Literatura o cnc poszerzenie wiedzy

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
s1ash
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 25
Rejestracja: 19 cze 2014, 14:42
Lokalizacja: Bytom

Literatura o cnc poszerzenie wiedzy

#1

Post napisał: s1ash » 25 lis 2015, 17:41

Witam

Jakiś czas temu pisałem, czy opłaca się pakować pieniądze w kurs z obsługi CNC większość odradzała. Pracuje w pewnej stolarni na frezarce 3osiowej i chciałem poszerzyć swoją wiedzę. Bawie się modelowaniem i to też wykorzystuje w pracy co poradzicie chciałem isć do przodu, wiadomo dośw. doświadczeniem ale wszystkiego samemu się człowiek nie nauczy. Drugie pytanie jakie programy są popularne przy cnc tzn do obsługi?



Tagi:


Miliaa
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 09 gru 2015, 09:08
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#2

Post napisał: Miliaa » 09 gru 2015, 09:13

Podłączam się do pytania, interesują mnie zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych. ;) Pozdrawiam. :D


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#3

Post napisał: kubus838 » 09 gru 2015, 10:51

Witam

Zależy co rozumiecie "do obsługi" - czy chodzi o sam program sterujący? Jest ich troche nawet opisy można przeczytać tu na forum np. takich jak Step2cnc, Mach, czy Piko. Jeżeli chodzi o tworzenie brył i nie mam tu na myśli wycinania tylko frezowania 3d. Wycinać to można wszelkimi piłami i innymi urządzeniami. Oczywiście jeżeli chodzi o wycinanie kształtów wewnętrznych takich jak np wzory ażurowe i inne to jak najbardziej bo frezarka zrobi to lepiej. Poprostu nikt nie wydaje kilkaset tysięcy złotych aby na frezarce wycinać formatki np. w drewnie. Ale "do obsługi" można zaliczyć również oprogramowanie CAD/CAM. A CAD-zie tworzymy-rysujemy bryłe którą chcemy uzyskać wskutek pracy frezarki cnc 3d. W programie CAM ustawiamy proces obróbki czyli mówiąc prosto jak frez ma "jeździć" po materiale aby stworzyć zaprojektowaną bryłe.

Nikt wam nie doradzi jakich sterowników czy CAD/CAM-ów użyć bo to jest indywidulana sprawa każdego użytkownika. Ilu jest forumowiczów tyle będzie zdań. Dlatego każdy dystrybutor dopuszcza "pobranie" wersji testowej czy to czasowej czy to zależnej od ilości zaprojektowanych elementów do sprawdzenia przez przyszłego użytkownika czy mu program będzie "pasował".

Dlatego na początek proponuje pobrać wersje testowe oprogramowania i się nimi pobawić aby sprawdzić przydatność do swoich założeń.


robert


Wanna15
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 15 gru 2015, 13:30
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: Wanna15 » 16 gru 2015, 11:25

Racja kubus, też tak zrobię. :) Kolegom polecam to samo, pozdro. :)


johannes80
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 48
Rejestracja: 22 gru 2015, 14:43
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: johannes80 » 23 gru 2015, 13:47

Racja kubus.
s1ash, określ, czy masz na myśli poszerzenie wiedzy o programowaniu obrabiarki cnc (jeśli tak, to na jakim sterowniku jest frezarka na której pracujesz?) czy o programowaniu CAD/CAM :)
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”