, żeby większość ciepła z łuku szła na drut a nie na materiał - dzięki temu nie wypalisz dziury w tak cienkiej blaszce. jak już przyheftujesz taką większą kroplę, to ona zwiększa pojemność cieplną tego miejsca, dzięki czemu trudniej wypalić dziurę i dalej już jest trochę łatwiej. Na zdjęciu puszki są wstępnie połapane, żeby było porządnie i szczelnie trzebaby to jeszcze obspawać ciągłym szwem który pójdzie już łatwiej. dzięki temu że spawane było po trochu, na raty, spaw -choć nie był w żaden sposób czyszczony- jest czysty, błyszczący, nie ma takich przykopceń jak na filmie w youtubie.
Jeśli nigdy tego nie robiłeś, to najmniejszym ryzykiem będzie lutowanie, oczywiście do tego też trzeba dobrze oczyścić uszkodzone miejsce
Jeśli moja rada Ci nie zaszkodziła, to może trochę POMOGŁa ? :wink:


Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

#9

Post napisał: blasterpl » 14 sty 2012, 23:20

jacek-1210 pisze:Nietrudno się domyślić, że do spawania takich puszek ustawiamy prąd na minimalny.
O nareszcie jakies konkrety :wink: Prad minimalny czyli raczej 5A czy20A,a jaka srednica elektrody?


jacek-1210
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1027
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:16
Lokalizacja: Radomsko

#10

Post napisał: jacek-1210 » 14 sty 2012, 23:49

U mnie w AC nie da się zejść poniżej 20A. Elektrodę dajesz taką, jaką spawa Ci się najlepiej :wink: . Teoretycznie im grubsza, tym więcej ciepła możesz na nią przerzucić. Tu spawałem 1.6 przeszlifowaną na 1.0, bo trzeba ją głęboko włożyć i przy grubszej elektrodzie łuk miał tendencję do przeskakiwania z miejsca spawania na denko-ścianki puszek

[ Dodano: 2012-01-14, 23:51 ]
.Puszki są z blachy 0.25, w chłodnicy powinieneś mieć chyba ok. 0.5mm więc powinno być trochę łatwiej, tyle że najlepiej spawa się to co wyjechało prosto z fabryki :wink: . Taka przegryziona płynem chłodniczym rurka może być trudna do spawania
Jeśli moja rada Ci nie zaszkodziła, to może trochę POMOGŁa ? :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”