Wiertarko-frezarka modelarska

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
Darek05
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 182
Rejestracja: 06 wrz 2007, 23:18
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Wiertarko-frezarka modelarska

#1

Post napisał: Darek05 » 05 lis 2016, 23:17

Cześć !

Od kilku miesięcy buduje wiertarko-frezarkę która w początkowych założeniach miała być tylko precyzyjną wiertarką do PCB.
Wraz z ponoszonymi kosztami projekt ewoluował do aktualnego stanu które prezentują załączone zdjęcia.
Wrzeciono zbudowane jest na bazie oprawki ER11, od czoła zastosowałem łożysko podwójne skośne, od strony napędowej typowe łożysko, parametrów nie podam bo nie pamiętam.
Do napędu użyłem silnika firmy Parvalux 24 V dający moc wyjściową 240W, pozostałe parametry prezentuje zdjęcie tabliczki znamionowej, silnik pochodzi z demontażu.
Napęd przenoszony jest za pomocą kół zębatych i paska HTD5M, przełożenie układu 1:1, wynik nie do końca przemyślanego montażu silnika.
Ale nie ma tego złego, do regulacji obrotów buduję regulator ze stabilizacją obrotów z tej strony http://morgandemers.com/dc-motor-contro ... r-project/ - aktualnie mam gotową kompletną obudowę z wyposażeniem, i gołe PCB które czekają na wiercenie.
Pinola frezarki zamontowana jest na prowadnicy liniowej, i całość z silnikiem podnoszona jest przez sprężynę gazową, do frezowania układ będzie blokowany.

Pozostała mi do montażu śruba trapezowa która będzie podnosić i opuszczać kolumnę wrzeciennika, tutaj na razie mam dylemat czy warto pchać się w koszty i kupić blok łożyskujący FF12 i FK12, czy próbować wykonać coś podobnego samemu, zależy mi na tym aby śruba trapezowa miała minimalne luzy.
Próbowałem znaleźć rozwiązanie w sieci ale to co udało mi się znaleźć oparte było o bloki łożyskujące typu FF i FK.
Może ktoś z was zna inne rozwiazania ?.

Obrazek Obrazek

ObrazekObrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek


:D Pozdrawiam DAREK
O0O0O0O0O0O0O0O0O

Tagi:


Autor tematu
Darek05
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 182
Rejestracja: 06 wrz 2007, 23:18
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

#2

Post napisał: Darek05 » 31 sty 2017, 22:38

Witam
Frezarka jest już gotowa, teraz składam do niej regulator ze stabilizacją obrotów.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
:D Pozdrawiam DAREK
O0O0O0O0O0O0O0O0O

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”