Budowa frezarki CNC od czego zacząć.

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Jacewski
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 15 kwie 2010, 21:49
Lokalizacja: Drawsko Pom

Budowa frezarki CNC od czego zacząć.

#1

Post napisał: Jacewski » 17 kwie 2010, 21:18

Witam. Chciałbym zbudować frezarkę cnc do frezowania w mdf i plexi. Zakres pola 100cm x 100cm x 15cm. Jako wrzeciono frezarkę festool of 2200 (waga 7.8kg) choć nie wiem czy to dobry wybór? Nie wiem też czy lepszym rozwiązaniem będzie ruchomy stół czy ruchoma brama?Konstrukcja z profili aluminiowych czy stalowych? Co będzie lepsze do przesuwania bramy prowadnice szynowe czy łożyska liniowe? Jakie silniki krokowe? Jakie śruby do napędu? O ile z mechaniczną stroną wykonania takiej frezarki i poskładania tego wszystkiego w jedną całość nie powinno być problemu to już uruchomienie i cała elektronika mnie przeraża jestem w tym po prostu zielony. Może ktoś mi podpowie od czego w ogóle powinienem zacząć?



Tagi:

Awatar użytkownika

niko65
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 430
Rejestracja: 27 lut 2009, 00:05
Lokalizacja: Stary Sącz

#2

Post napisał: niko65 » 17 kwie 2010, 22:08

najlepiej powinieneś zacząć od czytania forum przeglądnij konstrukcje kolegów i wszystkiego się dowiesz są tam wszystkie odpowiedzi na twoje pytania :wink:


olepiotr
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 108
Rejestracja: 14 lip 2008, 17:13
Lokalizacja: Tarnów/Dania-Lyngby

#3

Post napisał: olepiotr » 17 kwie 2010, 22:10

Szczerze... Pewnie taką odpowiedź już widziałeś..... Wszystkiego dowiesz się tutaj. Najpierw zacznij czytać, czytać, czytać.... Dużo czytać ;) Jak zaczniesz łapać o co chodzi po kolei w każdym aspekcie maszyny którą chcesz zrobić to zadawaj pytania... Łatwiej będzie przede wszystkim Tobie :) Nie pisze tego na złość. Ja to znam z własnego przykładu :) Ani nie mam szkoły pod takie tematy ani fakultetów :D ale maszyna jakoś już ożyła :) Czego życze i Tobie :)


Pozdrawiam
Piotrek
I ja coś próbuje :) http://www.cnc.info.pl/topics60/frezark ... t11705.htm

Całe życie samouk :D

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#4

Post napisał: gmaro » 18 kwie 2010, 06:21

Pytań sporo ale jak podstawowych i trudnych dla początkującego aby ogarnąć i poukładać sobie wyobrażenie o przyszłej swojej maszynie.
Jacewski pisze:Nie wiem też czy lepszym rozwiązaniem będzie ruchomy stół czy ruchoma brama?


Piszesz , że : Zakres pola 100cm x 100cm x 15cm. dlatego zdecyduj się na ploter z ruchoma bramą .
Jacewski pisze:Konstrukcja z profili aluminiowych czy stalowych?


Tutaj jeśli chodzi o konstrukcję stalową to mamy 2 drogi :

1. Profile spawamy ,wyżarzamy i frezujemy pod elementy które będziemy przykręcać.

2. Profile spawamy zachowując wstępnie geometrię i próbujemy poskręcać elementy ustawiając geometrię itd..

Teraz sposób 1 dość kosztowny ale pewny a sposób 2 dość często praktykowany na forum zobacz konstrukcję kolegi z forum np: bartuss1 itd..
Jacewski pisze:Co będzie lepsze do przesuwania bramy prowadnice szynowe czy łożyska liniowe?
Lepszym rozwiązaniem i kosztowniejszym są prowadnice liniowe . Tutaj w twoim przypadku wystarczą wałki podparte.Lub dać na ruch bramy prowadnice liniowe a na pozostałe 2 osie wałki podparte :wink:
Jacewski pisze:Jakie śruby do napędu?
Zastanów się jeśli chcesz mieć spokój na dłuższy czas nad śrubami kulowymi.
Jacewski pisze:Jakie silniki krokowe?
Jak będziesz wiedział jak będzie wyglądała maszyna silniki wtedy dobierzesz.

Reasumując w pewnej mierze jak zwykle zasobność portfela skoryguje na co sobie można pozwolić w budowie swojej maszyny.
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”