Program do obrabiarki haas

Dyskusje na temat maszyn HAAS

Autor tematu
matt11
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 01 sty 2014, 13:00
Lokalizacja: Bydgoszcz

Program do obrabiarki haas

#1

Post napisał: matt11 » 01 sty 2014, 13:11

Witam, jestem tu nowy więc na początku chciałbym wszystkich powitać. Otóż w tym roku w szkole zaczęliśmy zajęcia z programowania obrabiarek. Niestety zajęcia są prowadzone bardzo chaotycznie, jest zbyt mało czasu na przyswojenie tego wszystkiego i z 30 osób rozumie to max 3-4. Chciałbym was prosić o pomoc w napisaniu programu do przedmiotu poniżej. Znam podstawowe kody, ale nie mam pojęcia jak to napisać. Gdyby ktoś był tak miły i napisał to i troszkę wytłumaczył, ja bym przeanalizował i może coś zrozumiem. Obrabiarka na jakiej pracujemy jest firmy haas i w tym programie też pracujemy. Niżej zamieszczam zdjęcie przedmiotu. Z góry dziękuję za pomoc :smile:
Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7972
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#2

Post napisał: WZÓR » 01 sty 2014, 19:44

matt11 pisze:.... Gdyby ktoś był tak miły i napisał to i troszkę wytłumaczył, ja bym przeanalizował i może coś zrozumiem. Obrabiarka na jakiej pracujemy jest firmy haas i w tym programie też pracujemy. Niżej zamieszczam zdjęcie przedmiotu. Z góry dziękuję za pomoc :smile:
W załączniku.

p.s.
W programie przy blokach znajdziesz cyfry w ( ) , wskazują one kolejność ruchów freza do wskazanych krawędzi detalu ( patrz; rysunek).

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1676
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: CFA » 01 sty 2014, 20:37

WZÓR pisze:W programie przy blokach znajdziesz cyfry w ( ) , wskazują one kolejność ruchów freza do wskazanych krawędzi detalu ( patrz; rysunek)
Po co tak komplikować? Dlaczego kilka razy jest wyłączenie/wyłączanie korekcji skoro zarys można objechać w koło i potrzeba do tego kilku wierszy? Tak Ci generuje z CAMa?
Ten program specjalnie nie pomoże w zrozumieniu idei G-kodów.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7972
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#4

Post napisał: WZÓR » 01 sty 2014, 21:21

CFA pisze:
WZÓR pisze:W programie przy blokach znajdziesz cyfry w ( ) , wskazują one kolejność ruchów freza do wskazanych krawędzi detalu ( patrz; rysunek)
Po co tak komplikować? Dlaczego kilka razy jest wyłączenie/wyłączanie korekcji ...
Ten program specjalnie nie pomoże w zrozumieniu idei G-kodów.
Wchodząc w kontur załączam korekcję , a wychodząc z niego wyłączam aby móc wykonać ruch w osi ,,Z"(patrz program blok po bloku).
... mógłbym nie komplikować , ale przynajmniej gość nauczy się stosować w/w korekcję.

p.s.
Z CAM-a program wyszedł identycznie. :wink:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1676
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#5

Post napisał: CFA » 01 sty 2014, 21:48

WZÓR pisze:Wchodząc w kontur załączam korekcję , a wychodząc z niego wyłączam
Gdyby tak było, włączałbyś raz - nie analizując widzę chyba z pięć razy G41.

Objechanie takiego konturu to jest włączenie korekcji, potem ustalenie pierwszego punktu i pięć wierszy programu. Wtedy może by coś pytający załapał.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#6

Post napisał: dance1 » 01 sty 2014, 23:20

No to gdzie problem żebyś swój program zapodał?. Ja nie dam rady gdyż cama bym użył a nawet nie mam pojęcia czy PP dobrze działa, także sens niewielki. Haas-ów nie znam.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7972
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#7

