spawanie alu Mig Mag??

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
sholda
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 05 gru 2008, 22:49
Lokalizacja: jelenia góra

spawanie alu Mig Mag??

#1

Post napisał: sholda » 05 gru 2008, 23:11

WITAM CHciałbym zapytać kogoś kto ma wiedzę na ten temat na 100% czy można migomatem spawać aluminium otrzywiście po przeróbkach słyszałem o -drut ,gaz,przewód czy coś jeszcze pozdrawiam !![/b]
Załączniki
MIGOMAT.jpg
taki mam migomat 250A
MIGOMAT.jpg (15.39 KiB) Przejrzano 23501 razy



Tagi:

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#2

Post napisał: DZIKUS » 05 gru 2008, 23:46

najpierw proponuje w googlownicy sprawdzic co oznaczaja terminy MIG / MAG

a odpowiedz na pytanie brzmi: generalnie mozna spawac aluminium metoda MIG, ale nie wiem, czy kazde urzadzenie typu MAG sie do tego celu nadaje.
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 9
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#3

Post napisał: webserver » 06 gru 2008, 09:45

Bardzo ważnym czynnikiem przy spawaniu alu tego typy maszyną jest podawanie drutu musi być dożo szybciej podawany niż przy spawaniu stali ale prędkość podawania musi być bardzo stabilna im więcej rolek posiada napęd podajnika tym lepiej, druga sprawa to poślizg na podajniku pistolet przykładamy do kawałka deski i siła pchania powinna tak dobrana żeby zatrzymała drut ale nie zwinęła go w podajniku powinien się ślizgać dlatego w podajniku należy wymienić rolki ze stalowych na teflonowe. kolejna sprawa to średnica drutu im większa tym lepiej się spawa i mniej się zacina. :wink:
Pozdrawiam PlotComplex.com


kszumek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 388
Rejestracja: 04 kwie 2006, 18:08
Lokalizacja: Białystok

#4

Post napisał: kszumek » 06 gru 2008, 10:08

Witam
co prawda początki będą trudne zanim się nauczysz ale powinieneś dać radę
tym bardziej że jak widzę masz dość dobry sprzęt ja spawałem słabszym
aluminium trzeba tylko dobrze wyczyścić przed spawaniem i czasami trzeba wstępnie podgrzewać palnikiem gazowym
natomiast stopów choć próbowałem nie udało mi się spawać tylko czyste alu
pozdrawiam


margor
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 327
Rejestracja: 24 lut 2005, 09:20
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: margor » 06 gru 2008, 11:56

Tak na początku jest trudno i często początek spoiny jest brzydki , środek coraz ładniejszy a na końcu przepalisz materiał, ale tak musi być. Jak już się nauczysz to będzie super. Z moich skromnych doświadczeń to migomat używam do "dużych" rzeczy (drzwi od autobusu, klapy, korpusy, a nawet naczepy samochodów ciężarowych) do drobiazgów jednak lepszy jest tig.

Nie trać wiary!!!

Awatar użytkownika

PiotrC
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 58
Rejestracja: 16 mar 2007, 15:17
Lokalizacja: Opole

#6

Post napisał: PiotrC » 08 gru 2008, 10:22

powinien się ślizgać dlatego w podajniku należy wymienić rolki ze stalowych na teflonowe
Proszę wybaczyć, ale takich herezji jeszcze nie słyszałem.

Teflon owszem, ale nie na rolkach. Z teflonu robi się wkład prowadzący drut w uchwycie, używa się takich specjalnie do drutów aluminiowych, aby zmniejszyć tarcie drutu w uchwycie. Poza tym, wkład teflonowy musi być dobrany dokładnie do średnicy drutu, aby ograniczyć falowanie (wyginanie się) drutu w uchwycie.

Rolki w podajniku muszą być dedykowane do drutów aluminiowych, czyli muszą mieć rowki w kształcie U i to obydwie, czyli podająca i dociskająca. Dzięki temu drut nie zostanie odkształcony. Wszelkie odstępstwa od kołowego przekroju drutu powodują problemy podczas spawania. Rolki zawsze są stalowe.

Spawanie drutem aluminiowym dopuszcza znacznie mniejsze tolerancje osprzętu niż spawanie drutem stalowym.

Pozdrawiam
--
Im mniej błędów tym lepiej.
PiotrC

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 9
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#7

Post napisał: webserver » 08 gru 2008, 17:32

PiotrC pisze:Rolki zawsze są stalowe.
wcale nie firma : "Mexpol" Sp. z o.o. oferuje rolki teflonowe :grin: i sprawdzają się dożo lepiej jak stalowe.
Pozdrawiam PlotComplex.com


Aluminiowy
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 42
Rejestracja: 27 lut 2008, 15:26
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

#8

Post napisał: Aluminiowy » 15 gru 2008, 16:04

kilka słów o spawaniu aluminium jako materiału.Nie wszystkie stopy aluminiowe nadaja się do spawania . Dla poczatkujących proponowałbym spawać "czyste" aluminium ( grupa 1xxx , np. 1050A dawna nazwa A1 ) lub cos z grupy 5xxx ( np. 5754 dawniej PA11 , lub 5083 dawniej PA13 ) jeżeli chodzi o blachy.
Natomiast pręty czy profile raczej nie są dostepne w stopach jak wyżej więc ze spawalnych proponowałbym np 6060 ( PA38 ) lub 6082 ( PA4 ).
Materiałów z grupy 2xxx - 2017A ( PA6 ) , 2024 ( PA7 ) nie polecałbym do spawania .
pozdr


Autor tematu
sholda
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 05 gru 2008, 22:49
Lokalizacja: jelenia góra

#9

Post napisał: sholda » 16 gru 2008, 19:41

webserver ---kolego dziękuję za radę jak i co przerobiś w migomacie aby spawać alu . posłuchałem się i chciałem tak zrobić i w sklepie mnie wysmiano facet który ma doczynienia z tym na codzień tak powiedział - stwierdził że żadne teflonowe rolki tylko metalowe i zachartowane z rowkiem prostokątnym bo normalna rolka po dociśnięciu plaszczy drut i się ślizga dlatego muszą być specyjalne rolki i ciężko będzie mi je zdobyc do tego sprzętu . co kolego na to czy on ma racje ??

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 9
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#10

Post napisał: webserver » 16 gru 2008, 19:53

sholda pisze:co kolego na to czy on ma racje ??
Nie wiem czemu ale w tym kraju ludzie nie chcą nikomu pomóc to samo dzieje się w sklepach a w szczególności jeżeli chodzi o spawanie aluminium gdzie się nie pójdzie to co innego mówią mi jak zaczynałem zabawę z tym mówili ze nie ma szans w ogóle na spawanie aluminium tym sprzętem jaki posiadam i ze muszę przerobić spawarkę powkładać jakieś płytki i inne duperele bo prąd nieodpowiedni, bo spawarka za słaba ... ogólnie robią z ludzi matołów chyba żeby nie rozpowszechnić spawania alu i żeby dalej zarabiali na tym straszną kasę ...
Rzeczywistość jest całkiem inna okazało się ze samemu musiałem dojść do tego co napisałem wyżej i spawarka świetnie spawała
Pozdrawiam PlotComplex.com

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”