tabela narzędzi, punktów zerowych

Dyskusje na temat systemu Faunc

Autor tematu
M@ciej
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 39
Rejestracja: 19 maja 2008, 07:31
Lokalizacja: Koszalin

tabela narzędzi, punktów zerowych

#1

Post napisał: M@ciej » 04 gru 2008, 22:27

cześć !
Mam pytanie gdzie w sterowaniu Oi-MC wpisuje się długości narzędzi oraz gdzie wpisać punkty zerowe detalu. przeglądam instrukcję ale nic nie mogę znaleźć w jakim trybie pracy tego dokonać gdzie szukać tabel

może ktoś pomoże :grin:


know-how... i wszystko jasne

Tagi:


ŁUKASZ82
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 20
Rejestracja: 16 cze 2007, 10:35
Lokalizacja: olza

#2

Post napisał: ŁUKASZ82 » 05 gru 2008, 16:55

Witaj

co do narzedzi dlogosc i srednice wpisuje sie .

poszukaj guzika z napisem OFF/SET i potem klawisz KOMPENSACJA i ukarze Ci sie tabela z poszczegolnymi gniazdami w danym gniazdzie wpisujesz H i D ..

co do detalu ten sam klawisz czyli OFF/SET potem DETAL i wyskakuja poszczegolne BAZY
jest kolo 50siat w tym pierwsza jest BAZĄ maszynaowa (G53) tam nic sie nie zmienia ..
co do zerowania detalu napisz sobie prosty programik np.
G90 G80 G40 G49 G0 Z0 G53;
T1M6;
G54 X0 Y0 S1000 M3;
G43 H1 Z5;Po wybraniu przez maszyne ta linijki i dlugosci nazedzia umieszczonej w tabeli pod H1 wciskasz kliwisz RESET i potem mozesz dojechac recznie narzedziem gdzie chesz miec zero i ustawic zera w BAZIE G54.
Ustawia sie tak
OFF/SET -DETAL
Musza bysc wyswietlone wartosci BEZWZGLĘDNE jak sa to ok
i to co pisze w danej osi wpisujesz do BAZY G54 w kazdej z osi klikajac za karzdym razem +WPROWADZ np

wart.bezw -------- tabela bazy G54
X-100 ------------ X-100 --+ wprowadz
Y 140------------- Y140 --+wprowadz
Z 40 --------------Z 40 --+wprowadz
po kazdej z tych czynnosci wartosc bezwzgledna danej osi powinn pokazywac zero ...
Trochę sie rospisalem ale mysle ze sie polapiesz ja nie to pisz na gg pracyuje codziennie na 0i-MC wiec slużę pomocą jak by co ...


Autor tematu
M@ciej
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 39
Rejestracja: 19 maja 2008, 07:31
Lokalizacja: Koszalin

#3

Post napisał: M@ciej » 05 gru 2008, 20:22

ok nie kumam jeszcze tej pierwszej linijki , w której jest G53 . :shock:

[ Dodano: 2008-12-05, 20:25 ]
bo jeszcze nie znam funkcji G ale to dopiero początki.

daję punkcik na razie wszystko gra :grin:
know-how... i wszystko jasne


ŁUKASZ82
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 20
Rejestracja: 16 cze 2007, 10:35
Lokalizacja: olza

#4

Post napisał: ŁUKASZ82 » 06 gru 2008, 14:27

Hej

objasnienie do 1szej linijki programu..
G90 -wymiarowanie absolutne
G80-odwolanie cyklu stalego np wiercenia
G40-odwolanie zakończenie trybu kompensacji narzędzi (Zakończenie trybu korekcji)
G49-odwolanie dlugosci narzedzia
G53 -baza maszynowa

dobrze jest takie cos pisac przed wymianan narzedzia w programie zeby wrzeciono najechalo prawidlowo na magazynek ..


Autor tematu
M@ciej
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 39
Rejestracja: 19 maja 2008, 07:31
Lokalizacja: Koszalin

#5

Post napisał: M@ciej » 06 gru 2008, 16:19

Dzięki

narzazie narzędzia trafiają do magazynu bez tego
ale warto wiedzieć :mrgreen: , wpisać na wszelki wypadek nie zaszkodzi. :wink:

mam jeszcze taki problem ustalając zera i wpisują do G54 wartość maszynową Z muszę jeszcze uwzględnić długość sondy pomiarowej (sonda ręczna z czujnikiem zegarowym)
mimo że wywołuję G43 H1.Które watości mają mi służyć do określania zera względne czy bezwzględne :shock:

I jeszce taka sprawa czy można oddać narzędzie do magazynu i pozostawić wrzeciono z narzędziem zero! bo jak na razie muszę wywołać jakieś T bez narzędzia np.12

pozdro
know-how... i wszystko jasne


ŁUKASZ82
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 20
Rejestracja: 16 cze 2007, 10:35
Lokalizacja: olza

