Ustawienie frezarki pod program wygenerowany z Esprita

Dyskusje na temat maszyn HAAS

Autor tematu
Przemek92
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 7
Posty: 47
Rejestracja: 28 sty 2015, 21:02
Lokalizacja: Zamość

Ustawienie frezarki pod program wygenerowany z Esprita

#1

Post napisał: Przemek92 » 23 sty 2016, 09:52

Koledzy, nie wiem czy powinienem napisać w oprogramowaniu CAD/CAM czy właśnie tutaj. Myślę, że tutaj bo chodzi konkretnie o ustawienie maszyny do programu. Wygenerowany program z Esprita nie posiada w swojej zawartości G42 oraz G41- wygenerowana ścieżka odnosi się do wierzchołka narzędzia. Dotyczy się to jedynie struktur powierzchniowych free mold w Espricie. Tradycyjne struktury są okej.

Dochodząc do problemu: ścieżka jest obliczona dla frezu ø4.5 a narzędzie faktycznie ma ø4.551. Jak skomensować o tą wartość w sterowaniu maszyny aby nie generować ponownie ścieżek narzędzia w programie CAM? Jak rozwiązuje to operator w produkcji seryjnej gdy co chwile zmienia zużywające się narzędzie, kompensuje zużycie. Maszyna to Haas VF2 (w zakładce offset narzędzi mam średnica narzędzia (tutaj wklepuje się zmierzona śrecnica, oraz aktualna średnica-co ona oznacza?)

Jeżeli jest to bardzo podstawowe to wybaczcie, dopiero zaczynam! :oops:


Proszę o wyrozumiałość, uczę się- dziękuję z góry za pomocne odpowiedzi!

Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7972
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Ustawienie frezarki pod program wygenerowany z Esprita

#2

Post napisał: WZÓR » 23 sty 2016, 10:23

Przemek92 pisze:... Wygenerowany program z Esprita nie posiada w swojej zawartości G42 oraz G41- wygenerowana ścieżka odnosi się do wierzchołka narzędzia.
(...)
Dochodząc do problemu: ścieżka jest obliczona dla frezu ø4.5 a narzędzie faktycznie ma ø4.551.
Problemu by nie było gdybyś generował ścieżkę używając tej kompensacji.
...
Jak skomensować o tą wartość w sterowaniu maszyny aby nie generować ponownie ścieżek narzędzia w programie CAM?
W tym wypadku nic nie musisz robić , gdyż maszyna nie będzie brać pod uwagę wartości średnicy freza z powodu braku użycia kompensacji G41 / G42
Krótko mówiąc ,, poleci '' z CAM-a.
...
Jak rozwiązuje to operator w produkcji seryjnej gdy co chwile zmienia zużywające się narzędzie, kompensuje zużycie.
Jak ma napisany program bez użycia kompensacji to lata co chwilę do programisty aby wygenerował mu nowy program z uwzględnieniem konkretnej średnicy freza.

Jest to kłopot zarówno dla operatora i programisty , więc sugeruję generować g-kod używając tej kompensacji , która w znaczny sposób ułatwi życie stronom. :grin:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
Przemek92
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 7
Posty: 47
Rejestracja: 28 sty 2015, 21:02
Lokalizacja: Zamość

#3

Post napisał: Przemek92 » 23 sty 2016, 10:27

Posiadam powierzchnie z której nie jestem w stanie utworzyć tradycyjnej struktury- konieczne jest free mold i nie ma opcji generowania z struktry powierzchniowej z kompensacją. Dostałem informacje od przedstawiciela Esprita, że jest to spowodowane zbyt mało zaawansowanym postprocesorem, możliwe?
Muszę wykonać tylko jedną część i to nie jest problem, ale szukam rozwiązania problemu.
Proszę o wyrozumiałość, uczę się- dziękuję z góry za pomocne odpowiedzi!

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7972
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#4

Post napisał: WZÓR » 23 sty 2016, 10:37

Przemek92 pisze:Posiadam powierzchnie z której nie jestem w stanie utworzyć tradycyjnej struktury- konieczne jest free mold i nie ma opcji generowania z struktry powierzchniowej z kompensacją.
To rób odwrotnie .
W pierwszej kolejności zmierz frez , i tą średnicę użyj w programie CAM.

....
W zasadzie nie rozumiem ..... , jak możesz , to pokaż model (IGS) ze wskazaniem co dokładnie chcesz zrobić.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
Przemek92
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 7
Posty: 47
Rejestracja: 28 sty 2015, 21:02
Lokalizacja: Zamość

#5

Post napisał: Przemek92 » 23 sty 2016, 16:24

Obrazek

Ogólnie jest to detal na wykonanie pracy inżynierskiej, w której zakres wchodzi rekonstrukcja części oraz wykonanie części z zastosowanie optymalizacji obróbki. Oto zrzut ekranu z modelem bryłowym. Wiem, że część nie jest przystosowana do frezowania na maszynie 3 osiowej- jest to część do kucia, lecz taką część dostałem od promotora pracy, muszę sobie teraz radzić. Chcąc wykonać powierzchnie zębów korzystam z struktury free mold. Cykle zgrubne na początku głowicą frezerską, potem frez 8mm, potem 3 mm.
Planowany materiał to PA6, wykorzystać chciałem wszystkie narzędzia z uczelni- jedynie dokupić muszę niewielki frez- myślę nad frezem kulistym ø3.0 lub ø2.5 (frez ø3 według Esprita zostawi w wrębie zęba naddatek 0.08mm)
Proszę o wyrozumiałość, uczę się- dziękuję z góry za pomocne odpowiedzi!

