Wiele baz

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
wirtualnyjan
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 404
Rejestracja: 09 paź 2012, 14:08
Lokalizacja: PL

Wiele baz

#1

Post napisał: wirtualnyjan » 28 lip 2014, 20:28

Witam, jestem laikiem i takie też będzie moje pytanie, jeśli w programie CAMowskim ustawiam sobie kilka baz, to potem na obrabiarce gdzie znajdę informację o tym gdzie jest jaka baza?
Czy w G-codzie? Przeglądałem listy funkcji i nie znalazłem nic o bazach, czy takie informacje są oddzielnie wpisywane do obrabiarki, podobnie jak informacje o użytych narzędziach?



Tagi:


pawelpol
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 17
Rejestracja: 18 lip 2014, 16:40
Lokalizacja: z Polski

#2

Post napisał: pawelpol » 29 lip 2014, 14:40

W Heidenhain w programie wpisuje się w którym momencie ma czytać którą bazę (ponumerowane 1-2-3-4-itd.), inne sterowania zapewne działają podobnie. Jeśli tworzysz program w cam to na pewno przy ustawianiu kilku punktów bazowych musisz je oznaczyć odpowiednim numerem i wiedzieć gdzie są.
Na maszynie wiedząc do którego detalu podporządkowana jest która baza po prostu przy nabijaniu baz wpisujesz w maszynie który to jest numer bazy (jeśli ustawiasz różne bazy na kilka detali bądź kilka różnych elementów jednego detalu). Możesz nabić punkty bazowe i oznaczyć je jako baza nr 1, w innym miejscu tak samo nabić i oznaczyć jako baza nr 2. Wtedy jak w programie masz opisana ścieżke i wczytane wykonanie na bazie 1 to zrobi ją pod pierwszą bazą, a jak zmieni bazę na nr 2, to wykona ścieżkę na bazie nr 2.

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#3

Post napisał: MlKl » 29 lip 2014, 15:09

G-code pozwala pracować w wielu układach odniesienia - służą do tego polecenia G54 (podstawowy ukłąd odniesienia) do G59. Dla każdego z układów odniesienia z osobna ustawia się offsety.


Autor tematu
wirtualnyjan
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 404
Rejestracja: 09 paź 2012, 14:08
Lokalizacja: PL

#4

Post napisał: wirtualnyjan » 29 lip 2014, 17:20

Dzieki rozumiem już mniej więcej, poczytałem o tych G54-G59. Ale nadal mam jedno pytanie jeśli mam nową bazę przesuniętą i obróconą pod kątem względem bazy obrabiarki, to wystarczy że podam np. G54X100Y100Z100A50C30? i to wtedy będzie moja baza?


I jeszcze jedno pytanie mam. Czemu nie mogę wpisać w program G54X100Y100Z100A50C30 a potem jak chce inną bazę to znowu G54 tylko inne współrzędne nowej bazy? np. G54X200Y300Z100A30C60?

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#5

Post napisał: MlKl » 29 lip 2014, 18:05

Baza maszynowa jest jedna, pozostałe są zawsze liczone względem niej. Służą do tego offsety.
Między bazami przechodzisz używając komend g5x. Po linii z komendą g56 liczą się offsety ustawione dla tegoż układu odniesienia - ustawia się je osobno dla każdej z osi.

Jeżeli dla narzędzia stojącego w danym punkcie przypiszesz offset 0 w g54 i -100 w g55 na osi X, to kod

Kod: Zaznacz cały

G54

g0 x100

g55

g0 x0
wykona tylko przejazd do x100 w G54, ponieważ ten punkt jest jednocześnie punktem x0 w g55


Offsety dla poszczególnych układów odniesienia ustawiasz wcześniej na maszynie, sam g-code po prostu wykonuje czynności, odmierzając położenie narzędzia względem offsetu ustawionego dla aktualnego w danym miejscu kodu G5x.

polecenie

Kod: Zaznacz cały

 g5x g0 x100 
oznacza "Przejdź do punktu x100 w układzie odniesienia g5x". Narzędzie pójdzie najkrótszą drogą z obecnej pozycji do pozycji zadanej poleceniem.

