Dobór silników krokowych

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
hscx
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 02 lip 2009, 19:35
Lokalizacja: Warszawa

Dobór silników krokowych

#1

Post napisał: hscx » 03 lip 2009, 12:24

Witam

Posiadam frezarkę proxxona składającą się ze stołu KT 150, Stojaka BFB 2000 i Wrzeciona BFW 40/E.
Zamierzam przerobić ten zestaw na sterowany komputerowo i grawerować nim w drewnie frezami od 0,8 mm do 4 mm. Stół posiada śruby ze skokiem 2 mm i średnicy 10 mm.
Zestaw zamierzam wykonać na gotowych elementach.

Jakie powinienem zakupić silniki aby poruszały tym stołem ?

Pozdrawiam



Tagi:


zolax
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 164
Rejestracja: 15 cze 2007, 17:40
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: zolax » 03 lip 2009, 13:02

Patrząc na ceny na allegro to wziąłbym 2 Nm, pewnie 1,26 Nm też starczy ale niewielka różnica cenowa a zawsze lepiej mocniejszy. Co do sterownika to jak kolega będzie składał samemu to dobrym rozwiązaniem jest A3977. Jak silnik do 1,5A to polecam ta8435.

Edit1: Widziałem bodajże na cnczone jak ktoś już to przerobił, można znaleźć i podejrzeć :).
Edit2: Np. TU a TUTAJ GOTOWY KIT DO POSKŁADANIA, strona sklepu (pewnie nieźle te silniki latają na tak masywnym mocowaniu :>)


Autor tematu
hscx
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 02 lip 2009, 19:35
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: hscx » 03 lip 2009, 17:01

Witam

Czyli kupując takie silniki http://www.allegro.pl/item667609905_2_n ... ancja.html
odpowiednim do nich sterownikiem będzie coś takiego
http://www.allegro.pl/item667334447_ste ... o_cnc.html
ewentualnie zestaw składający się z
SSK-MB i 3xSSK-B02
plus zasilacz na przykład:
MZ-01 + TR120/28


zolax
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 164
Rejestracja: 15 cze 2007, 17:40
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: zolax » 03 lip 2009, 19:31

Wydaje mi się, że ten zestaw z allegro jest właśnie na ta8435 (ale nie dam sobie za to nic uciąć ;) - on wytrzyma 2,5A ale przez krótki czas, to coś jak moc PMPO głośniczek fi 10 cm będzie miał 1000W ale przez 1ms bo później się spali. 3xSSK-B02 jest wystarczające tylko szkoda mikrokroku (ma 1/2). TR120/28 do tego z allegro ma za wysokie napięcie (na stronie sklepu jest pdf z wzorami jak dobrać). To wygląda ciekawie LINK.


SQ3VAZ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 313
Rejestracja: 17 kwie 2009, 20:41
Lokalizacja: Przylep

#5

Post napisał: SQ3VAZ » 03 lip 2009, 19:49

Zolax - wiesz może jak to pracuje. Zastanawiam się nad czymś takim - zawsze trochę mniej złotówek niż M542. Co do TA8435- popieram - na takich silnikach nie będzie pracował poprawnie, a jak trochę dłużej, to nie będzie wcale pracował. Na chwilę obecną mam niezłą zabawę ze sterownikami SSK-B02. Podstawa - chłodzenie. Dobry radiator w tym przypadku zaoszczędzi nam trochę stresu, choć przyznaję, że nie ma tam miejsca na porządny "grzebień". Na szczęście wymyślono wentylatorki. Nie sugerować się, że sterownik ma Imax=4A i jak pracujemy na 2A to ma zapas i nie będzie się grzał. To samo z napięciem zasilania silników - nie żyłujmy na całe 40V.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi." A.E.
Jeżeli pomogłem - kliknij pomógł. Konstruktywna krytyka mile widziana.


zolax
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 164
Rejestracja: 15 cze 2007, 17:40
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: zolax » 03 lip 2009, 20:08

SQ3VAZ pisze:Zolax - wiesz może jak to pracuje.
Nie miałem okazji tego testować ale jak to wszystko co w opisie jest prawdziwe to oferta jest warta uwagi, niby tańszy odpowiednik M542 (który jest bardzo chwalony). Może zagadaj do tych na allegro co kupili z pytaniem jak wrażenia.


SQ3VAZ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 313
Rejestracja: 17 kwie 2009, 20:41
Lokalizacja: Przylep

#7

Post napisał: SQ3VAZ » 03 lip 2009, 21:52

Ano w sumie i tak trzeba będzie. Na Alle... są jeszcze te: http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=676024664 Tylko coś brak klientów, którzy przy takiej cenie i parametrach powinni walić drzwiami i oknami. Trochę ciężko zdecydować się być tym pierwszym...hi.
hscx - trzeba tylko chciec. Ja dla testu sterowników wydalem 20 euro na drukarki Epsona, bo mają one silniczki małe, proste i stosunkowo silne. Cóż za doświadczenie, gdy siedzisz pól dnia myśląc czemu silnik piszczy i warczy, a się nie kręci, dochodząc w końcu do wniosku, że masz za mały prąd ustawiony. Good luck.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi." A.E.
Jeżeli pomogłem - kliknij pomógł. Konstruktywna krytyka mile widziana.


