Od czego zacząć przygodę z CNC?

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
komornik12
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 126
Rejestracja: 02 sie 2007, 08:27
Lokalizacja: GDYNIA CITY

Od czego zacząć przygodę z CNC?

#1

Post napisał: komornik12 » 07 sie 2008, 22:42

Cześć

Takie pytanie na pewno pojawiło się już na forum, ale nie potrafię się tu za bardzo odnaleźć. Przyznam się, że programowanie nie jest moją mocną stroną, ale chciałbym zacząć od czegoś prostego. Mógłby mi ktoś polecić jakąś stronę (wątek), która opisuje krok po kroku od czego zacząć? Narazie chodzi mi o podstawy teoretyczne.

Pozdro


Kupię narzędzia zegarmistrzowskie. W razie ofert prosze pisać na maila badź pw.

Potrzebny także mały suporcik :D

Tagi:


dj_marki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 31 lip 2008, 23:35
Lokalizacja: Leźno

#2

Post napisał: dj_marki » 07 sie 2008, 23:49

wgdańku sa organizowane szkolenia troche to kosztuje ale podstawy sie pojmie
:mrgreen: np politechnika gd organizuje takie szkolenia dla programistuw i operatoruw :mrgreen:
Moge zrobic cos z niczego :-) ale jak nie ma niczego ???? du**


kat
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 14 lut 2008, 22:13
Lokalizacja:

#3

Post napisał: kat » 07 sie 2008, 23:59

programistuw i operatoruw
:???:

Awatar użytkownika

Autor tematu
komornik12
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 126
Rejestracja: 02 sie 2007, 08:27
Lokalizacja: GDYNIA CITY

#4

Post napisał: komornik12 » 08 sie 2008, 01:04

Cześć

Mówiąc szczerze nie mam kasy na takie szkolenie... Bez tego ani rusz? Gdzieś na forum przeczytałem, że to dobre dla kogoś, kto coś już wie, a ja z "C" ledwo 3 miałem... Jakiegoś samouczka w necie nie ma? Kiedyś złozyłem prostą frezarkę ala CNC, tylko sterowana włacznikami lub... Tu miałem więcej pomysłów sterowania, ale wszystko analogowo, a nie numerycznie...

Pozdro
Kupię narzędzia zegarmistrzowskie. W razie ofert prosze pisać na maila badź pw.

Potrzebny także mały suporcik :D


domino-mch
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 55
Rejestracja: 18 lip 2007, 22:53
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: domino-mch » 08 sie 2008, 01:31

Tu możesz poczytać coś na temat samego programowania: http://www.ath.bielsko.pl/~gnikiel/publik/cnc.pdf Dobrym rozwiązaniem jest też przejrzenie opisów do urządzeń dostępnych ze stronki www.akcesoria.cnc.info.pl

Awatar użytkownika

Autor tematu
komornik12
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 126
Rejestracja: 02 sie 2007, 08:27
Lokalizacja: GDYNIA CITY

#6

Post napisał: komornik12 » 08 sie 2008, 16:55

Cześć

Nie do końca o to mi chodziło, ale zawsze coś...
Dziś rozmiawiałem z kimś, kto się kiedyś troszkę tym bawił i używał języka C.
Co o tym sądzicie?

Pozdro
Kupię narzędzia zegarmistrzowskie. W razie ofert prosze pisać na maila badź pw.

Potrzebny także mały suporcik :D


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#7

Post napisał: diodas1 » 08 sie 2008, 20:25

Dlaczego , jeśli wolno spytać przygodę z CNC chcesz zacząć od programowania a nie drobnego dosprzętowienia elektronicznego tego co już zrobiłeś i już? Żeby ta Twoja samoróbka zechciała wykonywać zaprogramowane zadanie nie musisz koniecznie tworzyć dla niej specjalnego oprogramowania. Możesz przecież skorzystać ze standardowego, używanego przez wielu. Niektóre proste programy są darmowe (na początek)

Awatar użytkownika

Autor tematu
komornik12
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 126
Rejestracja: 02 sie 2007, 08:27
Lokalizacja: GDYNIA CITY

