Prośba o pomoc

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Damian Korcz
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 26
Rejestracja: 25 maja 2007, 11:47
Lokalizacja: Cieszyn

Prośba o pomoc

#1

Post napisał: Damian Korcz » 16 cze 2007, 12:50

Koledzy prosze o pomoc bo nienogę się zdecydować jaka konstrukcje wybrać czy kontrukcje w której brama stoi a stół się porusza czy też stół pozostaje nieruchomy a brama jest ruchoma . Planuje skonstruować maszynke o wymiarach 1000 mm X 1000 mm lub w zależności od mzliwości 1000 mm X 1500 mm , tylko którą knstrukcje wybrać . Jako napęd planuje zastosować silniki 8.5Nm sterowane M542 lub w miare mozliwości finansowych M880 , prowadnice to bedą wałki o średnicy fi 25 lub 30 mm. Piszcie jak Wy to widzicie .



Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#2

Post napisał: wood carver » 16 cze 2007, 13:29

Stała , niruchoma brama ma jeden zasadniczy minus-
silnik niepotrzebnie dźwiga obrabiny materiał. Więc na tej podstawie musisz zdecydowac...co tak naprawde będziesz obrabiał. Jdnak nie ulega wątpliwosci, ze to konstrukcje bardzo ( bardziej stabilne) - tak naprawde nie jest proste ustabilizowac ruchoma bramę która ma ponad 1200 mm( tak szacuje skoro pole 1000 mm)
Duza brama ruchoma, to najczęscie potrzeba zamontowania dwóch śrub napedowych, dwie śruby to najprawdopodobniej dwa silniki na jedną oś i dwa sterowniki ( tak naprawde śruba to ukłąd baaaaardzo cierny, szacuje że 30 50 procent energi gubi się na tego typu metodzie przeniesienia napędu,... mówie o śrube trapezowej)
druga sprawa...
jeśli chcesz zastosowac silnik 8,5NM, to koniecznie na 4,2 A z dwóch zasadniczych przyczyn:
1. większy silnik to większa inercja- bezwłądnosc, takie , jak to napisał kiedys kolega Marek "kobyły" , potrzebują wyzszego napięcia, aby wydusic z nich dobre parametry pracy..dużo wyższe niż np. dla silnika 3NM ( przykład..
sterownik m542 ma możliwosc podpiecia napieca około 50 V co oznacza w gruncie rzeczy napięcie o kilka V niższe, ponieważ zakłąda sie, aby napięcie nie przekrczało napięcia maksymalnego sterownika, minus zwroty energii z silnika.. a silnik 8,5 NM to spor prądnica. Mimo iż sterownikposiada zabezpieczenie antyprzepieciowe, to jednak bezpieczniej jest obnizyc napiecie do czterdziestu paru V , można oczywiscie zrobic na wsszelki wypadek kolejne zabezpieczenie antyprzepieciowe ( chyba kolega Leoo ma coś takiego w galerii..nie pamiętm, sprawdź)
generalnie, jeśli zasilisz silnik napiciem powiedzmy w granicach 40 V, to nie licz na dobre osiagi, przykładowo ja zasilam silnik napieciem 66V , a wiec o prawei 30 V większym!!! a to jest przepaść!!!!
m880, umożliwia podpiecie napiecia do 90 ( zalecane przez producenta- 70-80V)

2. inna kwestia, to brak amperżu z przyczyn m542- prad maks 4,2A na faze, a to 1/3 mniej niż zalecany prąd dla silnika
8,5NM /3 - ~` 2,7
a więc przyjmując liniową zależnosc momentu i pradu, 3 Nm masz już straty!!!!!!!a to mnóśtwo , minus kiepskie napiecie jak dla takiego silnika...
to złę rozwiazanie..

jest też inna opcja... kupic m880 i 3 Nm silnik i wpiąc go rónolegle...osiągi będa dużo lepsze niż na m542 i 3Nm w szeregu , jendak to ciągle duze koszta..

musisz rónież wziąc pod uwage, ze silnik 8,5 Nm to potwór..
jak go nie ustawisz na gumie, albo w kazdym razi racjnalnie, tak aby go "odizolowac" od maszyny to bedziesz miał frezarke - wiertrke z udarem i młot pneumatyczny w jednym!
ponieżej 1/16 kroku i z małą akceleracją, jest tragedia...
przy 1/16 oraz zawieszeniu silnika tak aby niwelowac wibracje jest ok...

decyzja należy do Ciebie.


Autor tematu
Damian Korcz
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 26
Rejestracja: 25 maja 2007, 11:47
Lokalizacja: Cieszyn

#3

Post napisał: Damian Korcz » 16 cze 2007, 13:46

A jak to wygląda jeżeli by była ruchoma brama nepędzana jednym silnikiem i jedną wspólną śrubą - brama była by spieta dołem i tam by była śruba .

Ewentulanie dwie śruby napedzane jednym silnikiem . Jedna śróba była by napędzana prosto z silnika a druga poprzez pasek zębaty


czyli najlepszym rozwiązaniem było by gdyby ten silnik pracował na m542 niz na m880 :?:

Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#4

Post napisał: wood carver » 16 cze 2007, 14:34

dla silnika 8NM0 m880 bez gadania...inaczej to szkoda takich mocnych silnków

siły promieniowe działającej na taką bramę są spore...
trudno będzie ci zrobic stabilną bramę na jednej śrubie- wiem bo sam mam taką...i nie jest to tak, jakbym sobie życzył

2 śrubu i jeden silnik + paski zębat... tak jak pisałęm...śruba gemeruje mnóstwo strat energi ( , praca cierna- 2 nakrętki!, bezwłądnosc, tarcie pasów zębatych i jak założysz do tego łożyska z uszczelniaczem gumowym to ..... )ta oś będzie kulec w stosunku do innych i to jest najwiekszy problem !!
w takim przypadku jeśli zastosujesz 8,5Nm na dwie sruby, to na pozostałch osiach wystarcza ci 3NM..nie osiągniesz większych predkosci ,.ponieważ praca całęgo ukłądu zależy od najsłabszego ogniwa- a to będzie silnik napędzający 2 sruby! i
ale zaużmy coś na początku...zresztą powinienem był zapytac o to wcześniej..
jakie prędkosci obróbki cię interesują? co będzie obrabiane?


Autor tematu
Damian Korcz
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 26
Rejestracja: 25 maja 2007, 11:47
Lokalizacja: Cieszyn

#5

Post napisał: Damian Korcz » 17 cze 2007, 14:28

obrabiane bedą materiały ze stali miękkich , pleksa , płyty nieukrywam że grawerowanie moze odbywać się na stali nierdzewnej ale to odbywa sie na głębokości max do 0,1 mm , a prędkości mówiąc szczerze niezastanawiałem się nad tym , ale wydaje mi się że prędkośc z jaką brama czy stół przemieści się przez całe pole robocze w 5 sekund powinna być nwet bardzo zadawalająca - niewieczm czy to wogóle bedzie realne . Słyszałem że max prędkość którą idze wyciagnąć ze przeciętnej śruby to 30 cm / sek

coś mi sie tak zdaje że jednak konstrukacja z nieruchomą brama będzie bardziej optymalna pod względem stabilności jak i finansowym , lecz w porównaniu z ruchomą brama , maszyna ta jest dwa razy większa - stół musi cały się "schowac" przed bramą ja i za nią

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”