#6

Post napisał: ŁUKASZ82 » 06 gru 2008, 17:08

jesli trafia bez problemow to spoko u nas magazynek moze nie spadl ale zostal posuniety przez wrzeciono w dol -na jkiej maszynie pracujesz .

co do sądy ja do pomiaru długości narzedzia mam wysokosciomiesz musze narzedzie wyjac z wrzeciona i zmierzyć na specjalnym przyrządzie wiec tylko sprubuje Ci pomuc w tym ,sprobuj tak zamiast G43 H1 wpisz G44 H1 to jest ujemna kompensacja narzedzia bo moj punk A jest we wrzecionie a B na koncu narzedzia a twoj punkt A jest jak mniemam na stole a punkt B a w tym wypadku na poczatku narzedzia i przy G44 to co wskarze sada np 314.4 mm to wpisz w H1 MYSLE ze maszyna policzy roznice i de fakto wyldzie na to samo co G43 tylko policzone od stolu a nie od wrzeciona..

do okreslania zera w G54 i innych bazach sluza bezwzgledne przynajmniej ja tak mam


Autor tematu
M@ciej
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 39
Rejestracja: 19 maja 2008, 07:31
Lokalizacja: Koszalin

#7

Post napisał: M@ciej » 07 gru 2008, 20:26

machina from china lub okolic :cry:
a magazyn tzw. parasolka na 12 narzędzi.

sondę zmierzyłem wysokościomierzem i wpisałem do tabeli poz.1
gdy bazuję detal maszynowe wskazują np. -340 w G54 wpisuję tę wartość oraz długość sondy i razem mam -540 ( sonda +/-200 dłg) wydaje mi się że jest to poprawne ponieważ maszyna wiedząc gdzie mam zero w osi z oraz znając długośc narzędzia nie powinna pozwolić na uszkodzenie stołu :idea: przynajmniej tak jest w DMG DMC 1035V ze sterowaniem HH,

pytanie jak mierzyć i skąd brać współrzędne żeby nie trzeba było nic juz doodawać i odejmować bo jak kto zapomni to dzwon gotowy

a do czego służa względne :?:

pozdro

[ Dodano: 2008-12-07, 20:31 ]
a co z narzędziem zero :?:
może trzeba by było coś poprzestawiać w ustawieniach
know-how... i wszystko jasne


ŁUKASZ82
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 20
Rejestracja: 16 cze 2007, 10:35
Lokalizacja: olza

#8

Post napisał: ŁUKASZ82 » 08 gru 2008, 10:54

Bit 3 (PPD) parametru nr 3104 decyduje o tym, czy są ustalane
współrzędne względne (WZGLĘDNE) oraz współrzędne
bezwzględne. -cytat z instrukcjii tak dokonca niewiem nigdy nie korzystalem z wzglednych ..

co do sady to sprubuj dlugosc narzedzia ustalic za pomoca G44 H1 a nie G43 H1 i wpisac w h1 to co wskazyje sada np 250 bez dodawania dlugosci sady moze zadziala ...

ptales o narzedzie T0 fanuc nie pozwala na to wiec zawsze musisz miec jakies narzedzie wybrane..

ja pracuje na Andrychowskiej BACY R1000.
magazyn tez parasol i wlasnie przes to stosuje te odwolania przed wymiana bo te magazynki to straszny chlam.


Autor tematu
M@ciej
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 39
Rejestracja: 19 maja 2008, 07:31
Lokalizacja: Koszalin

#9

Post napisał: M@ciej » 09 gru 2008, 11:32

z magazynkiem używam też maszyny Hartford ze sterowaniem HH i nie miałem jeszcze problemu z nietrafieniem w magazyn , kolega próbował załadować dwa narzędzia w to samo gniazdo :mrgreen:

dzieki spróbuję z G44 jak zadziała będzie punkcik :wink:

wynik poznam dopiero w sobotę

pozdro
know-how... i wszystko jasne


ŁUKASZ82
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 20
Rejestracja: 16 cze 2007, 10:35
Lokalizacja: olza

#10

Post napisał: ŁUKASZ82 » 10 gru 2008, 22:21

M@ciej pisze:z magazynkiem używam też maszyny Hartford ze sterowaniem HH i nie miałem jeszcze problemu z nietrafieniem w magazyn , kolega próbował załadować dwa narzędzia w to samo gniazdo :mrgreen:



wynik poznam dopiero w sobotę

pozdro
niewiem jak masz w tej "chince " pneumatczne pwewnie wymienia narzeedzie i u mnie by byly przy temu problemy jak zabraknie powietrza przy wymianie to beda jaja...
:mrgreen:
P.S skad maszyna od kolegi wiedziala ze w gniedzie nie ma nazedzia bo jek nie wiedziala to bylo bum ...ale coz jaja musza byc :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”