#8

Post napisał: komornik12 » 08 sie 2008, 20:48

Cześć

Narzie wiem jak narysować koło takim urzadzeniem, ale z układami czasowymi na transystorach, ale jest to czasochłonne, a przy np. serduszku coś takiego graniczy z cudem. Nie koniecznie wiem jak programować mikrokontrolerki i jak wyglada sprawa od strony elektronicznej... Narazie będę się bawił napędem od CD ze starego odtwarzacza.
Możesz przecież skorzystać ze standardowego, używanego przez wielu. Niektóre proste programy są darmowe (na początek)
A mógłbyś to troszkę rozwinąć, jak co do czego podłaczyć? Najtrudniej bedzie zrobić połaczenie miedzy komputerem, a silnikami. Jak to można prosto rozwiązać?

I mam jeszcze jeden problem. Do sprawdzania ilości obrotów silnika chciałbym wykorzystać elementy zwykłej, kulkowej myszki od komputera, coś jak starowanie obrotami talerza w krajowych adapterach, tylko nie koniecznie wiem jak to połączyć.

Pozdro
Kupię narzędzia zegarmistrzowskie. W razie ofert prosze pisać na maila badź pw.

Potrzebny także mały suporcik :D


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#9

Post napisał: diodas1 » 08 sie 2008, 21:20

Ohoho no to jesteśmy głęboko w krzakach :sad: Przede wszystkim chyba za mało czytujesz to co dzieje się na forum, gdzie ludzie konstruują samodzielnie takie pożyteczne zabawki, być może pogubiłeś się bo nie rozumiesz slangu. W każdym razie rozumiem że chcesz startując w tej dyscyplinie od razu wziąć byka za rogi i walczyć z napędem na serwomotorach( tak się nazywa silnik prądu stałego lub zmiennego zaopatrzony dodatkowo w układ fotoelektryczny do sterowania nim w zamkniętej pętli) na które decydują się zwykle dopiero poważnie już obyci z tematem byli amatorzy. To dość trudna i pełna pułapek droga. Lepiej zamiast tego oswoić się z silnikami krokowymi (które występują na przykład w napędach dyskietek), które steruje się dużo prościej. Nie trzeba niczym mierzyć o ile silnik się obrócił. podaje mu się na odpowiednie uzwojenie impulsy napięcia i on drepcze w nakazanym kierunku krok po kroku. Nie ma konieczności używania i programowania mikrokontrolera .Taki silnik zasila się z tak zwanego sterownika. Trzy takie silniki wraz ze sterownikami przyłącza się do portu drukarkowego w komputerze przez dodatkową płytkę z zabezpieczeniem na transoptorach żeby nie uszkodzić komputera w przypadku awarii naszej samoróbki. Najlepiej przy tak głębokiej póki co niewiedzy, spróbuj podążyć za tym aktualnie budującym się wątkiem https://www.cnc.info.pl/topics58/krok-p ... vt9767.htm no i obowiązkowo zacznij studiować to forum,szcególnie początkowe wątki kiedy dzisiejsze orły uczyły się dopiero fruwać.

Awatar użytkownika

Autor tematu
komornik12
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 126
Rejestracja: 02 sie 2007, 08:27
Lokalizacja: GDYNIA CITY

#10

Post napisał: komornik12 » 08 sie 2008, 21:36

Cześć

Wydawało mi się, że sterowanie silnika krokowego jest trudniejsze, ale można wykorzystać gotowy układn np. z drukarek-dobrze mówię?
Trzy takie silniki wraz ze sterownikami przyłącza się do portu drukarkowego w komputerze przez dodatkową płytkę z zabezpieczeniem na transoptorach żeby nie uszkodzić komputera w przypadku awarii naszej samoróbki
Narazie zacznę od 1 silniczka... Jednak nie bardzo kumam jak tą płytkę zrobić... Jest podany link z opisem płytki, ale się nie otwiera (komunikat, że strona nie istnieje...). W co musiałbym się zaopatrzyć? Napewno w silnik ze sterownikiem np. z drukarki, fototransoptorem z zasilacza od TV i co jeszcze?

Pozdro
Kupię narzędzia zegarmistrzowskie. W razie ofert prosze pisać na maila badź pw.

Potrzebny także mały suporcik :D

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”