Głowica do sterowania Kamery CNC

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
adamniegadam
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 20 paź 2008, 16:48
Lokalizacja: Warszawa

Głowica do sterowania Kamery CNC

#1

Post napisał: adamniegadam » 26 paź 2008, 17:21

Witam

chciałbym zrobić sterowanie głowicą do poruszania kamerą video, do poruszania w tym momencie używa dwóch silników DC i steruje je za pomocą joystika a chce zastąpić je silnikami krokowymi i mieć możliwość zaprogramowania ruchu głowicy i powtarzania go. Oczywiście nie chce też tracić możliwości sterowania joystickiem. Mechaniką czyli samą głowicę już mam. Czy ktoś może wie czy zastosowanie silników krokowych ma sens a wykonanie takiego sterowania jest możliwe?

Adam



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7606
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 26 paź 2008, 17:50

Witam.
Teraz sterujesz analogowo ?
Myślę że musiałbyś mieć inne joysticki .
Chodzi o zmianę kierunku ( dir ) .
w pozycji " 0 " musiałbyś mieć wyłączone dir - kierunek i step - impulsy ( ruch ) .
myślę żę jak zrobiłbyś nowy joystick ( przerobił stary ) to dało by się to zrobić .
no i jest jeszcze problem taki - w pełnym kroku silniki pracuję skokami ( jak to krokowce ) więc konieczny by był ( wg. mnie ) podział 1/8 lub i lepiej .
tak więc i sterownik musiałby być odpowiedni .
coś tam podobnego kombinuję z kamerą ( podobnego ) .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: diodas1 » 26 paź 2008, 18:05

Możliwe że dałoby się pominąć sterowanie mikrokrokowe. Podejrzewam że obecnie te silniki DC napędzają kamerę przez przekładnię więc wystarczyłoby sprząc silnik krokowy z tą przekładnią. Gorzej jeżeli przekładnia ma duże przełożenie bo wówczas silnik krokowy jako wolniejszy od DC ruszałby kamerą baaardzo wolno.

Awatar użytkownika

kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

#4

Post napisał: kwarc » 27 paź 2008, 17:24

zastosowanie silnikow krokowych ma sens i jest mozliwe. jesli chcesz tylko recznie sterowac kamera to lepiej i latwiej urzyc silnikow DC (ale to juz masz) jeli idzie o programowe ruchy to lepiej zrobic to na silnikach krokowych . podstawowa sprawa to waga kamery .jesli to jakies malenstwo to mozesz wykorzystac mechanizm z napedu
lasera CD (potrzebne 2 takie napedy) jesli to cos wiekszego powinna byc jakas przekladnia napedu .najlepiej daj jakies zdjecia tego twojego mechanizmu .


Autor tematu
adamniegadam
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 20 paź 2008, 16:48
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: adamniegadam » 29 paź 2008, 11:27

na głowicy będą montowane różne kamery o wadze od 5 do 20 kg więc chyba napęd lasera CD odpada, zdjęcia umieszczę niebawem. W tym monecie głowica posiada przekładnie 10:1 . Moje zmartwienie to czy silniki krokowe moga poruszać się płynnie tzn czy przy ruchu nie będzie skoków widocznych przy nagraniu na kamerze. Zakres prędkości jakie potrzebuje to max 12 obr./min. czy silniki krokowe mają takie możliwości. Z drugiej strony potrzebuje żeby głowica mogła się poruszać z bardzo małą prędkością czyli 1 obr./min. oczywiście płynnie.
Poszperałem troche w necie i może rozwiązanie silników DC z encoderami było by łatwiejsze.