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7972
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#6

Post napisał: WZÓR » 24 sty 2016, 12:08

Przemek92 pisze:... Chcąc wykonać powierzchnie zębów korzystam z struktury free mold. Cykle zgrubne na początku głowicą frezerską, potem frez 8mm, potem 3 mm.
Planowany materiał to PA6, ...
A w jaki sposób chcesz uzyskać półfabrykat ?
Aż się prosi wykonać go na tokarce .....
Strategia obróbki też do bani ... , cykle zgrubne głowicą frezarską zbędne .
.... chcesz nią obrabiać powietrze ? :grin:
Nie wrzuciłeś IGS ( o który prosiłem) i trudno mi określić jakiej średnicy frezów kulowych użyć.

P.s.
Pomijam fakt , że detal prosi się o obróbkę w 4 osi ... , ale pewnie jej na uczelni nie posiadacie.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
Przemek92
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 7
Posty: 47
Rejestracja: 28 sty 2015, 21:02
Lokalizacja: Zamość

#7

Post napisał: Przemek92 » 24 sty 2016, 17:15

Pliku nie chciałbym udostępniać dla większej publiczności, mógłbym go przesłać prywatnie. Chociaż to trochę mijałoby się z ideologią forum.
Półfabrykat to wałek FI75. Stoczę go na FI72. Długość to 50mm, docelowo to 38.334mm(wysokość gotowej części). splanuję powierzchnie czołowe, następnie ustawię detal na stole frezarki- ustawię zero materiałowe na powierzchni stołu, i będę planował pod wymiar(ostatnie przejście 0,1mm aby uzyskać dokładny wymiar).
Jest tokarka z pełną osią C oraz napędzanymi narzędziami. Tylko aktualnie stoi bo skrzaczyła się japońską cyrlicą :mrgreen: Zanim zostanie uruchomiona na uczelni to trochę czasu minie...Do tego sonda do pomiaru narzędzi została przez kogoś trzepnięta i złapał się trzpień :cry: Ogólnie miałem to wykonać na 5osiach ale nie zamówili z maszyną oprawek, grzybków, narzędzi kupiona sama maszyna.

Pewnie wstyd przyznać, ale 4 oś sobie stoi za maszyną, nigdy niepodłączana- nie bardzo w tej chwili widzę siebie zabierającego się za to. Do tego musiałbym uzyskać odpowiedni postprocesor, kolejny mały problemik. A czasu coraz mniej do obrony, do tego niedobite ostatnie egzaminy.

Dlaczego cykl głowicą zbędny? u szczytu zębów zbierze sporo materiału. Chyba nie lepiej tego śmigać frezem 8? :wink: Magazyn narzędzi też mam ograniczony tym co posiadam na uczelni...
Zapewne chcesz znać wymiar u szczytu zęba tzn. "jaki frez tam wejdzie" Zrobiłem rys podglądowy.
Obrazek
Proszę o wyrozumiałość, uczę się- dziękuję z góry za pomocne odpowiedzi!

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7972
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#8

Post napisał: WZÓR » 24 sty 2016, 19:28

Przemek92 pisze:....
Półfabrykat to wałek FI75. Stoczę go na FI72. Długość to 50mm, docelowo to 38.334mm(wysokość gotowej części). splanuję powierzchnie czołowe, następnie ustawię detal na stole frezarki- ustawię zero materiałowe na powierzchni stołu, i będę planował pod wymiar(ostatnie przejście 0,1mm aby uzyskać dokładny wymiar).
Ja na Twoim miejscu wykonałbym półfabrykat na gotowo uwzględniając również kąt zarysu zęba , a operacje frezarskie ograniczył tylko do ich wykończenia.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
Przemek92
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 7
Posty: 47
Rejestracja: 28 sty 2015, 21:02
Lokalizacja: Zamość

#9

Post napisał: Przemek92 » 24 sty 2016, 22:12

A czy możesz powiedzieć dlaczego zalecasz takie rozwiązanie? Po prostu nie widzę przesłanek do tego, aby przygotowywać pólfabrykat na gotowo. Brak mi doświadczenia, pewnie nie widzę czegoś istotnego (nie jest to ironia, piszę szczerze. po przeczytaniu posta stwierdziłem, że możesz tak pomyśleć więc uprzedzam)
Problemem w obróbce jest to, że na maszynie 3 osiowej będę musiał przemocować detal- aby obrobić zaokrąglenia na dolnej powierzchni zęba. Zaokrąglenia muszą się ze sobą zejść. Też będzie problem. Na odległość tego nie wymyśli, trzeba by było usiąść przy piwie i wysłuchać doświadczonego kolegi :wink:
Proszę o wyrozumiałość, uczę się- dziękuję z góry za pomocne odpowiedzi!


cube000
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 199
Rejestracja: 18 gru 2010, 00:31
Lokalizacja: okolice wwa

#10

Post napisał: cube000 » 24 sty 2016, 22:44

Zrób półfabrykat na tokarce, uwzględniając naddatek na obróbkę, na powierzchni stycznej do szczytów zębów. Tak, jak kolega WZÓR radzi. Otwór wykonaj na gotowo. Wykonaj od razu kanałek na wpust, można wydłutować go na tokarce. Albo dodatkowej dłutownicy, zależy co masz dostępne. Mając wydłutowany kanałek możesz wykombinować sobie przyrząd do mocowania (np. jakiś trzpień rozprężny), tak aby powierzchnia kanałka była bazą w operacji frezowania zarysów zębów a po odwróceniu koła zębatego była by bazą do frezowania dolnych zaokrągleń. Np. mocujesz przyrząd, w nim koło zębate do stołu. Bazujesz się z otworu. Po wyfrezowaniu zarysów luzujesz zacisk detalu, wysuwasz go, wsuwasz odwrócony o 180stopni i zaciskasz. W ten sposób zarysy zębów zejdą Ci się bez problemu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „HAAS”