Tytan 500 na CNC

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 33
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Tytan 500 na CNC

#1

Post napisał: syntetyczny » 09 mar 2015, 20:10

Siema! Od jakiegoś czasu przerabiam tokarkę Maktek Tytan 500 na cnc. Do tej pory zrobiłem na prawdę sporo. Dzisiaj jednak, przystawiłem czujnik zegarowy i mierzyłem luzy... W osi X mam 0.15mm luzu, a w osi Z 0.05mm. Ponieważ osie są wykasowane na listwach, to stawiają niezły opór podczas ruszania. No i teraz pytanko do praktyków, czy szukać przyczyn luzów, czy kasować go programowo? Śruba osi X ma skok 1.25mm, a Z 5mm i obie sa kulowe.
A tutaj zdjątka:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Dodam, że ten luz jest w momencie "zbierania" się osi do przesunięcia.


Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

Tagi:

Awatar użytkownika

senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: Tytan 500 na CNC

#2

Post napisał: senio » 09 mar 2015, 21:42

Jak kolega rozwiązał kasowanie luzu ?. Nie widzę łożysk oporowych. Ja mam na obydwu osiach łożyska oporowe. Nimi kasuję. Poza tym podpora łożyska na osi Z jakoś do mnie nie trafia na tych dwóch śrubeczkach. To może się odchylać i nie wykasujesz. Ja zrobiłem to ze stalowej blachy 10mm. Roboty do diabła z tym było ale jest jak zabetonowane. Na Z mam kulę i z każdej pozycji wraca do setki. Na X zostawiłem trapez, ale tez luzu po wykasowaniu nie mam. Podpora silnika na osi X też blacha 10mm stalowa. Wszystko bardzo mocno i sztywno starałem się zrobić. Wczoraj robiłem testy na gwintach 22mm i idzie jak w masło. Ale to wszystko u mnie jest naprawdę bardzo sztywne, i bez luzów. Popatrz na moje mocowanie łożyska osi Z. Podobnie mam wszystko bardzo solidnie ze stali zrobione na X.

Obrazek

Awatar użytkownika

Autor tematu
syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 33
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#3

Post napisał: syntetyczny » 09 mar 2015, 22:22

Chodzi o luz na łożyskowaniu śruby?To są bloki łożyskujące BF/BF dla osi Z i FF/FK dla osi X z opcją kasowania luzu za pomocą nakrętki. Oś Z to nie problem, gorzej z X.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

Awatar użytkownika

senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

#4

Post napisał: senio » 09 mar 2015, 23:17

syntetyczny pisze:Chodzi o luz na łożyskowaniu śruby?To są bloki łożyskujące BF/BF dla osi Z i FF/FK dla osi X z opcją kasowania luzu za pomocą nakrętki. Oś Z to nie problem, gorzej z X.
Jeśli śruba nie ma luzu na nakrętce kulowej, to luz powstaje z braku jego skasowania na łożysku oporowym cokolwiek za nie robi. Więc jeśli w tych blokach jest kasowanie luzu, to znaczy że nie jest do końca skasowany, lub to kasowanie nie do końca działa jak powinno. Jeśli luz masz śruba- nakrętka to raczej go nie skasujesz.

Awatar użytkownika

Autor tematu
syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 33
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#5

Post napisał: syntetyczny » 10 mar 2015, 09:05

Ja nie skasuję?Jak się wpienię, to wywalę chińskie kulki i wsadzę nowe, to tam z 4h roboty będzie, ale już kilka śrub tak naprawiałem i dawało radę. Problem jedynie w tym, że w tej małej śrubie są jakieś śmiszne kulki z milimetrową średnicą, albo i mniej. No i podwójny obieg co może utrudniać wymianę, bo w tych chińczykach nie ma korka od obiegu.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

Awatar użytkownika

senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

#6

Post napisał: senio » 10 mar 2015, 12:57

syntetyczny pisze:Ja nie skasuję?Jak się wpienię, to wywalę chińskie kulki i wsadzę nowe, to tam z 4h roboty będzie,
Jedna sztuka to tak max godzinka. Ja przemierzyłem swoje kulki. Jest ich 84. Wymieniłem 2 sztuki felerne na 0,06mm tylko. Reszta trzymała wymiar.
syntetyczny pisze:Problem jedynie w tym, że w tej małej śrubie są jakieś śmiszne kulki z milimetrową średnicą, albo i mniej. No i podwójny obieg co może utrudniać wymianę, bo w tych chińczykach nie ma korka od obiegu.
Składaj ją na smar ewentualnie. W/g mnie lepiej się składa niż sposobem "na sucho".

Awatar użytkownika

Autor tematu
syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 33
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#7

Post napisał: syntetyczny » 10 mar 2015, 13:17

Wniosek na przyszłość: aby dobrze przerobić taką tokarkę na cnc to trzeba skrobać prowadnice, ślizgi itd. Kasując luz na jaskółkach za pomocą listew można wprowadzić taki opór w układzie, że powstaje nie luz, a ogromna bezwładność pomiędzy śrubą, a nakrętką.
Co zrobiłem? No cóż, wyciągnąłem listwę, wsadziłem odwrotnie, podokręcałem ją tak aby luz na prowadnicach, a opór był jak najbardziej pośrodku(jeżeli można tak pisać).
Jak uruchomię całość, to kupuję stół traserski i drugą tokarkę będę robił jak Alvar4: https://www.cnc.info.pl/topics60/wierta ... t64853.htm
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

Awatar użytkownika

senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

#8

Post napisał: senio » 10 mar 2015, 13:44

Patrząc na pierwsze zdjęcie dobrze to nie wygląda. Wszystko zależy od tego jaka jest baza do przeróbek. Akurat w mojej jest wszystko ładne równe i świecące. Ale maszyna też inna i 7 lat manualnie kręciłem to i „się dotarła”. Ja bym jednak na Twoim miejscu nie poszedł w tą stronę. Drugi raz się nie wchodzi do tej samej rzeki. Poszukał bym i kupił inną bazę do przeróbek. Choćby nawet coś ze starej dobrej polskiej produkcji, a nie chrl.

Awatar użytkownika

Autor tematu
syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 33
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#9

Post napisał: syntetyczny » 10 mar 2015, 18:05

Gdybym miał trochę większy warsztat + możliwość wjechania paleciakiem/wózkiem widłowym to pewnie bym już miał coś większego. No ale nie mam, więc nie ma co narzekać. Tokarkę tytan 500 przerabiam nówkę, więc może stąd takie "matowe" te ślizgi.
Kończę skrzynkę elektryczną:
Obrazek
Obrazek
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


prutkyj
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 89
Rejestracja: 04 lut 2012, 10:50
Lokalizacja: tam

#10

Post napisał: prutkyj » 11 mar 2015, 15:29

Proponuję też sprawdzić geometrię suportu. Właśnie popełniam skrobanie i szczerze to :shock: odchyłki rzędu 0,06-0,08 na stronie względem poziomej płaszczyzny to jakiś żart. Szufladka na zetce po przejechaniu na płycie traserskiej przylegała w 3 miejscach. Widać że to szlifowane ale chyba kątówką z "ręki" Tak więc jeśli CNC i ma to zarabiać radzę zabrać się za płaszczyzny. Jak nie chce się skrobać to dać na szlif. U mnie już po szlifowaniu papierem ściernym położonym na płycie traserskiej dało wielki rezultat nie wspominając o skrobaniu... a to tylko płaszczyzny poziome! Nie chce się zastanawiać jak jaskółki wyglądają.. bo jestem w trakcie robienia przymiaru 60 stopni.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”