Jaka guma lub inny materiał?

Dyskusje dotyczące odlewania.

Autor tematu
APY
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 137
Rejestracja: 27 mar 2007, 22:22
Lokalizacja: Tychy

Jaka guma lub inny materiał?

#1

Post napisał: APY » 18 lis 2008, 21:28

Potrzebuję zrobić taki przyrząd który umożliwi mi na dociskanie przy laminowaniu.Laminowanie włóknem szklanym z użyciem żywicy epoksydowej.Przyjmijmy że jest to skorupka orzecha włoskiego którą pokrywam włóknem szklanym i żywicą i chcę uzyskać jej odwozrowanie.I teraz potrzebuję docisnąć to jakoś do powierzchni.Chciałbym użyć pompy próżniowej ale jaki materiał na dociskanie do powierzchni(oczywiście między dociskacz o matę szklaną dam np.folię pp.) Jakaś guma która mi to dokładnie dociśnie czy coś innego?



Tagi:


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#2

Post napisał: Leoo » 18 lis 2008, 21:50

Teraz nie stosuje się już takiej technologii.
Formę wyłożoną tkaniną i uszczelnioną folią odsysa się z powietrza. Następnie rurką, po drugiej stronie formy, podaje się żywicę a wszystko to w podciśnieniu. Oczywiście pompę trzeba chronić zbiornikiem przelewowym. Po zassaniu żywicy blokuje się jej dopływ i nadal odsysa.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7606
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#3

Post napisał: pukury » 18 lis 2008, 22:05

witam .
są do tego celu specjalne gumy silikonowe - mają niesamowitą zdolność rozciągania .
żeby dokładnie docisnąć musisz usunąć nadmiar żywicy i oczywiście powietrze . ale jak byś chciał cały orzech tak okleić to może to być nie jaki problem .
pozdrawiam
Mane Tekel Fares


Autor tematu
APY
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 137
Rejestracja: 27 mar 2007, 22:22
Lokalizacja: Tychy

#4

Post napisał: APY » 19 lis 2008, 06:06

Dziękuję za wskazówki.
Leo nie chciałbym robić jakiegoś skomplikowanego orzyrządowania,bo nie wiem czy stosując laminat osiągnę pożądany efekt.
Początkowo chcę tylko zrobić próby,czy przy skompikowanych kształtach laminat w dostatecznym stopniu je zachowa.
Wydaje mi się że zaproponowana przez pukurego guma silikonowa powinna na początek wystarczyć .
Teraz pozostaje mi tylko poszukać gdzie taką gumę kupić.
Pozdrawiam.


galon
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 328
Rejestracja: 06 kwie 2007, 17:17
Lokalizacja: kieleckie

#5

Post napisał: galon » 19 lis 2008, 08:28

jak mogę coś zasugerować to polecam preparat który wykożystują protetycy do wykonywania wycisków dziąseł szybko schnie i daje idealne odwzorowanie nawet miekkich powierzchni można kupić w sklepacz medycznych dla mnie rewela pozdrawiam


Autor tematu
APY
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 137
Rejestracja: 27 mar 2007, 22:22
Lokalizacja: Tychy

#6

Post napisał: APY » 19 lis 2008, 17:25

galon
A jak z trwałością takiego preparatu? Bo taka forma musi być później wielokrotnie wykorzystywana. No i ważna też jest cena.Jeśli możesz napisz coś więcej.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7606
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#7

Post napisał: pukury » 19 lis 2008, 18:50

witam.
przypomniałem sobie że jakiś czas temu na forum jakiś kol. szukał sposobu na odlewanie ( czy coś takiego ) małych detali z - chyba - żywicy .
o ile pamiętam skończyło się na czymś takim -
najpierw wzór zalewny był silikonem - czy czymś takim - a następnie ten odlew był umieszczany w żywicy .
i tak odwzorowanie powierzchni było a całość była trwała .
no i koszt takiej " formy " znikomy - więc można ich narobić na zapas .
jeżeli podał byś choć trochę dokładniejsze dane ( przykład jakiś ) to pewnie coś by się wymyśliło .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

Jaszuk88
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 724
Rejestracja: 14 gru 2007, 19:54
Lokalizacja: nasza galaktyka
Kontakt:

#8

Post napisał: Jaszuk88 » 19 lis 2008, 18:57

Można wykonać laminowanie bez dociskania jeżeli oczywiście wyrób może tak być wykonany:
zamiast maty szklanej można użyć rowingu - czyli włókien szklanych ciętych na sieczkę oraz żywicy z dodatkiem krzemionki, która powoduje że żywicę można nakładać na pionowe płaszczyzny.
Jeżeli chodzi o sam docisk to można użyć rękawa foliwego zgrzewanego na końcach oraz pompy próżniowej.


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#9

Post napisał: Leoo » 19 lis 2008, 19:33

APY pisze:Teraz pozostaje mi tylko poszukać gdzie taką gumę kupić.
Na alledrogo są specjalne silikony formierskie - znajdziesz bez problemu, choć nie są tanie. Zwykłe, uniwersalne silikony nie nadają się, gdyż ich skład jest tak komponowany, by kleiły się do wszystkiego a do tego skurcz jest duży (osobiście testowałem takie zastosowanie).
Forma wykonana z silikonu formierskiego nie nadaje się do laminowania a jedynie do zalewania. Jeśli chcesz laminować to forma musi być sztywna, by odsysanie nie pokrzywiło jej. Oczywiście przykładowego orzecha nie wykonasz za jednym razem, forma musi być dzielona.
Jeśli szukasz elastycznego elementu do odsysania powierzchni sferycznych to zdecydowanie polecam lateksową dętkę do piłki. Lateks dobrze klei się butaprenem, tak węc można spokojnie łączyć go z gumą i innymi elastomerami.


Autor tematu
APY
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 137
Rejestracja: 27 mar 2007, 22:22
Lokalizacja: Tychy

#10

Post napisał: APY » 19 lis 2008, 19:40

Koledzy wszyscy udzieliliście mi bardzo cennych rad.Dziękuję Wam bardzo za podpowiedzi.Będę testował wszystkie sposoby.
Pozdraiwm.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Odlewnictwo / Topienie Metali”