Autor tematu
hscx
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 02 lip 2009, 19:35
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: hscx » 04 lip 2009, 08:07

Witam

Robi się to coraz bardziej zagmatwane
Czyli tak:

Potrzebuję silniki około 2 Nm. W opisie silnika który wybrałem jest napisane że silnik jest na napięcie 4,2V i pobiera 2A na fazę. W silniku są dwie cewki, czy mam to rozumieć, że sterownik do tego będzie musiał mieć ogólną wydajność minimum 4A + zapas ? Jeżeli w silniku jest kilka cewek które są łączone w odpowiednie kombinację, to za pomocą odpowiednich wzorów obliczam sobie odpowiednie prądy na wybrane kombinację ?

Sterowniki do silników wybieramy tak aby jego ogólna wydajność prądowa była o kilka procent większa od ilości cewek*prąd na fazę, chyba że w opisie sterownika jest podana wydajność na pojedynczą fazę, tutaj sprawę może pogmatwać jeszcze silnik który może mieć kilka cewek, więc wydajność prądową na fazę czy ogólną należy dobrać do odpowiedniej kombinacji połączenia cewek w jakiej będzie pracował ten silnik ? Zakres napięciowy sterownika chyba nie stanowi problemu, bo z tego co widzę to mogą one pracować na dosyć wysokich napięciach w porównaniu do silników jakie oglądam, a które jak dla mnie pracują na jakiś takich nietypowych 4,2V 2,8V 3,2V , czemu nie 3,3V albo 5V.

Zasilacz musi mieć wyjście napięcia potrzebnego do zasilenia elektroniki w sterowniku, tu wydajność prądowa 3*sterownik + zapas, to chyba niewielkie prądy i standardowe napięcia więc pewnie żaden problem. Zasilanie silników, tu zaczynają się schody, nie dość że duża wydajność prądowa to jeszcze te nie typowe napięcia zasilania. Moc takiego zasilacza to moc wszystkich silników + jakiś tam zapas i odpowiednie napięcie. Tak się zastanawiam patrząc na pierwszy z brzegu zasilacz od komputera 3,3V–28A, 5V-30A, czy nie lepiej mi będzie jak zakupie silniki na jakieś bardziej przyjazne napięcia, bo wtedy te nie będę musiał szukać czy budować nietypowego zasilacza, no i są w nim napięcia potrzebne do zasilania elektroniki sterownika. Czy taki zasilacz impulsowy nie będzie jakoś rzutować na pracę tych silników ?

Tak to widzę, teraz chyba musze zająć się mikrokokami, podziałami itp.

Zaczynam powoli odkrywać że napięcie podane na silniku ma niewiele wspólnego z napięciem zasilającym ten silnik przez sterownik.
Ostatnio zmieniony 04 lip 2009, 09:19 przez hscx, łącznie zmieniany 1 raz.


SQ3VAZ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 313
Rejestracja: 17 kwie 2009, 20:41
Lokalizacja: Przylep

#9

Post napisał: SQ3VAZ » 04 lip 2009, 09:18

Do silników, ktore wspomniałeś, sterowniki SSK-B02 mogą spokojnie być. Co do prądów - to zgadza się - wszystko zależy od układu w jaki łączymy cewki - szereg lub równolegle, jednak przy wspomnianym silniku problemu niema. Co do napięcia zasilania silnika to 4,2V jest rodzajem wartości optymalnej. Lepiej zasilać silnik napięciem większym, ale spokojnie znajdziesz info na http://www.akcesoria.cnc.info.pl/pliki/ ... kowych.pdf Poczytaj, a zobaczysz, że lepiej nie 4,2V a np: 35V - tak aby nie przekroczyć napięcia pracy sterownika - czyli twój zasilacz impulskowy raczej odpada. W przypadku tych silników nie zrealizujemy założeń x20 czy x25, ale i na napięciu pow.30V będą latać.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi." A.E.
Jeżeli pomogłem - kliknij pomógł. Konstruktywna krytyka mile widziana.


Autor tematu
hscx
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 02 lip 2009, 19:35
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: hscx » 04 lip 2009, 09:36

SQ3VAZ pisze: Co do napięcia zasilania silnika to 4,2V jest rodzajem wartości optymalnej. Lepiej zasilać silnik napięciem większym, ale spokojnie znajdziesz info na http://www.akcesoria.cnc.info.pl/pliki/ ... kowych.pdf Poczytaj, a zobaczysz, że lepiej nie 4,2V a np: 35V - tak aby nie przekroczyć napięcia pracy sterownika.
Właśnie się zorientowałem że z tymi napięciami to coś nie tak rozumiem. Ważne jest ustawienie prądu na fazę w sterowniku, a napięcie najlepiej wyższe niż podane na silniku, ale mniejsze od obsługiwanego przez ten sterownik. W sumie im większe napięcie tym lepiej.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”