Słowem - jak masz blok kodu, wycinający kółko, i ustawisz offsety dla kolejnych g5x co 100mm to program puszczony w kolejnych układach odniesienia wytnie te kółka co sto mm wzdłuż danej osi.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#6

Post napisał: WZÓR » 29 lip 2014, 18:35

wirtualnyjan pisze:Dzieki rozumiem już mniej więcej, poczytałem o tych G54-G59.
(...)
I jeszcze jedno pytanie mam. Czemu nie mogę wpisać w program G54X100Y100Z100A50C30 a potem jak chce inną bazę to znowu G54 tylko inne współrzędne nowej bazy? np. G54X200Y300Z100A30C60?
Poczytaj raz jeszcze ..... , gdyż jak widać wyżej nie bardzo jeszcze to zrozumiałeś. :???:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2123
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#7

Post napisał: qqaz » 29 lip 2014, 21:27

Witaj Panie Janie
Na poczatek rozróżniaj pojęcia bazy w maszynie - maszynowej czy detalu- jak zwała tak zwał ale są to układy współzędnych w których aktualnie odbywać się będzie obróbka wg Gkodu. I gdzie wybierzesz położenie zera akrualnego układu współrzędnych to wg tego zera będzie realizowana obróbka. Jeżeli wykonasz połowę detalu, zmienisz położenie zera i nastepnie wznowisz obróbkę to skończysz drugą część w innym miejscu. I maszyna kompletnie nie wie co myślał programista ustalając sobie bazy w CAMie.
Zwyczajnie wykona zadane trajektorie i już.
Inną rzeczą są bazy w CAMie które wybierasz tak aby ustawione były w miejscach detalu takich które są możliwe do odnalezienia.Np
z kostki wycinasz do połowy jej wysokości krzywoliniowy obrys. Dodatkowo kostka jest koślawą odkuwką i nie ma szans na powtórne jej ustawienie tak aby trafić w kształt już obrobiony.
Bazą w CAMie może być tutaj narożnik kostki bo wiesz że frezowany kształt zmieści się w jej obrysie.
Ale dalej musisz kostkę odwrócić i z drugiej strony frezować coś co jest dokładnie ustawione względem strony pierwszej.
Ponieważ kostka to koślawiec więc po odwróceniu bazowy narożnik nie nadaje się jako baza dalszej obróbki. Przyjmujesz wiec nową - obrobiona już krawedź, albo przelotowy otwór albo dodatkowy fragment obrobiony w pierwszej części który obrabiany był wyłacznie na potrzebę ustalenia zera układu współrzędnychg w drugiej części programu

I w ten sposób masz różne bazy podczas generowania Gkodu dla strony pierwszej i strony drugiej.
Ale Gkod nie zawiera tych informacji - on zawsze odniesiony jest do aktualnego zera.
Dopiero operator otrzymując dokumenty ma pokazane że
1) mocuje kostkę i aktualne zero ma ustawić na jej narożniku
2) odwraca kostkę i zmienia położenie zera na nowe miejsce wyznaczone w sposób podany w karcie technologicznej

Wszelkie zmiany mogą być wykonywane ręcznie przez czujnikowanie detalu i wpisanie wartości do liczników maszyny
-albo gdy dane bloki się powtarzają a operator może ustawić zderzaki na których pozycjonuje detal to wygodnie mu zapisać te kilka pozycji zera na maszynie - wtedy właśnie te G5X które przesuwają zero
-albo gdy stosowany jest system uchwytowy to mocuje detal w uchwycie i przekłada w nowe miejsce jadąc jednym programem który z góry wie gdzie detal będzie.

Może być jeszcze wielokrotne powtarzanie detalu np wycinanego z blach odpadowej - wtedy operator wpisuje przesunięcia bazy programowej odpowiednio tak aby kontur detalu się zmieścił w aktualnym kawałku. Itd, itd
Zwyczajnie rozróżniaj bazę dla postprocesora generującego Gkod i bazy maszynowe względem których ten Gkod jest wykonywany

[ Dodano: 2014-07-29, 21:40 ]
jeszcze jedno
Oczywiście że baza w CAmie nie musi być na krawędzi, w środku otworu czy jakimś innym wyraźnym miejscem - możesz przyjąć ją dowolnie. Ale musisz zdawać sobie sprawę że operator ustawiając detal musi jakoś go zorientować względem układu współrzędnych.
I albo ustawi zderzaki względem których określi zero na maszynie a detal postawi na zderzakach albo ustawi detal i bazę określi względem detalu.
Przyjęcie bazy w Camie które będzie gdzieś spowoduje że operator będzie musiał liczyć ręcznie przesunięcia lub będzie jeździł maszyną klepiąc nowe zera. I może się pomylić.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”