Frezarka cnc z korbkami

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
NiccoMartin
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 47
Rejestracja: 11 paź 2015, 15:17
Lokalizacja: xxxx

Frezarka cnc z korbkami

#1

Post napisał: NiccoMartin » 21 paź 2016, 10:44

Witam. Kończę budowe swojej frezarki, lakier już schnie :mrgreen: Z jednej strony śruby jest silnik a z drugiej zatoczona śruba pod korbkę (żeby czasami coś prostego podfrezować bez włączania sprzętu. Problem w tym że gdy wszystko jest wyłączone pokręcając śrubą i przy okazji silnikiem krokowym wytwarza się napięcie z silnika na sterownik i zaczyna blokować silnik. Jak inni rozwiązują takie problemy? Bo zdarzało się że widziałem w necie maszynki cnc z korbami...



Tagi:


ajt
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 126
Rejestracja: 23 sty 2009, 19:21
Lokalizacja: Radom

#2

Post napisał: ajt » 21 paź 2016, 11:10

Nie wiem jak rozwiązują, ale można np. wstawić przekaźnik między silnik a sterownik. Przekaźnik sterowany napięciem z zasilacza, czyli włączasz całość, napięcie się pojawia i silnik zostaje podpięty pod sterownik. Nie trzeba puszczać tak wszystkich wyprowadzeń, wystarczy po jednym końcu każdej fazy, żeby prąd generowany w silniku nie miał którędy się zamknąć.

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: clipper7 » 21 paź 2016, 19:01

NiccoMartin pisze:Jak inni rozwiązują takie problemy?
Odnoszę wrażenie, że ci, co przerobili (zkamarowali) swoje maszyny lub zbudowali nowe, w większości, po pewnym czasie przestają widzieć sens posiadania i używania korbek :cool:
Sam się temu dziwiłem, ale tak jest. Wynika z tego, że problemu, być może, w ogóle nie trzeba rozwiązywać...
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Autor tematu
NiccoMartin
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 47
Rejestracja: 11 paź 2015, 15:17
Lokalizacja: xxxx

#4

Post napisał: NiccoMartin » 21 paź 2016, 20:06

w sumie nie trzeba wszystkiego na gkod przerabiać, zamiast kręcić korbami można strzałkami na klawiaturze... ale jak by była potrzeba to w przypadku silników 4 przewodowych odłączać trzeba 2 plusowe albo 2 minusowe?


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#5

Post napisał: kubus838 » 21 paź 2016, 20:21

Witam

Widziałem taką maszyne. Do odłączenia silników od sterownika slużył taki przełącznik wielosekcyjny. Jednym ruchem odłączało sie wszystkie silniki krokowe od sterwników. Wtedy można było kręcić korbami. A tak na marginiesie to już wdziałem silniki które z jednej srtony na osi miały sprzęgło do śruby a z drugej osi już korbe.


robert

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#6

Post napisał: clipper7 » 21 paź 2016, 20:43

kubus838 pisze:wdziałem silniki które z jednej srtony na osi miały sprzęgło do śruby a z drugej osi już korbe.
Spora liczba fabrycznych zespołów napędowych zawiera silnik, sprzęgło i hamulec. Kiedyś prezentowałem na Forum zdjęcie takiego zespołu. Sprzęgło służy do uzyskania "pływającego stołu" a hamulec do blokowania pozycji stołu np. po wyłączeniu zasilania. Takie napędy są stosowane w lżejszych maszynach, sprzęcie laboratoryjnym, pomiarowym itp. Ale oryginalnie korby brak :sad:
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


ajt
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 126
Rejestracja: 23 sty 2009, 19:21
Lokalizacja: Radom

#7

Post napisał: ajt » 21 paź 2016, 21:08

NiccoMartin pisze:w sumie nie trzeba wszystkiego na gkod przerabiać, zamiast kręcić korbami można strzałkami na klawiaturze... ale jak by była potrzeba to w przypadku silników 4 przewodowych odłączać trzeba 2 plusowe albo 2 minusowe?
Wszystko jedno które, byleby odłączyć po jednym z każdej fazy. Ja bym wstawił przekaźnik(i), tak jak już pisałem, ale przełącznik też może być :)


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#8

Post napisał: ma555rek » 21 paź 2016, 22:01

NiccoMartin pisze: wytwarza się napięcie z silnika na sterownik i zaczyna blokować silnik. Jak inni rozwiązują takie problemy
odpowiednim ustawieniem i utrzymaniem stanu ENA .
Jeżeli sterownik dla zluzowania silnika wymaga podania sygnału to zasilaj wejście ENA źródłem prądowym bezpośrednio z linii zasilania gdy zasilacz jest wyłączony. Resztkowe napięcie generowane przez silnik zasili wtedy również wejście ENA.
A gdy zasilacz włączysz to źródło zablokujesz (ma być sterowane) więc silników wtedy Ci nie wyłączy.
Pasjonat

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”