Jak zbudowany jest ten mechanizm?

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
uzi29
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 32
Rejestracja: 01 paź 2012, 20:34
Lokalizacja: Rybnik

Jak zbudowany jest ten mechanizm?

#1

Post napisał: uzi29 » 24 lut 2014, 21:39

Witam,


w pracy znajduje się stara szlifierka do narzędzi i jest do niej "przystawka" pewnie do ostrzenia m.in. frezów.
Po chwili zabawy same posługiwanie nie jest trudne ale bardzo mnie zainteresowało i nikt nie potrafi mi wytłumaczyć jak jest zbudowany taki mechanizm.

Obrazek

Na górze jest skala która pokazuje w stopniach (skok).
Pokrętłem przy skali można kręcić dowolnie (prawo lewo bez ograniczeń) i nic się nie zablokuje czyli te pokrętło nie będzie na żadnym gwincie.

Obrazek

Ale co dalej ?? jak może wyglądać mechanizm który jest tam zastosowany?? Może są tam jakieś przekładnie cierne które zmieniają skok.

Oczywiście możliwości rozebrania tego nie mam więc może ktoś z kolegów spotkał się z takim mechanizmem?

Dodam krótki filmik aby zilustrować zasadę działania.
Z prawej strony wystaje "rura" którą sam kręcę prawo - lewo a skok wynika z nastawy kąta na podzielnicy czego nie widać na filmiku.
(Na trzpieniu jest nałożony frez do kół zębatych ale nie bierzcie go pod uwagę.)



Pytanie zadaję z czystej ciekawości bo mi to nie daje spokoju.



Tagi:


typhon
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 187
Rejestracja: 03 paź 2007, 17:58
Lokalizacja: podlaskie

#2

Post napisał: typhon » 25 lut 2014, 18:29

Fajne urządzenie można ostrzyć narzędzia po linii śrubowe, sam byłem ciekaw jak to działa niestety kierownik nie pozwolił zobaczyć.


frontside
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 226
Rejestracja: 06 maja 2007, 14:37
Lokalizacja: warszawa

#3

Post napisał: frontside » 25 lut 2014, 18:58

Tam jest "piesek" (rolka/rolki), którą ustawiasz pod odpowiednim kątem. Powinna być jeszcze wajcha, która luzuje ustrojstwo i wał daje się obracać i suwać swobodnie.
Wygodne i szybkie, ale ma kilka wad: nie można dokładnie ustawić kąta, możliwość uślizgu przy dużym obciążeniu i drganiach, zamiana osi stołu na wiotką oś przyrządu, niemożność zastosowania konika, ograniczenie ruchu roboczego itd.
Dziś zastąpiona przez inne urządzenia podziałowe w szlifierkach manualnych sprzęgające ruch roboczy stołu z obrotem podzielnicy.
Można kupić w Lakfam-ie Kowary do dziś w stanie niezmienionym od wojny (prawie).
Zresztą szlifierka na moje oko to NUA-25 też produkowana do dzisiaj.

Pozdrawiam


domator
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 61
Rejestracja: 21 gru 2004, 19:51
Lokalizacja: Będzin

#4

Post napisał: domator » 25 lut 2014, 19:04

Witam
znam ten przyrząd jest przystosowany do szlifowania po linii śrubowej tj. frezów, gwintów, kół zębatych i inne. Kąt ustawia się tym pokrętłem na górze powinna tam być jeszcze blokada tego pokrętła, pokręcając jak to nazwałeś tą rurą otrzymujesz linię śrubową lewą lub prawą zależy jak przekręcisz to pokrętło z podziałką kątowa. Wyłączanie mechanizmu posuwu po linii śrubowej odbywa się tą rączką nakładaną na kwadrat.
Mechanizm który powoduje posuw po linii śrubowej to rolka dociskana przez sprężynę której napięcie jest ustawiane tą metalowa gałką.
Przetestuj sprzęt na sucho spróbuj ustawić linię śrubową na czujnik zegarowy np. długi frez wielopiórowy, ale nie dłuższy niż 150mm.
Życzę miłych eksperymentów.


Autor tematu
uzi29
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 32
Rejestracja: 01 paź 2012, 20:34
Lokalizacja: Rybnik

#5

Post napisał: uzi29 » 25 lut 2014, 23:12

Dziś rano wpadła mi do głowy pewna koncepcja którą teraz potwierdziliście.
Bardzo, ale to bardzo uproszczony sposób i pomijając resztę mechanizmów widzę to tak jak jest to na załączonym obrazku.
Z początku zakładałem że cały ten ruch śrubowy będzie bardziej skomplikowany.
Bardzo dziękuje za pomoc

(+)

Obrazek

Obrazek


pablo-tools
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 22 lis 2014, 18:48
Lokalizacja: WLKP

Re: Jak zbudowany jest ten mechanizm?

#6

Post napisał: pablo-tools » 22 lis 2014, 18:50

uzi29 pisze:Witam,


w pracy znajduje się stara szlifierka do narzędzi i jest do niej "przystawka" pewnie do ostrzenia m.in. frezów.
Po chwili zabawy same posługiwanie nie jest trudne ale bardzo mnie zainteresowało i nikt nie potrafi mi wytłumaczyć jak jest zbudowany taki mechanizm.



Na górze jest skala która pokazuje w stopniach (skok).
Pokrętłem przy skali można kręcić dowolnie (prawo lewo bez ograniczeń) i nic się nie zablokuje czyli te pokrętło nie będzie na żadnym gwincie.



Ale co dalej ?? jak może wyglądać mechanizm który jest tam zastosowany?? Może są tam jakieś przekładnie cierne które zmieniają skok.

Oczywiście możliwości rozebrania tego nie mam więc może ktoś z kolegów spotkał się z takim mechanizmem?

Dodam krótki filmik aby zilustrować zasadę działania.
Z prawej strony wystaje "rura" którą sam kręcę prawo - lewo a skok wynika z nastawy kąta na podzielnicy czego nie widać na filmiku.
(Na trzpieniu jest nałożony frez do kół zębatych ale nie bierzcie go pod uwagę.)



Pytanie zadaję z czystej ciekawości bo mi to nie daje spokoju.

Witam, szukam takiego przyrządu do ostrzenia frezów HM po linii śrubowej może ktoś pomoże ?? a ten przyrząd jest do sprzedania ??


frontside
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 226
Rejestracja: 06 maja 2007, 14:37
Lokalizacja: warszawa

#7

Post napisał: frontside » 22 lis 2014, 21:00

Lakfam nadal je produkuje


pablo-tools
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 22 lis 2014, 18:48
Lokalizacja: WLKP

#8

Post napisał: pablo-tools » 24 lis 2014, 15:13

frontside pisze:Lakfam nadal je produkuje
Zapytałem w LAKFAM dzisiaj o cenę takiego przyrządu.......18 000 tys zł netto....


andyz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 02 gru 2014, 17:17
Lokalizacja: łódź

#9

Post napisał: andyz » 02 gru 2014, 17:24

pablo-tools, kolega ma taki przyrząd do sprzedania


pablo-tools
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 22 lis 2014, 18:48
Lokalizacja: WLKP

#10

Post napisał: pablo-tools » 03 gru 2014, 10:51

andyz pisze:pablo-tools, kolega ma taki przyrząd do sprzedania
Witam, jakiś namiar lub możesz na priv udzielić jakiś bliższych informacji, jestem zainteresowany.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”