Frezarka pozioma-projekt

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
kacper92
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 21 paź 2016, 12:39
Lokalizacja: Olsztyn

Frezarka pozioma-projekt

#1

Post napisał: kacper92 » 21 paź 2016, 12:50

Cześć
Jestem nowy na forum. Chciałbym się zwrócić do was bardziej doświadczonych w projektowaniu obrabiarek o pomoc. Muszę zamodelować układ napędowy ruchu głównego i posuwowego obrabiarki CNC wraz z rozwiązaniem konstrukcyjnym zespołu wrzecionowego.
Moc napędu głownego 6kW z przekładnią pasową z pasem poly-V.Ilość obrotów na wrzecionie 4000-4500, przekładnia pasowa serwonapędu ruchu posuwowego z pasem zębatym. Gdzie szukać informacji na ten temat. Od czego najlepiej zacząć faze dobierania elementu itd. Rozumiem że nikt mi tu na tacy projektu nie zrobi ale jakaś pomoc zawsze mi się przyda. Z góry dziękuje za pomoc



Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#2

Post napisał: bartuss1 » 21 paź 2016, 18:23

zaczynasz od duupy strony
najpier musisz określić zapotrzebowanie mocy dla danego narzedzia, jego vc i moment obrotowy a także opory skrawania - wtedy dobierasz wrzeciono i n jego obrotów, oraz przekłądnię z napędu głownego o okreslonym momencie obrotowym - przekroju itd.
to samo z napędem poziomym serwem - dobierasz śrubę o żądanym skoku, potem przekłądnię która przeniesienie dany moment siły i samo serwo.
jeśloi chodzi o elementy konstrukcyjne - jest tego pełno wszędize, patrz chociazby sklepik akcesoria.cnc.info.pl masz podane produkty oraz tabele wytrzymalosciowe no i wykaz elementów o okreslonej wielkosc z ceną itd
przyu dpborze serwa wchodisz na żądaną strone producenta, pobierasz sobie kalkulator doboru napedu - podajesz parametry jake cie interesują i kalkulator wskaże jaki napęd zastosować.
w skrócie robisz sobie łancuch kinematyczny i szukasz podzespołów aby go zrealizować, mając dane brzegowe jw, czyli zapotrzebowanie mocy i momentu obrotowego oraz opory skrawania dla narzedi o max srednicy.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#3

Post napisał: ma555rek » 21 paź 2016, 22:26

Moc napędu głownego 6kW z przekładnią pasową z pasem poly-V.Ilość obrotów na wrzecionie 4000-4500, przekładnia pasowa serwonapędu ruchu posuwowego z pasem zębatym.
1)Masz moc i obroty (max???) stąd przełożenie
2) dobierasz pas ( ale pod moment rozruchowy! - najczęściej 2,5x większy od nominalnego) Vpasy pracują różnie zależnie od obrotów i wielkości koła!!!-
3) przyjmujesz jakąś koncepcję łożyskowania - przód, tył, przelot wrzeciona normalnie wstępny schemat
4 ) dobierasz tylne łożysko wielkością i sprawdzasz obciążenie od pasa, trwałość
5) zakładasz łożyskowanie przednie i liczysz minimalne obciążenie z max momentu napędowego (2,5x nominalny) - jest pierwiastek w zależności między momentem napędowym a największą siłą na nożu np tokarki w zależności od średnicy toczenia. ( dla frezarki łatwiej policzyć wrzeciono)
Wypada policzyć zmiany cieplne w przyjętych granicach - dla uproszczenia temperatura wrzeciona 2x większa od obudowy a zewnętrzna zmiana pomiędzy 20 - 80 stC.
Co zrobisz z ciepłem? 4500 to nie mało!
6) jeżeli się coś nie podoba to zwiększasz parametry węzła. Nie musi być dokładnie na minimum tylko tak abyś był zadowolony i umiał odpowiedzieć na pytanie "a dlaczego takie?"
7) teraz wrzeciennik - grubość ścian, zmiany wymiarowe cieplne,emisja cieplna lub sposób wymuszony, sposób smarowania a więc i ewakuacji ciepła z węzła, zmiany w luzach stąd wyprowadzić napięcia wstępne na łożyskowaniu i właściwie dla nowych warunków liczysz ponownie od pkt 5
i voilà :wink:

[ Dodano: 2016-10-22, 10:36 ]
I jeszcze jedno -kolizje
Łożyskowanie wrzeciona musi wytrzymać nacisk wywołany posuwem. Czyli najsłabszym elementem powinien być moment napędowy silnika posuwu i wtedy całość się tylko zatrzymuje bez uszkodzeń. Ale moment posuwu musi wystarczyć do pokonania największych sił skrawania wywołanych momentem wrzeciona
Pasjonat

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”