Poprawność wykonania elementu, proszę o poradę

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.
Awatar użytkownika

Autor tematu
quzyn
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 78
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:54
Lokalizacja: Olkusz

Poprawność wykonania elementu, proszę o poradę

#1

Post napisał: quzyn » 20 gru 2016, 10:19

Witam,
spotkałem się z problemem, iż klient zarzucił mi źle wykonany uchwyt pod łożyska. Mam rysunek bardzo poglądowy więc prosiłbym patrzeć na niego z dystansem. Chodzi mi o samo rozwiązanie. Do osi widocznej jest mocowana tarcza tnąca o średnicy 140mm. Chodzi o to, że całość mechanizmu nie może posiadać bicia większego niż 0,05mm, podczas wolnego obrotu. Klient uważa, że mocowania pod łożyska są źle zaprojektowane i wykonane i ogólnie pomysł zły i przez to występuje bicie.
Obudowy łożysk są skręcane a nie monolityczne tak jak to widać na rysunku. Oś jest skręcana. Wszystko jest wykonane na ścisk z bardzo ciasnym pasowaniem.

https://zapodaj.net/d6fdf5a3abf06.png.html



Tagi:


turo5
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 68
Rejestracja: 10 wrz 2012, 17:08
Lokalizacja: okolice Czechowic

#2

Post napisał: turo5 » 20 gru 2016, 17:23

witam
A jakie tam przychodzą łożyska bo takie cudo jak łożysko z lewej to pierwsze widzę A teraz jak mocowanie które to dorabiasz jakie są pomiary bicia u Ciebie skończysz frezować (płyty?) robisz pomiar bicia na zamocowanych poszczególnych elementów

"Obudowy łożysk są skręcane a nie monolityczne tak jak to widać na rysunku. Oś jest skręcana. Wszystko jest wykonane na ścisk z bardzo ciasnym pasowaniem."

wykonane na wcisk chyba a jakie bicie ma same wrzeciono?
pozdrawiam

Awatar użytkownika

Autor tematu
quzyn
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 78
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:54
Lokalizacja: Olkusz

#3

Post napisał: quzyn » 20 gru 2016, 17:41

turo5 dzięki za zainteresowanie.
Łożyska są normalne, tam akurat jest łożysko 5205 (na rysunku jest źle narysowane, ten trzpień pod łożysko wchodzi na całą długość a nie tylko tyle ile jest na rysunku).
Niestety cała konstrukcja była zamawiana, więc nie wiem jakie bicie jest na wrzecionie. Łożyska wchodzą na wcisk i mają dosłownie minimalny obrót o 15st bez żadnych obciążeń.

Głównie chodzi mi o to, że tarcza sama w sobie ma bicie 0,09mm, sprawdzałem na centrum pomiarowym, do tego toczona oś wewnątrz łożyska też posiada bicie ok 0,05mm i do tego luz roboczy łożysk. Wszystko po złączeniu zawsze będzie dawało bicie rzędu ok 0.1mm i nie jest możliwe w takim układzie uzyskać dokładność poniżej 0,05mm? Czy się mylę?
Rozwiązaniem byłoby wytoczyć nóż monolityczny z osią? Klient upiera się, że problem jest po stronie mocowania łożysk, jednak moim zdaniem nie mają one tutaj nic do tego.


turo5
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 68
Rejestracja: 10 wrz 2012, 17:08
Lokalizacja: okolice Czechowic

#4

Post napisał: turo5 » 20 gru 2016, 20:52

to jest rysunek poglądowy więc nie będę tego oceniał jednakże żeby to spełniało warunki to bicie powinno wyglądać 0.02 tarcza oś a raczej wałek również powinna mieć bicie 0.02 i wtedy by to wyszło tarcza (płyta z zamontowaną tarczą?) powinna być obrabiana z jednego mocowania na pewno bicie rzędu 0.01mm można osiągnąć przez szlifowanie ale jak wcześniej pisałem nie ma rysunku nie wiem jakie maszyny i ich geometria z tyloma niewiadomymi to jakby wróżyć z fusów a jak sam klient widzi temat mocowania łożysk?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”