Post napisał: WZÓR » 02 sty 2014, 08:09

CFA pisze:
WZÓR pisze:Wchodząc w kontur załączam korekcję , a wychodząc z niego wyłączam
Gdyby tak było, włączałbyś raz - nie analizując widzę chyba z pięć razy G41.
....
To przeanalizuj program , a potem się wypowiedz.

p.s.
Zwróć uwagę na ile przejść zrobiłem promień R20

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1676
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: CFA » 02 sty 2014, 09:40

WZÓR pisze:To przeanalizuj program , a potem się wypowiedz.
Analizowałem tylko do miejsca, gdzie przejeżdżasz po rogach (cztery wierzchołki) zamiast
jechać po liniach. Wg mnie jest logistycznie źle zaczęte, bo w rogu z promieniem, potem zamiast jechać po okręgu idziesz do prawego dolnego rogu i dolnego lewego. To są zbędne ruchy. Dalej nie analizowałem, bo i po co? A to, że usuwasz materiał w tym okręgu to widzę tylko dlatego, że o tym piszesz, bo nawet nie zwróciłem uwagi, że chodzi o wybranie materiału poza zarysem. Po prostu na rysunku widziałem sam zarys i tak zrozumiałem treść zadania, że tylko zarys.

[ Dodano: 2014-01-02, 09:50 ]
dance1 pisze:No to gdzie problem żebyś swój program zapodał?.
Problem jest tylko taki, że ja nieco inaczej odbieram "misję nauczania" na tym forum. Chętnie się zagłębię w program napisany przez matt11, ale niech on najpierw coś sam zrobi.
Podobnie postępuję w przypadku podpowiedzenia jak zrobić rysunek czy proces technologiczny. Ale są na forum koledzy, którzy lubią wrzucić gotowe. Uważam, że to niepedagogiczne, bo nie zmusza do myślenia tych co pytają.

Akurat w tym przypadku myślę, że jako kilka linii do nauki to do celów dydaktycznych powinno być inaczej napisane i jeśli Mariusz chciał pomóc, to mógł to zrobić inaczej.
Z praktyki wiem, że trudno jest analizować czyjś program: trzeba wejść w głowę piszącego i analizować co chciał zrealizować a raczej jak zrealizować, bo efekt końcowy ma być zgodny z kształtem z rysunku. Często nawet własnych -kiedyś tam pisanych- programów nie jestem w stanie odebrać ze zrozumieniem i szybciej napiszę całkiem nowy. Tak więc tutaj niech matt11 podejdzie z narzędziem do któregoś narożnika i przejedzie na początek po wszystkich punktach zarysu. Potem można to poprawiać. Ale to trudno zrobić jak się nie wie co to G01?

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7972
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#9

Post napisał: WZÓR » 02 sty 2014, 16:21

CFA pisze: ... Po prostu na rysunku widziałem sam zarys i tak zrozumiałem treść zadania, że tylko zarys. ....
Ja pisząc program uwzględniłem oprócz zarysu również granice materiału i z stąd mój ruch frezowania ,,ramki''

http://zapodaj.net/2e0bf71073975.jpg.html

W dalszej kolejności zrobiłem najazd na kontur o promieniu R20 , który wykonałem ( domyślnie ) w 3 przejściach

http://zapodaj.net/d0b63024ff1a3.jpg.html

, następnie przejazd na lewą stronę w celu wykonania części konturu o promieniu R10

http://zapodaj.net/45dc5f8b69060.jpg.html

..... zbędnych ruchów w swym programie nie widzę.


p.s.
Masz rację , że mój gotowiec zbyt wiele nie nauczy forumowicza @matt11 i w tym miejscu polecam Mu świetny symulator , dzięki któremu zrozumie / nauczy się podstaw programowania obrabiarek Haas.

https://www.cleverbridge.com/858/purl-c ... Katalogeng

[youtube][/youtube]

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
matt11
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 01 sty 2014, 13:00
Lokalizacja: Bydgoszcz

#10

Post napisał: matt11 » 03 sty 2014, 16:35

No teraz mam długi weekend, spróbuję coś stworzyć, jak mi się coś uda to wrzucę to tu i wspólnie przeanalizujemy :smile:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „HAAS”