Pomoc przy zakupie tokarki CNC

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
zetmarcin
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 74
Rejestracja: 19 lip 2009, 01:04
Lokalizacja: Legnica-Wrocław

Pomoc przy zakupie tokarki CNC

#1

Post napisał: zetmarcin » 09 lis 2014, 15:50

Witam

Poszukuję osoby z doświadczeniem do pomocy przy zakupie obrabiarek CNC

Chodzi o tokorke Harrison ALpha 460 ze strterowaniem FANUC GE
I tokarke Ajax Premier AJ200 z systemem FAGOR 800T

pozdrawiam



Tagi:


CNC-Bogi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 446
Rejestracja: 29 sie 2010, 15:20
Lokalizacja: Dolny Śląsk

#2

Post napisał: CNC-Bogi » 10 lis 2014, 17:30

Służę pomocą.
Jaki koncert życzeń (Wunschkonzert / Request show :)) ?
Może ode mnie też coś kupisz?
Mam kilka tokarek CNC w zasięgu i odzyskowy system CNC: Sinumerik 810T do ew. modernizacji...
:idea:


Autor tematu
zetmarcin
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 74
Rejestracja: 19 lip 2009, 01:04
Lokalizacja: Legnica-Wrocław

#3

Post napisał: zetmarcin » 10 lis 2014, 21:18

Cześć
Dzieki za zainteresowanie:)
Koncert życzeń niekoniecznie:)))
Po prostu potrzebuje urządzić mały warsztat (prototypownie) a niestety dysponuje bardzo mocno ograniczonym zasobem pieniężnym to szukam używek.
Generalnie potrzebuje tokarkę o średnicy toczenia min 420 ( najlepiej żeby miała wyjmowany mostek) długość toczenia 1000~1500 max, cnc z systemem "teach in" dlatego że niestety mamy roboty typowo kształtowe i tokarza który bedzie dopiero sie uczył cnc. Więc generalnie nie zależy mi na super wydajności natomiast bardziej ważne dla mnie
jest dokładności i uniwersalność oraz żeby maszyna nie była kompletnie zajechana.
Szukam też frezarki najlepiej narzędziowej (najlepiej z wyposażeniem, oprzyrządowaniem) i też fajnie byłoby gdyby miała przynajmniej odczyty cyfrowe albo też jakiś system cnc. Pole pracy ~ 400x400x400
Oczywiście zależy mi też na tym, żeby po zakupie tokarka nie staneła dwa tygodnie po zakupie:;)
I tylko tyle albo też aż tyle, wiem że ciężko bedzie coś sensownego znaleźć ale coś wybrać muszę niestety:((( Jak nie znajde to będę musiał rzeźbić na jakiejś konwencjonalnej)


Autor tematu
zetmarcin
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 74
Rejestracja: 19 lip 2009, 01:04
Lokalizacja: Legnica-Wrocław

#4

Post napisał: zetmarcin » 15 lis 2014, 20:23

http://allegro.pl/tokarka-harrison-alph ... 84656.html

byłem ją oglądać, sprzedający nie ma do niej porządnej instrukcji (kilka stron) co niestety uniemożliwiło jej dokładne sprawdzenie(menu niemieckie). Może ktoś z forumowiczów miał styk z tą tokarką i potrafi mi powiedzieć czy można w jej sterowaniu zmienić język? I jaki tam jest dokładnie typ Fanuca? A może ktoś dysponuje dtr do niej po polsku lub angielsku?


CNC-Bogi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 446
Rejestracja: 29 sie 2010, 15:20
Lokalizacja: Dolny Śląsk

#5

Post napisał: CNC-Bogi » 17 lis 2014, 14:40

Notabene w latach 1979-1981 FAT W-w produkował słynny model TUR-50SN (do CNC GE 1050) dla f-my Colchester. :razz:
Zapytaj u ...(Colchester-Harrison) => Our Distribution Network In Europe:
Marcosta MTC Sp z o.o.
Warsaw Office
ul. Czemiakowska 71 lok 307
00-718 Warszawa
Poland
Tel: +48 22 4520661
Fax: +48 22 4520661
Website: www.marcosta.pl
Contact Name: Witold Izdebski
Contact Email: [email protected]
:mrgreen:
Umowę serwisową możesz podpisać z doświadczoną firmą lokalną.
Na trasie Złotoryja - Wrocław - Złotoryja często spotkasz mnie.


