Skanowanie 3d mechaniczne

Dyskusje dotyczące skanowania i skanerów 3D

Autor tematu
Sprawiedliwawie
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 25 sty 2015, 21:50
Lokalizacja: Elbląg

Skanowanie 3d mechaniczne

#1

Post napisał: Sprawiedliwawie » 26 sty 2015, 01:21

Generalnie sporo napisałem w poście tego tematu ale wygasły mi ciasteczka i wszystko poszło się je.... . :cry: Potrzebuję skanować małe elementy, generalnie nawet nie tyle że potrzebuję bo podchodzę do sprawy hobbistycznie. Czytałem o DAVID laser scanner 3D ale nie uśmiecha mi się płacić za program 300 ojro, do tego rzutnik i laser. Te dwie ostatnie rzeczy jeszcze bym przełknął, ale za program dałbym 100 zł maksymalnie bo sumując wszystko wychodzi sporo kasy. Uważam że za 500 zł gra jest warta zabawy do tego zbudowanie jakiejś konstrukcji. Pomyślałem że do w miarę twardych elementów można by użyć jakiegoś mechanicznego sposobu skanowania jak np. igła w gramofonie, a sygnał przetworzyłby komputer na obraz. Moim zdaniem duża zaleta takiego rozwiązania polega na dokładności. Silniki krokowe poruszałyby się po elemencie a czujnik z jakąś sprężynką zagłębiałby się w szczegóły elementu podając dane do komputera. Proces pewnie byłby długotrwały, ale małe rzeczy np 10x10 cm to chyba nia byłoby tragedii... Spotkał się ktoś z czymś takim? Jakieś wskazówki?



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7605
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 26 sty 2015, 09:09

witam.
jest coś takiego - touch probe
wpisz w gogle - touch probe diy.
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#3

Post napisał: pltmaxnc » 26 sty 2015, 11:40

Najtaniej znaleść gratisowy program obsługujący czujnik o którym wspomina Kol. pukury.
Tempo pracy takim urządzeniem jest bardzo małe ale przy detalach 10x10 mm może wystarczy.
Przeczytaj dokładnie co proponuje "Dawid" , ich najprostszy skaner składajacy się ze wskażnika laserowego i kamerki internetowej + demo program , również zmieści się w Twoim budżecie .


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7605
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#4

Post napisał: pukury » 26 sty 2015, 12:08

witam.
a demo może zapisywać i ekspotrować sensowne pliki ?
pytam bo nie wiem .
dość dawno temu - jak stronka dawida raczkowała - zrobiłem dla kumpla takie coś do przesuwania wskaźnikiem .
głowiczkę z silnikiem dc .
a taką sondę mechaniczną też zrobiłem - z ciekawości.
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#5

Post napisał: diodas1 » 26 sty 2015, 12:25

David nie jest zły. Do skanowania detali nieruchomych wystarczy program, kamerka internetowa i wskaźnik laserowy (linia) przesuwany ręcznie. Rzutnik potrzebny jest do skanowania obiektów które nie potrafią ustać bezczynnie (dziecko, zwierzę) Tym skanerem możesz zdigitalizować przedmioty o różnych rozmiarach- od muchy do domu jak się uprzesz. Kwestia dobrania optyki kamery i zbudowania ekranu o odpowiedniej wielkości. Skaner dotykowy ma ograniczenia gabarytowe oraz nie zda raczej egzaminu przy "obróbce" istot żywych. Kto wytrzyma długotrwałe obmacywanie przez maszynę ? :mrgreen:
David w wersji komercyjnej nie tylko pozwala na skanowanie w wyższej rozdzielczości ale posiada też moduł do składania pełnej bryły 3D z kilku skanów z różnych stron i dalszej obróbki a w efekcie przygotowania pliku który da się na końcu wydrukować na drukarce 3D. Propozycja ceny 100 zł za taki kombajn- bez komentarza.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7605
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#6

Post napisał: pukury » 26 sty 2015, 12:42

witam.
tylko 100 pln ?
to taniocha w sumie .
dawno nie byłem na tej stronie - muszę sprawdzić .
z kamerkami i laserami obecnie jest o wiele lepiej niż kilka lat temu .
może sobie coś wystrugam - jak zwykle z ciekawości :lol:
dzięki !
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#7

Post napisał: diodas1 » 26 sty 2015, 12:58

To Sprawiedliwawie, napisał na wstępie że byłby skłonny dać za Davida 100 zł. Jego cena za pełną wersję na pendrive jest taka jak była czyli około 400 E.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Skanery 3D”