4 osie - obrotowo jak?


Autor tematu
qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2123
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

4 osie - obrotowo jak?

#1

Post napisał: qqaz » 19 mar 2010, 00:23

Witam
Moim narzędziem Cad jest Acad - stąd jedyne modele to STL lub siatka powierzchni.
Czy na bazie tego można cokolwiek zrobić w obróbce 4-osiowej ( pełnej, a nie indeksowanej)
Wydaje mi się ze potrafię płaski rysunek nawinąć na bębenek - trochę ręcznej zabawy ale wychodzi. Albo wygrawerować napis na walcu. ( choć to jest tym samym)
Ale podobnie jak w obróbce 3osiowej - gdzie wstawiam STL, określam prefabrykat i w cyklu zgrubnym maszynka wycina bryłkę - to podobnie chciałbym w 4 osiach.
Tymczasem kicha - dostaję jakieś ścieżki ale wygląda to jak frezowanie walca czyli nadal rysunek płaski a nie bryła. Zwyczajnie ani STL'a ani powierzchni program nie widzi.
Czy mógłby ktoś tak elementarnie kilka wskazówek dla absolutnego laika żeby cokolwiek wyszło.
Czy też mogę sobie darować bo obrotowo to tylko w oparciu o bryłę której z Acada nie wygeneruję.?



Tagi:

Awatar użytkownika

cinek_80
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 245
Rejestracja: 03 gru 2008, 19:12
Lokalizacja: Przemyśl to sobie...

#2

Post napisał: cinek_80 » 19 mar 2010, 09:12

Witam,

Co do AutoCAD to jeżeli radzisz sobie z modelowaniem 3D w tym programie to możesz wyeksportować model do rozszerzenia .SAT. Wtedy do Edgecam wczytujesz to jako bryłę i działasz jak na każdym innym modelu z CAD 3D.

Jeżeli potrzebowałbyś wykonywać w 4 osiach na wałku ślimaki (ślimak ze ściankami prostopadłymi i z płaskim dnem), nawinięcia, otwory lub grawerowanie tekstów to bezpośrednio w Edgecam masz narzędzia to takich zadań. Polega to na rozwinięciu wałka i utworzeniu płaszczyzny, na której rysujemy geometrię do obróbki. Później ponownie nawijamy stworzoną geometrię na wałek. Do obróbki wskazujemy płaską geometrię a program ją nam nawija tworząc odpowiednią ścieżkę narzędzia. Kilka przykładów poniżej.

Pozdrawiam

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Autor tematu
qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2123
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#3

Post napisał: qqaz » 19 mar 2010, 14:20

To umiem - własnie nawinąc i ksztalt taki jak wyjdzie tylko w ruchu XZ+A.
Spróbuję jak piszesz z plikiem ....SAT. Czy wtedy postępować tak jak w obróbce 3 osiowej - STOCK, zgrubna, i gotowe?
Teraz nie mogę sprawdzić stąd takie radosne dopytywanie :wink:

Awatar użytkownika

cinek_80
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 245
Rejestracja: 03 gru 2008, 19:12
Lokalizacja: Przemyśl to sobie...

#4

Post napisał: cinek_80 » 19 mar 2010, 14:27

Jeżeli będziesz chciał obrabiać w 4 osi ciągłej to musisz wykorzystywać strategie dedykowane do tego typu zadań. Jak będziesz miał jakiś przykład (model) do zrobienia to wklej .jpg lub załącznik i wtedy będzie łatwiej Ci podpowiedzieć jak postępować w Edgecam.


Autor tematu
qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2123
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#5

Post napisał: qqaz » 19 mar 2010, 14:35

Dzieki na razie, pora na ćwiczenia po wlepieniu ...SAT

[ Dodano: 2010-03-19, 19:00 ]
No popatrz, myślałem że znam Acad'a a tu taka niespodzianka - można w nim "wypluć bryłe".
Ha. :smile:
Działa!.

Awatar użytkownika

cinek_80
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 245
Rejestracja: 03 gru 2008, 19:12
Lokalizacja: Przemyśl to sobie...

#6

Post napisał: cinek_80 » 20 mar 2010, 10:00

No to super! Podobno człowiek całe życie się uczy... Życzę powodzenia :wink:


seru22
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 81
Rejestracja: 16 sty 2009, 16:01
Lokalizacja: Tychy

#7

Post napisał: seru22 » 29 gru 2010, 19:03

Może to i proste zagadnienie ale jakoś nie umię sobie poradzić z tym: Po nawinięciu na wałek tekstu gdy chcę go obrobić pisze mi :wskaż linie ciągłość lub profil do obróbki i nie mogę wskazać tego tekstu! Mogę jedynie wskazać półfabrykat lub uchwyt. Tak jakby nie widzial geometri tego tekstu. Co robię nie tak że ten text nie jest geometrią lub też dlaczego go nie mogę wskazać?
Chodzi mi o tokarke z napędzanymi narzędziami(oś C)

Dawałem obróbka profilu lub rowków i nic
Jedynie "obróbka textu" dała radę węc jakoś sobie poradziłem :))

Awatar użytkownika

cinek_80
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 245
Rejestracja: 03 gru 2008, 19:12
Lokalizacja: Przemyśl to sobie...

#8

Post napisał: cinek_80 » 03 sty 2011, 08:54

Witam,

No i bardzo dobrze. Gdy wstawiasz tekst wektorowy w Edgecam przez zakładkę Geometria/Tekst to później w obróbce musisz zastosować strategię frezowania tekstu, niezależnie czy jest to tokarka czy frezarka. Gdybyś wczytał tekst np. z AutoCAD to wtedy EC widzi to jak zwykłe krawędzie i możesz grawerować np. strategią rowki.

Pozdrawiam,
Nudzisz się, zajrzyj to nic nie kosztuje, może i Ciebie coś zainteresuje, a później... zaprocentuje ;)
Niestety, nie zajrzysz bo kazali usunąć...

Awatar użytkownika

FDSA
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 678
Rejestracja: 26 gru 2010, 18:38
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

#9

Post napisał: FDSA » 03 sty 2011, 12:38

A ja znalazłem bardzo prosty sposób... przepinam wtyczkę od sterownika i oś obrotowa jeździ mi zamiast osi Y. Maszyna działa nawet nie wiedząc że się kręci. No chyba że bardziej chodzi tutaj o obsługe oprogramowania jak docelowe wyfrezowanie czegoś to inna kwestia :)

Pozdrawiam
FDSA


Rafi.imir
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 155
Rejestracja: 08 paź 2008, 21:24
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Kraków

#10

Post napisał: Rafi.imir » 03 sty 2011, 18:52

Czego to Polacy nie wymyślą :mrgreen:
FDSA pisze:A ja znalazłem bardzo prosty sposób... przepinam wtyczkę od sterownika i oś obrotowa jeździ mi zamiast osi Y. Maszyna działa nawet nie wiedząc że się kręci. No chyba że bardziej chodzi tutaj o obsługe oprogramowania jak docelowe wyfrezowanie czegoś to inna kwestia :)

Pozdrawiam
FDSA
Jeśli pomogłem kliknij odpowiedni przycisk :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „EdgeCAM”