Bicie na wrzecionie

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
ressiber
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 25 sie 2010, 10:32
Lokalizacja: Poland

Bicie na wrzecionie

#1

Post napisał: ressiber » 15 lis 2010, 11:50

Mam tokarnie nutool mc550. Sprawdzałem bicie wrzeciona czujnikiem zegarowym. Bicie na tarczy mocującej uchwytu wynosi 0,05 mm. Na materiale zaraz przy uchwycie jest bicie 0,08mm.
Jakie jest dopuszczalne bicie na wrzecionie i na uchwycie żeby można było zrobić szlif szczęk ?
Czy tarcz mocującą w nutoolu można zdemontować czy to jest w całości wrzeciono ?



Tagi:


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#2

Post napisał: Mariuszczs » 15 lis 2010, 12:21

bicie maksymalne ty dopuszczasz - a jakie jest bicie na samym wrzecionie ? tarcze byc może trzeba przetoczyc na tej maszynie

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#3

Post napisał: ALZ » 15 lis 2010, 12:25

W pierwszej kolejności sprawdź luzy na łożyskowaniu wrzeciona.


Autor tematu
ressiber
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 25 sie 2010, 10:32
Lokalizacja: Poland

#4

Post napisał: ressiber » 15 lis 2010, 12:48

hmmm... nie wiem w jaki sposób sprawdzić czy są luzy na łożysku ale robiłem tak: wkręciłem w uchwyt ośkę i próbowałem ręka odgiąć materiał raz w jedna raz w drugo stronę i odczyt na zegarze zmienił sie w granicy 0,01mm wiec myślę ze luzu na łożysku nie powinno być. Ruszając samym wrzecionem nie można stwierdzić żadnych luzów na łożyskach.

Odchylenie na uchwycie wynosi około 0,006mm

Co do przetoczenia tarczy mocującej uchwyt to chciałem to właśnie zrobić ale jeśli tarcz i wrzeciono w tej maszynie to jedna całość to wołałbym tego nie robić. Boje się że to może osłabić mocowanie uchwytu.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 11570
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#5

Post napisał: RomanJ4 » 15 lis 2010, 15:32

Jeżeli już chcesz mierzyć bicie wrzeciona to załóż kieł stały we wrzeciono (bez uchwytu samocentrującego) i porównaj do pomiaru na zamku. Jeśli na obu występują jakieś w tym samym miejscu (zaznaczyć ołówkiem) to znaczy, że bije całe wrzeciono. Jeśli w różnych punktach, to bije zamek lub tarcza zamka. Luzy wrzeciona kasuj nakrętka z tyłu wrzeciona(łożyska stożkowe)
Te bicie o którym piszesz mogło powstać i na samym uchwycie, szczękach itp.
Lepiej wsadzić do wrzeciona jakiś wałek, najlepiej drewniany (chronić stożek wewnętrzny!) i sprawdzić na zamku bicie poprzeczne. Jeśli jest luz na łożyskach stożkowych to jak jest poprzeczny to będzie i wzdłużny. i odwrotnie.
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
ressiber
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 25 sie 2010, 10:32
Lokalizacja: Poland

#6

Post napisał: ressiber » 15 lis 2010, 17:05

Założyłem kieł do samego wrzeciona i bicie występuje na nim 0,06mm w tym samym miejscu (na odcinku około 15 stopni) co na uchwycie i tarczy mocującej.

Nakrętkę z tyłu wrzeciona udało mi się dokręcić o ¼ obrotu ale to nie wpłynęło w żaden sposób na zmiany odczytu. Nie wiem jak mocno powinna być dokręcona ta nakrętka. Czy do oporu ? Czy powinna mieć trochę „luzu”.

Z tego wynika chyba jednoznacznie ze wrzeciono ma bicie ?

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#7

Post napisał: ALZ » 15 lis 2010, 17:11

Nakrętkę dokręcaj ( z czuciem) do momentu aż wyraźnie poczujesz opór przy pokręcaniu wrzecionem następnie ja poluzzuj o 1/3 obr. Uwaga, nie ma tutaj żadnej zasady oprócz zdrowego rozsądku, ale jak dokręcisz i poczujesz opór podczas pokręcania to zmierz bicie i bedziesz miał jasność czy to łozyska czy wał


Autor tematu
ressiber
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 25 sie 2010, 10:32
Lokalizacja: Poland

#8

Post napisał: ressiber » 15 lis 2010, 17:23

Wykonałem pomiary normalnie. Później dokręciłem nakrętkę do oporu i wykonałem pomiar i cofnąłem do stanu początkowego czyli ¼ obrotu. Pomiary były zawsze takie same.

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#9

Post napisał: ALZ » 15 lis 2010, 17:29

Czy ta tokarka to nówka czy już pracowała. Trochę to dziwne bo chinole różne buble robią i nie dziwiłoby mnie że bije na zamku ale bicie równe na stożku i zamku ?? tego nawet oni nie potrafią :mrgreen: . Ja bym sugerował wyjęcie całego wału i sprawdził pasowania łozysk na wale i obudowie.


Autor tematu
ressiber
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 25 sie 2010, 10:32
Lokalizacja: Poland

#10

Post napisał: ressiber » 15 lis 2010, 17:40

Tokarnia jest nowa. Na tarczy mocującej bicie było około 0,05mm a na stożku około 0,06mm. Więc nie do końca takie same.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”