Czy może ktoś używał silników firmy Maxon www.maxonmotorusa.com


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7606
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#6

Post napisał: pukury » 29 paź 2008, 12:18

witam.
rozwiązanie z krokowcami może skończyć się skokami kamery .
oprócz tego siniki krokowe bardziej drgają a to również może mieć niejakie znaczenie .
myślę że najlepsze by były po prostu serwa z odpowiednią przekładnią .
jeżeli projekt jest poważny - a po wadze kamery można przyjąć że chyba tak - to lepiej trochę kasy ( wcale nie wiele więcej ) wydać a mieć rozwiązanie na pewno lepsze .
sterowanie masz w tym przypadku ( serwa ) właściwie takie samo jak przy krokowcach - STEP / DIR .
gdzieś na allegro widziałem sterowni " wieloryb " do tego serwa i jakoś to będzie .
jak pisałem przerabiam od pewnego czasu podobny temat .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

namemartin
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 732
Rejestracja: 01 mar 2008, 18:08
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: namemartin » 29 paź 2008, 20:25

Witam
Także bym polecał serwa do tego typu konstrukcji świetnie się nadają.
Kolega na tej stronie znajdzie coś ciekawego : LINK DO STRONY Wystarczy zastosować odpowiednie serwa, przekładnie zębate. Z tego co się orientuję można też kupić moduły, które po zaprogramowaniu nie potrzebują komputera.
W dzień obchodź się z żoną jak z przyjacielem, w nocy jak z przyjaciółką.

Awatar użytkownika

kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

#8

Post napisał: kwarc » 31 paź 2008, 18:22

mysle ze waga do 20kg absolutnie niedyskwalifikuje a wrecz przemawia za silnikami krokowymi !!
majac przekladnie 10/1 mozesz spokojnie zainstalowac silniki krokowe ok. 2Nm i bedziesz mial plynny ruch i precyzje pozycjonowania , niezawodna prace przy tanim systemie sterowania. sterownik oczywiscie mikrokrokowy .zestaw silniki +sterowniki okolo 400zl oczywiscie trzeba do tego jakis mikroprocesorowy zadajnik ruchu.przedewszystkim silniki krokowe gwarantuja powtarzalnosc ruchow przy nizszej cenie niz serwa. predkosci jakie podales pozproplemowo osiagniesz na krokowkach. krokowki zdecydowanie maja lepsze parametry tam gdzie niepotrzebne sa durze przyspieszenia a potrzebna jest dokladnosc i niezawodnosc. niewiem czy koledzy wiedza ze np. w medycynie albo technologiach nuklearnych postawiono na silniki krokowe ze wzgledu na ich niezawodna prace.


Autor tematu
adamniegadam
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 20 paź 2008, 16:48
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: adamniegadam » 04 lis 2008, 11:58

Dzięki wszystkim za zainteresowanie i pomoc. W nawiązaniu do ostatniego posta mam pytanie czy wykorzystując silniki krokowe można zbudować sterowanie joystickiem lub np tak jak na zdjęciu takimi korbami. Ruch korby powoduje ruch głowicy w różnych przełożeniach.
Ja nie znam się na elektronice bardziej na mechanice i sam takiego serowania nie zbuduje. Może ktoś zechciał by się przyłączyć do takiego projektu?
Załączam zdjęcia mojej głowicy.
Załączniki
remote_cons.jpg
remote_cons.jpg (5.65 KiB) Przejrzano 3272 razy
DSC_0155mini.JPG
DSC_0155mini.JPG (70.32 KiB) Przejrzano 3272 razy
DSC_0160mini.JPG
DSC_0160mini.JPG (75.44 KiB) Przejrzano 3272 razy
DSC_0158mini.JPG
DSC_0158mini.JPG (63.61 KiB) Przejrzano 3272 razy
DSC_0156mini.JPG
DSC_0156mini.JPG (71.44 KiB) Przejrzano 3272 razy


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7606
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#10

Post napisał: pukury » 04 lis 2008, 12:21

witam.
na zdjęciach są serwa - tak to wygląda .wg. mnie - można na silnikach krokowych zrobić coś podobnego ( taki - kran do kamery ) - tylko joystik trzeba by zrobić od podstaw .
jest to dość skomplikowane mechanicznie .
trochę toczenia i wiercenia i powinno działać .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”