Mój pierwszy robot z silników krokowych.

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Adam1996
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 06 mar 2010, 12:35
Lokalizacja: Pszczyna

Mój pierwszy robot z silników krokowych.

#1

Post napisał: Adam1996 » 06 mar 2010, 13:07

Cześć!!!
Powiem coś o sobie:
Mam na imię Adam i to mój pierwszy post na tym forum. Chciałem zrobić sobie robota i wiem, że to nie jest proste. Tata powiedział mi, że się na tym nie zna (uczy matematyki), ale że może mi pomoc jeśli będę wiedział dokładnie co chce zrobić.
Przez ferie i wcześniej odśnieżałem sąsiadowi dróżkę i udało mi się zarobić trochę kasy na mój projekt (w sumie mam około 400zł). Od jakiegoś czasu czytałem o elektronice na różnych forach i samouczkach, więc już nie jestem już całkiem zielony :)

Udało mi się kupić 6 silniczków krokowych na allegro, które były w drukarkach. Nie wiem jeszcze jakie dokładnie są to silniczki, bo paczka jeszcze nie doszła. Chciałbym, się nauczyć nimi sterować. Tata powiedział, że mogę używać jego laptopa. Z tego co czytałem to najłatwiej sterować przez port LPT, ale tutaj takiego nie ma, ale są 3 porty USB.

Przeczytałem coś takiego:
"najprosciej kupic jakis uklad z rodziny FTDI, ktory z jednej strony ma port USB, z drugiej kilka pinow IO, ktore latwo sterowac z poziomu OS."
I teraz już rozumiem co to znaczy :)
Ale tam pisało, że potrzebuje: "kontroler silnika", znalazłem taki kontroler, który chyba można podłączyć do USB i kontroluje on 4 silniki:
http://inteliware.pl/index.php/vmchk/Si ... e.tpl.html
(dzięki temu nie będę potrzebował tego: "uklad z rodziny FTDI")
Ale cena jest tak duża, że nie starczy mi na dwa takie (a potrzebuje mieć kontrolowanych 6 silników)

I nie wiem teraz co mam za bardzo zrobić.
Zakładając, że mam dużo wolnego czasu i bardzo dużo chęci i chce się czegoś nauczyć, to czy możecie mi pomoc?
Tata powiedział, że nie dostanę tutaj "gotowca", więc proszę mnie tylko nakierować w jakąś stronę.
Pozdrawiam całą ekipę cnc :)

ps. Rok temu nauczyłem się programować w C++ i robię to całkiem dobrze. :)


Mam na imię Adam! A mój nick to Aadam1996.

Tagi:

Awatar użytkownika

szalonyelektron
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 114
Rejestracja: 04 paź 2004, 22:02
Lokalizacja: Kutno

#2

Post napisał: szalonyelektron » 06 mar 2010, 14:37

Cześć
Na początek poczytaj sobie pdf-a powinien ci trochę rozjaśnić temat
Aktualnie buduję model manipulatora przemysłowego o czterech stopniach swobody. Fotki i topografię systemu mogę ci podesłać na PW
Sterowanie robię autonomiczne, z opcją wysyłania komend z PC. Na chwile obecną sterowaniem zajmują się: Procesor obliczający kąty, interpolację, całkujący drogę i obsługujący komunikację po RSie. Plus procesory na sterownikach krokowców zbudowanych na podstawie sterownika SSK-B01 (na razie wystarczy) Po ukończeniu mechaniki całość mam zamiar przerzucić na jeden układ FPGA lub kilka CPLD, oczywiście nie ma problemu aby większość obliczeń dokonywał PC. Ogulnie powiem że zabawa przy budowaniu takiego cudeńka jest przednia.
Pozdrawiam i powodzenia.
Załączniki
Robot+jako+system+komputerowy.pdf
(1006.99 KiB) Pobrany 1169 razy


Autor tematu
Adam1996
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 06 mar 2010, 12:35
Lokalizacja: Pszczyna

#3

Post napisał: Adam1996 » 06 mar 2010, 15:04

Dzięki!
Pdf wygląda ciekawie i bardzo przystępnie.
Przeczytam pogoogluje i wrócę jak wszystko zrozumiem.
Mam na imię Adam! A mój nick to Aadam1996.

Awatar użytkownika

szalonyelektron
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 114
Rejestracja: 04 paź 2004, 22:02
Lokalizacja: Kutno

#4

Post napisał: szalonyelektron » 06 mar 2010, 15:10

Chętnie pomogę ci ogarnięciu sterowania, choć cały patent polega na obliczeniach trygonometrycznych więc masz tu przewagę. Oczywiście nie zapomnij wcisnąć "Pomógł" ;)
Pozdrawiam


vv3k70r
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 420
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:52
Lokalizacja: trelleborg

#5

Post napisał: vv3k70r » 14 mar 2010, 23:43

Zapomnij o uzywaniu laptopa do sterowania maszyna.

Laptopy z definicji przenosne i oszczedzajace energie sa tak zlosliwie zbudowane ze paprza sygnaly wysylane do sterownika.

Potrzebny Ci jest zwykly, chocby najbardziej zlomowaty PC.

Doczytaj temat uzywania laptopow do takich rzeczy (Wobit z Poznania ma troche na ten temat jak pamietam).

