przenośnik podciśnieniowy

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

przenośnik podciśnieniowy

#1

Post napisał: numerek » 23 paź 2011, 12:16

witam

mam konieczność zrobienia przenośnika podciśnieniowego do przenoszenia blach
nie zawsze sztaplarka jest wolna i maszyna musi czekać na dostawę :)

chcę zrobić przenośnik zamontowany na ramieniu dzwigu częśc mechaniczną rozpracowałem ssawki tez
utknąłem w miejscu podciśnienia

poradżcie co wybrać

do wyboru jest pompa próżniowa centralna + rozprowadzenie do ssawek

albo też generatory podciśnienia na przenośniku

masa blachy nie przekroczy 500 kg

początkowo wybrałem pompę ale jest kilka problemów
bardzo precyzyjne urządzenie - łatwo uszkodzić ( niewłaściwa konserwacja ) cena dosyć wysoka , kłopotliwe prowadzenie i uszczelnienie węży od pompy do ssawek

generatory mają więcej zalet niż wad ale niestety generują dosyć słabe podciśnienie rzędu -0,6 musiałbym zamontować ich całe 6 szt na każdą ssawkę oddzielnie

sam nie wiem jak do tego podejść

może ktoś ma wiedzę w tym temacie albo ma urządzenie o nośności do 500 kg i podpowie co tam jest źródłem podciśnienia ?

a może inaczej jakie podciśnienie jest konieczne do podniesienia 500 kg na 6-ciu ssawkach ?



Tagi:


Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#2

Post napisał: Mrozik » 23 paź 2011, 14:10

Przy -0,6 bara i 6 ssawkach potrzebujesz średnicę ssania około 43mm, natomiast warto przedobrzyć ze względu na kiepskie warunki pracy.


lew26
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 57
Rejestracja: 24 sie 2010, 11:21
Lokalizacja: Hajnówka/Warszawa

#3

Post napisał: lew26 » 23 paź 2011, 22:21

Kolego jest jeszcze inna inicjatywa O ILE BLACHY SA PODATNE NA DZIALANIE POLA MAGNETYCZNEGO (bo nie podales tego szczegółu). Może warto zastosować podnośnik elektromagnetyczny. Wtedy do podnośnika należy doprowadzić prąd.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#4

Post napisał: tuxcnc » 24 paź 2011, 07:18

Jest jeszcze taka opcja, że półtonowa blaszka spadnie komuś na nogi/ręce/głowę ....

Więc jeśli nie masz wiedzy i pieniędzy, to sobie odpuść.

.


Autor tematu
numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#5

Post napisał: numerek » 24 paź 2011, 12:30

więc tak
zaprojektowałem ssawki o średnicy 220 mm więc chyba będzie ok

co do blachy to napisałem że to blacha o wadze 500 kg , ale nie tylko - stosowane są również płyty PP PE i inne tworzywa a taże nierdzewka
więc magnetyczne odpada

a teraz do tuxcnc

jak widzę po twoich wpisach tobie taka blaszka już dawno spadła na głowę !

powiadam ci wyrażnie i drukowanymi literami
od***rdol SIĘ OD MOICH WPISÓW NA FORUM
po prostu się nie udzielaj - nie masz nic do powiedzenia tylko trollujesz i wkurwiasz wielu na około !

nie interesuje mnie i jak słyszę wielu to co masz do napisania


pozostałych chętnych do pomocy proszę o odpowiedź co będzie lepsze pompa próżniowa czy generatory podciśnienia ?


Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#6

Post napisał: Mrozik » 24 paź 2011, 16:58

Nastąpiła pomyłka z sugerowaną przezemnie wcześniej średnicą ssawki - nie zamieniłem newtonów na kilogramy - minimalna średnica to około 150mm


Sugerował bym generatory podciśnienia - nawet jak jeden zdechnie to blachę będzie nadal trzymać reszta. Ssawka fi 220 utrzyma w idealnych warunkach około 220kg. Weź pod uwagę , że im większe ssawki tym dłuższy czas wytworzenia podciśnienia. Napisz jakie konkretnie (firma, rodzaj) chcesz zastosować. Przy przenoszeniu trzeba pamiętać, że takie ssawki dużo mniej trzymają przy gwałtownych zmianach prędkości - stąd trzeba ostrożnie przenosić uchwycony arkusz. Piszesz również o innych tworzywach - co będzie jak na arkusz poliamidu zadziała siła 1,3 tony rozłożona na 6 okręgów fi 220>?

