Pierwsze kroki

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
sebeks
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 27 lip 2010, 17:11
Lokalizacja: Gliwice

Pierwsze kroki

#1

Post napisał: sebeks » 27 lip 2010, 17:23

Witam wszystkich. Od pewnego czasu chodzi mi po głowie zrobienie cnc lecz najpierw chciałem to ugryźć od strony sterowania. Jestem zielony jeśli chodzi o obrabiarki itd. Jestem po technikum elektronicznym, teraz studiuję automatykę więc jakieś tam podstawy są żeby zbudować cnc.

Załóżmy że chcę zrobić jakąś bryłę z prostych kawałków blachy (jakiś stożek lub coś takiego).
Chcę zrobić rysunek w CAD bryły końcowej (uprzedzam z CADem jeszcze nie miałem żadnego kontaktu, z tego powodu niektóre pytania mogą Wam się wydać śmieszne), potem chcę go rozłożyć "na płasko", następnie jakoś wrzucić na cnc żeby mi wycięło/wypaliło/wyfrezowało z płaskiej blachy odpowiednie kształty aby po zespawaniu blachy wyszedł ów stożek. Jeśli chodzi o wymiarowanie itd to wiem że trzeba dodać poprawkę na narzędzie zamontowane itd. tylko nie wiem jak to wygląda (dodawać to do rysunku czy program sterujący cnc nosi poprawki? )

Jakie kroki muszę po kolei wykonać żeby z rysunku w CAD docelowo wyszedł kształt?



Tagi:

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#2

Post napisał: smouki » 28 lip 2010, 23:55

Obrazek
tworzysz, zapisujesz w formacie dxf w lazycam generujesz g-kode i na maszyne, mach 3 też może wygenerować g-kod z dxf


Autor tematu
sebeks
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 27 lip 2010, 17:11
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post napisał: sebeks » 29 lip 2010, 20:55

właśnie o takie coś mi chodziło, czyli teraz trzeba by po prostu poskładać sterownik pod konfigurację np. mach3 i powinno chodzić?

jeszcze takie pytanie, przy każdej operacji będę musiał uwzględniać grubość narzędzia, mach3 to automatycznie koryguje o grubość np frezu ? czy musiałbym dodawać wymiary do rysunku ? jeśli jestem w błędzie to proszę o poprawienie.

Jest gdzieś coś w stylu manuala do mach3 ? może być po angielsku, chciałbym poczytać jak konkretnie ten program działa (ewentualnie pod jakimi hasłami szukać tego bo pod tutyłem "mach3 cnc" google zbyt rozmowne nie jest :grin:, a cad'a będę się uczył w wolnych chwilach w akademiku :wink:

a i jeszcze jedno, czy w mach3 można definiować informację zwrotną z serwonapędu ? postaram się + - wytłumaczyć o co mi chodzi, otóż:

chcę zrobić swój serwonapęd, silnik 12DC, przekładnia ślimakowa, może potem na listwę zębatą albo śrubę (taka pierwsza wersja testowa), chciałem dać 2 enkodery, jeden na wale silnika, drugi na wyjściu przekładni, czy jest możliwość brania dwóch wartości z dwóch enkoderów i interpretacji obu dla pomiaru przesunięcia na danej osi ?

z tego co gdzieś wyczytałem to mach3 obsługuje też silniki krokowe, w jakiej postaci wypracowuje sygnał? daje powiedzmy impuls sterujący na sterownik a sterownik ma go interpretować np jako : jeden impuls -> jeden krok ?

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#4

Post napisał: smouki » 29 lip 2010, 21:38

jestem świeży tu na forum od jakiegoś roku czytam tylko to forum i nic innego, a i od 3 tygodni czytam forum programu rhino 4.0 (właśnie z niego jest zrzut ekranu). mach realizuje komunikację ze sterownikami za pomocą sygnałów step i dir, czyli krok i kierunek. w mach 3 uwzględnia średnicę freza, znaczy musisz ja wpisać w program a później po prostu wybierasz z zapisanych. Tu na forum jest jakaś tam instrukcja do macha, ale wystarczy czytać czytać i Jeszce raz czytać forum.
http://www.akcesoria.cnc.info.pl/mach3.htm
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE


Autor tematu
sebeks
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 27 lip 2010, 17:11
Lokalizacja: Gliwice

#5

Post napisał: sebeks » 30 lip 2010, 00:06

czytam czytam, tylko brakuje mi czegoś takiego jak jakiś opis dla danych programów, coś jak opis dla filmu, ile trwa, kto reżyserował itd.

chyba zacznę sobie robić notatki na kartkach z poszczególnych tematów a potem się zrobi opis z tego :)

a co do tego programu rhino, kumpel się w nim bawi od jakiegoś czasu, dosyć fajnie można rzuty rozłożyć :)


xmacterm
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 02 mar 2010, 17:56
Lokalizacja: białystok

#6

Post napisał: xmacterm » 25 wrz 2010, 23:16

ludziska kupiłem płyte ssk-mb i 2 steowniki podłączone tak jak w książce i jak bym k ---wa nie konfigurował macha to kiszka konfigurowałem wedłukg instrukcji to żaden silnik nie chodzi pomoc

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#7

Post napisał: smouki » 26 wrz 2010, 17:35

chyba trochę nie w tym temacie, ale odnośnie twojego problemu to posypią się pytania, odnośnie poprawnego połączenia, napięcia trafo, itp itd.
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE

Awatar użytkownika

namemartin
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 732
Rejestracja: 01 mar 2008, 18:08
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: namemartin » 26 wrz 2010, 20:41

sebeks pisze:czytam czytam,
Czytaj, czytaj więcej czytaj. W jeden miesiąc to niewiele, a praktycznie nic. Przeczytaj każdy temat, te stare i bardzo stare też. Na początku zacznie się wszystko mieszać, ale niedługo później klarować. Dasz radę.
xmacterm pisze:ludziska kupiłem płyte ssk-mb i 2 steowniki podłączone tak jak w książce i jak bym k ---wa nie konfigurował macha to kiszka konfigurowałem wedłukg instrukcji to żaden silnik nie chodzi pomoc
W takim razie na pewno nie podłączyłeś jak w książce. Info dałeś takie jak żadne.
Poza tym załóż swój temat w tym dziale.
W dzień obchodź się z żoną jak z przyjacielem, w nocy jak z przyjaciółką.


MaTeO87
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 02 paź 2010, 21:07
Lokalizacja: Lubin

#9

Post napisał: MaTeO87 » 02 paź 2010, 21:25

Witam

Jestem nowy na forum i nie wiem jak zalozyc nowy wątek za co przepraszam. Mam pytanie i proszę o szczerą odpowiedź użytkowników którzy siedzą w temacie. Jestem pol roku po studiach technicznych(zarzadzanie i inzynieria produkcji), znam 2 jezyki obce(niemiecki, angielski), slyszalem ze CNC to dobra dzidzina i mozna miec dobra prace. Co sadzicie o tym bedac juz w zawodzie? czy warto z mojej perspektywy zajac sie tematyka CNC? czy mozna otrzymac prace w tej dziedzinie i jakie sa zarobki dla poczatkujacych, jakie dla zaawansowanych? Czy kierunek maprzyszlosc? Czy moje studia i znjaomosc jezykow obcych przydadza mi sie w tej branzy, czy szukac czegos innego? dodam ze obecnie pracuje jako tłumacz w firmie handlowej i zarabiam ok 2200zł netto/miesiac i nie widze mozliwosci poprawy. z gory dziekuje za odpowiedz, pozdrawiam!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”