Poszukaj jakiegos sterownika pod 4,8 czy iles tam silniczkow. Najslabszego jak pod drukarkowe, to powaznie naruszy Twoj budzet, a reszta to juz jest zabawa w drewnie i przelozenie srubek/nakretek sprzeglami i ewentualnymi zebatkami na silniki.
bumeluję


Autor tematu
Adam1996
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 06 mar 2010, 12:35
Lokalizacja: Pszczyna

#6

Post napisał: Adam1996 » 20 mar 2010, 16:15

Cześć po długiej przerwie :)
Wreszcie mogę powiedzieć "uff", udało mi się przebrnąć przez całą matematykę jaka była w pdfie od Szalonyelektron. Nie był to poziom gimnazjum, ale się udało.
Pomijając fakt, że nie przyda mi się to co wyczytałem, bo mój projekt jest znacznie prostszy i nie będę musiał wiedzieć jakie jest wzajemne położenie silniczków względem siebie, ponieważ każdy z nich będzie przytwierdzony do nieruchomej podstawy.
Nie mniej jednak postęp w matematyce może się przydać ;)
vv3k70r pisze: Laptopy z definicji przenosne i oszczedzajace energie sa tak zlosliwie zbudowane ze paprza sygnaly wysylane do sterownika.
To skoro i tak będę musiał pracować na stacjonarnym, to może znacznie łatwiej będzie mi przez LPT? Uda się sześcioma? A może przez WiFi? Czy to już mnie przerośnie.

Paczka z silniczkami doszła więc sprawa wygląda tak:
Mam dwa silniczki oznaczone EPSON EM-257 i dwa EPSON EM-258 mają po 4 wyjścia w tym jeden oznaczony kolorem czerwonym. Nie znalazłem opisu dokładnie tych co mam, ale znalazłem bardzo podobne:
http://www.motors.wrobots.com/EM-257_17PM-K212-PIT.php gdzie jest opisany EM-257_17PM-K212-PIT i http://www.motors.wrobots.com/EM-258_17PM-K212-PIT.php gdzie jest skromny opis EM-258 aka 17PM-K212-PIT.
Obydwa mają 1,8 stopnia na krok i są zasilanie 7V.

Piąty: bez kabli, ale z 5 pinami, MALAYSIA 35S1N15D7YA ... 20 omów, o którym ktoś napisał na ebay'u: 7,50 na krok, 21.6 do 26.4V DC, 517mA max. 50W / faza
Czy to znaczy, że mam je zasilać 21-26V?

Następny to EPOCH T1429602 85 omów 22.80014.171, z pięcioma wyjściami (brązowy, czarny czerwony, pomarańczowy i żółty) o którym nic nie znalazłem...

Sądząc po ilości wyjść to 4 pierwsze to bipolarne (4 wyjścia), piąty i szósty to unipolarne (5 wyjść). Dobrze kombinuję?

Jak zwykle kopniak w jakąś stronę, by prace szły do przodu, mile widziany. :)
Mam na imię Adam! A mój nick to Aadam1996.

Awatar użytkownika

szalonyelektron
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 114
Rejestracja: 04 paź 2004, 22:02
Lokalizacja: Kutno

#7

Post napisał: szalonyelektron » 21 mar 2010, 09:06

Narysuj jaką kinematykę robota chcesz wykorzystać.


Autor tematu
Adam1996
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 06 mar 2010, 12:35
Lokalizacja: Pszczyna

#8

Post napisał: Adam1996 » 21 mar 2010, 09:43

Sorry za sposób i narzędzie w jakim był wykonany rysunek.

Opis:
- na czarno obudowa ze sklejki,
- czerwone to silniki
- zielone to końcówka silnika, na którym będzie bardzo małe obciążenie.
Załączniki
silniki2.jpg
silniki2.jpg (29.06 KiB) Przejrzano 1388 razy
Mam na imię Adam! A mój nick to Aadam1996.

Awatar użytkownika

Inf-el
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 573
Rejestracja: 22 cze 2004, 18:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Mój pierwszy robot z silników krokowych.

#9

Post napisał: Inf-el » 21 mar 2010, 11:55

Adam1996 pisze:...ale że może mi pomoc jeśli będę wiedział dokładnie co chce zrobić.
Co ten robot właściwie miałby robić ?
Skoro jest w skrzynce, to nie będzie chodził ani jeździł. Na manipulator przemysłowy też mi nie wygląda. Układ jest bardziej zbliżony do jakiejś maszyny cnc.


Autor tematu
Adam1996
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 06 mar 2010, 12:35
Lokalizacja: Pszczyna

#10

Post napisał: Adam1996 » 21 mar 2010, 12:38

Spokojnie, nie mam ambicji, żeby to miała być jakaś maszyna cnc. :) dobra powiem, to miała być maszyna do mieszania kostki rubika (być może w przyszłości również do układania). Dlatego silników jest sześć. Nie potrafiłem przestrzennie narysować tekiego układu, ale właściwie to każdy z silników będzie na innej płaszczyźnie jakby w sześcianie. Łatwiej mi to powiedzieć niż narysować w paintcie.

edit: i nie zaskoczę już Was jak to zrobię :P
Mam na imię Adam! A mój nick to Aadam1996.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”