CNC-Bogi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 446
Rejestracja: 29 sie 2010, 15:20
Lokalizacja: Dolny Śląsk

#6

Post napisał: CNC-Bogi » 25 lis 2014, 13:42

P.S. Z Twoich okolic są zgłoszenia wolnych mocy produkcyjnych na tok. i frez. CNC.
Może bardziej opłaca się podzlecić sporadyczne wykonywanie detali do tworzonej prototypowni?
:idea:


Autor tematu
zetmarcin
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 74
Rejestracja: 19 lip 2009, 01:04
Lokalizacja: Legnica-Wrocław

#7

Post napisał: zetmarcin » 30 lis 2014, 17:22

Witam

Już próbowaliśmy zlecać to na zewnątrz ale niestety jest problem bo przy naszych pojedynczych sztukach podwykonawcy wolą robić najpierw większe zamówienie a nasze czekaja w kolejce i później okazuje sie że będzie opóźnienie itp. Dlatego wolimy jednak mieć na miejscu własne maszyny i sami kontrolować postępy prac.
Byłem oglądać inna tokareczke troszke nowszą z 2000r:

MATRA FUL 510x1000
http://allegro.pl/tokarka-uniwersalna-c ... 99438.html

maszyna ciekawa ale niestety robi stożek na długości 9cm 0,1mm !!! Prawdopodobnie maszyna jest po kolizji lub innych przygodach.
Potrzebuje serwisanta żeby pojechał ze mną i spróbował ustawić jej geometrię przed zakupem (wrzeciennik, sprawdził też bicie wrzeciona oraz punkt referencyjny głowicy rewolwerowej). Przy najeździe na punkt referencyjny czujnik supportu oś X nie zawsze przełącza i system nie załącza osi Z (też trzeba by to wyregulować). Dobrze żeby znał system FAGOR bodajże 8050/55 (chciałbym żeby sprawdził czas pracy maszyny, przebieg). Potrzebuje orientacyjną cenę za taka usługę ( usługa na fakturę)

Martwi mnie też to że nie mogę namierzyć serwisu fabrycznego do niej. Może ktoś ma namiar????
W ogóle jest mało informacji na jej temat na necie. Może ktoś z forum miał styczność z taką maszyna i potrafi powiedzieć coś na jej temat???

pozdrawiam


CNC-Bogi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 446
Rejestracja: 29 sie 2010, 15:20
Lokalizacja: Dolny Śląsk

#8

Post napisał: CNC-Bogi » 04 gru 2014, 15:16

MATRA? Chciała mieć tu sprzedaż i serwis 17-19 lat temu. Byli Japończycy, rozmawiali... W Niemczech mieli swoje spore przedstawicielstwo...
Jeżeli myślisz, że ktoś założy serwis do pojedynczych maszyn używanych, to masz poczucie filantropii.
W czasie załadunku, maszynę można zrzucić z 1m na beton, a jak upadnie, to w szafie elektrycznej nawet styczniki mają nieprawdopodobne skręty... a łoże nie zawsze pęknie... Jaką masę ma ta tokarka? Może wrzeciennik się obluzował?
:mrgreen:


Autor tematu
zetmarcin
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 74
Rejestracja: 19 lip 2009, 01:04
Lokalizacja: Legnica-Wrocław

#9

Post napisał: zetmarcin » 04 gru 2014, 20:50

Witam

Wiem że różne rzeczy mogą się zdarzyć, dlatego właśnie szukam serwisanta maszyn CNC niekoniecznie autoryzowanego, ale na tyle obeznanego z różnymi maszynami i ich awariami żeby potrafił wyregulować ją i skalibrować. Chciałbym po prostu wiedzieć przed zakupem czy coś z tej maszyny będzie, czy nadaje się raczej tylko na złom.
Ja też stawiam na to że wrzeciennik jest przestawiony, ale nie wiem czy też np głowica rewolwerowa też nie dostała Nigdy nie robiłem takiej kalibracji po kolizji (ale wiem że coś takiego można zrobić) stąd moje zapytanie do szanownych kolegów.
Maszyna stoi u handlarza maszynami i nie znam jej historii niestety:(( Jest stary protokół odbioru maszyny i tam wszystkie parametry są ok.
Masy nie znam dokładnie ale będzie miała około 2.5-3T. To nieduża tokarka 510 x1000. Maszynę oglądałem razem z kolegą i nie znaleźliśmy śladów po kolizji ale być może patrzyliśmy nie tam gdzie trzeba stąd moja prośba do bardziej doświadczonych forumowiczów.
Matra to Japonia??? Byłem przekonany że to produkt niemiecki. Może coś więcej o tej marce???
Kol. CNC -Bogi jeśli masz czas i chęci lub znasz kogoś kogo możesz polecić to daj znać na priv


CNC-Bogi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 446
Rejestracja: 29 sie 2010, 15:20
Lokalizacja: Dolny Śląsk

#10

Post napisał: CNC-Bogi » 05 gru 2014, 12:48

Sprzedawca napisał: "stan techniczny idealny", w takim razie chyba chodziło o wygląd?
Do wyprowadzenia geometrii trzeba przygotować przyrządy i osprzęt pomiarowy...
maszyna taka (ale na 1500mm) była już na Allegro w '2011, wystawiana z Niemiec w cenie 14.400€... http://archiwumallegro.pl/tokarka_matra ... 54070.html
.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”