Jeśli ktoś jest na tyle głupi żeby zbliżać się w okolice wiszącej 500kg blachy, nie ważne czy na podciśnieniu, magnesie czy mechanicznie trzymanej to już ma nie dokońca pod sufitem i ewentualny wypadek będzie tylko z jego winy. Natomiast jeśli chodzi o kolegę TuX'a to coś podobnego mu kiedyś napisałem - zdaje się że kolega TuX zrobił doktorat z wszystkiego i wszędzię ma coś do powiedzenia, bez znaczenia czy na temat czy nie.


Autor tematu
numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#7

Post napisał: numerek » 28 paź 2011, 21:01

witam
po dogłębnej analizie również optuję za generatorami 3 szt
ssawki podłączone na krzyż

na stronie festo znalazłem program liczący wszelkie dane
podzespołów których chcę użyć to SMC są tańsze od festo
widzę to tak 6-8 ssawek do ciężkich blach i 6 ssawek dajmy na to ( jeszcze nie liczyłem) fi 40 tuż obok tych dużych
wszystkie na amortyzatorach
zmiana ssawek przez zawór pneumatyczny przekierowujący podciśnienie do jednego z dwóch układów ssących

czas wysysania nie jest aż taki długi bo w/g festo dla 6 ssawek do podciśnienia -0.85 bar wyniesie 3,4 sekundy wyjście z generatora dopuści ruch pionowy dopiero wtedy gdy generator osiągnie zadane podciśnienie
PLC załatwi resztę sterowania

jeszcze dumam na ruchem poziomym - kombinuję zębatkę coś na kształt obrotnicy dźwigów czyli przekładnia z zębatką i wieniec zębaty i sprzęgło jednokierunkowe aby wracać podnośnikiem szybciej niż w czasie zaladunku

a teraz ciekawostka
przez kilka dni odwiedziłem kilka zakładów i w jednym oglądałem coś takiego

ssawki i cała reszta standard ale podciśnienie generowane za pomocą ... tłoka wielkiej średnicy
hmm jak to opisać

jest hak do dźwigu i na haku zawieszony wielki cylinder średnicy gdzieś koło 300 mm ale hak trzyma wnętrze tego cylindra które jest z gumy -taki mieszek
po opuszczeniu przenośnika mieszek idzie w dół i powietrze ucieka przez wargi ssawek ruch w górę i na wskaźniku widać jak się tworzy podciśnienie do -0.7 bar
żadnych przewodów ,kabli itp - genialne w swojej prostocie
i to to dźwiga 1 tonę !
no ale niestety dokładność wykonania elementów na bardzo wysokim poziomie


GumiRobot
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 685
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:51
Lokalizacja: Trójmiasto

#8

Post napisał: GumiRobot » 28 paź 2011, 22:26

1) nie musisz przełączać ssawek, wystarczy zredukować ciśnienie na zasilaniu dysz Ventturiego
2) przy rozwiązaniu z tłokiem (to taka większa przyssawka do szyby) musisz pamiętać, że najmniejsza nieszczelność i po próżni.
3) nie musisz stosować dysz Ventturiego możesz zamiast tego dać tak ukształtowaną ssawkę że będziesz w nią tłoczył powietrze a przepływ pomiędzy ssawką a arkuszem będzie powodował jego przytrzymanie przy "ssawce" a raczej "dmuchawce"


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#9

Post napisał: diodas1 » 29 paź 2011, 00:22

GumiRobot, Czy w trzecim punkcie przyssawki nie zmienią się w dobrze trzymające się blisko podłoża poduszkowce? Jeżeli nie mylę się w zrozumieniu tej idei to słowa tuxcnx okazałyby się prorocze, z tym że taka blacha nie spadałaby pionowo w dół tylko zaczynała od ślizgu w losowo wybranym kierunku. Ratuj się kto może !


Autor tematu
numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#10

Post napisał: numerek » 29 paź 2011, 10:46

GumiRobot pisze:1) nie musisz przełączać ssawek, wystarczy zredukować ciśnienie na zasilaniu dysz Ventturiego
hmm też to wyczytałem że moge zmieniać podciśnienie zmieniając ciśnienie ale w jakimś opracowaniu mądrych głów wyczytałem że takie rozwiązanie jest ... niepewne
dlatego że podcisnienie nie jest stabilne
w tej dyszy zachodzą zjawiska odrywania strugi i nie można nad tym zapanowac a wówczas podciśnienie może się wachac w zakresie 20-30 % a to juz bardzo duzo
napisz czy masz doświadczenie z ssawkami i rzeczywiście tak robisz czy tylko teoretycznie pisałeś ?

odpadłyby mi dodatkowe ssawki chociaż nie jest to jakiś wielki koszt

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”