start z bloku

Dyskusje na temat systemu Faunc

Autor tematu
Mechan
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 77
Rejestracja: 01 sie 2007, 17:40
Lokalizacja: śląsk

start z bloku

#1

Post napisał: Mechan » 02 paź 2010, 21:15

Czy możliwe jest że Fanuc 18iTB może mieć zblokowaną w systemie jakąś opcje odpowiadającą za: start z bloku programowego np.

N10 ....
N20 ....
N30 ....
..........
..........
..........
N300... ( z tego bloku chciałbym wystartować program)
..........
..........
..........
N1000 M30

Jeśli tak, jak to odblokować?


Pozdrawiam
Mechan

Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: start z bloku

#2

Post napisał: WZÓR » 03 paź 2010, 09:06

Mechan pisze:Czy możliwe jest że Fanuc 18iTB może mieć zblokowaną w systemie jakąś opcje odpowiadającą za: start z bloku programowego ...
Może mieć zablokowaną , o ile ta opcja istnieje.
...Jeśli tak, jak to odblokować?
Znać odpowiedzialny za to setting (parametr) i zmienić jego wartość.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
Mechan
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 77
Rejestracja: 01 sie 2007, 17:40
Lokalizacja: śląsk

#3

Post napisał: Mechan » 03 paź 2010, 09:56

więc sprecyzuję pytanie: który parametr odpowiada za Start Z Bloku jeżeli takowy jest ???
sterownie Fanuc 18iTB
Pozdrawiam
Mechan


luko84
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 41
Rejestracja: 01 cze 2008, 12:55
Lokalizacja: Brzozów

#4

Post napisał: luko84 » 06 paź 2010, 11:27

nie spotkalem sie szczerze powiem zeby start od bloku byl zablokowany. Warunkiem jest reset programu stajesz na dowolnym bloku tylko nie w Auto trzeba wejsc do edycji wtedy auto i start cyklu ona sobie przliczy wszystkie funkcje trzeba pamietac o najawaznieszym czyli o kolizji bo wtedy pojdzie poi najkrotszej drodze
operator programista cnc (fanuc, sinumerik, heidenhein, osai, nums, pronum, laser trumpf, szlifierka cnc Aries 5, Quinto by Schneeberger)

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#5

Post napisał: WZÓR » 06 paź 2010, 11:43

Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

misiek2lucky
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 66
Rejestracja: 02 lut 2011, 01:42
Lokalizacja: Świdnik

#6

Post napisał: misiek2lucky » 02 lut 2011, 01:47

Przypomnieliscie mi jak kiedys chcialem zrobic skok do lini i nie wiejdzialem jak, i w pracy też nikt nie wiedział, a przypomniałem sobie że jak byłem mały na atari było takie polecenie GOTO 10, więc mówie co mi szkodzi,, wpisałem na fanucu GOTO 50 czy GO TO 50 już nie pamietam, i miałem skok do lini n 50. A najlepsze że sobie n50 wpisałem tylko w tej jednej lini nie numerowałem reszty w ogóle. MOze to dla Was banał ale mnie to wtedy ucieszyło, potem zmieniałem wszystkie programy. jaki ten świat mały.


a CO DO BLOKADY STARU Z BLOKU NAPEWNO JEST TO MOŻLIWE ALE PO JAKA CHOLERE ktos mialby to robic, jest to niezbędna funkcja. ehh.


KAROL-JAREK
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 26 sie 2010, 19:51
Lokalizacja: Łódź

#7

Post napisał: KAROL-JAREK » 08 lut 2011, 12:18

O ile mi wiadomo, start z kolejnego bloku, jest przydatny i stosuje się go wtedy, kiedy trzeba poprawić obrabiany przedmiot tzn:(zużyta płytka, spowodowała zmianę wymiaru lub chropowatości "gładkości" powierzchni).
Jednak nie da się wystartować z byle jakiego bloku, aby to zrobić trzeba wybrać taki, w którym są główne dane dla obrabiarki a mianowicie: T- narzędzie S- prędkość obrotów wrzeciona M3 lub M4, kierunek obrotów.
Przykład dla tokarki z systemem FANUC -OT

N100T303G97S1500M3

W innym wypadku maszyna nie ruszy, ponieważ nie będzie wiedziała w którą stronę obrócić wrzeciono, z jaką prędkością i jakie narzędzie ma pracować.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#8

Post napisał: WZÓR » 08 lut 2011, 13:21

KAROL-JAREK pisze:...W innym wypadku maszyna nie ruszy, ponieważ nie będzie wiedziała w którą stronę obrócić wrzeciono, z jaką prędkością i jakie narzędzie ma pracować.
Nie dotyczy Haas-a.
W VF-5;
Klawisz ; SETNG GRAF> #36 PROGRAM RESTART WŁ.> start z dowolnej linii
UWAGA;
Jak narzędzie pracuje w G41/G42 program najlepiej puścić od początku.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


radeko
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 302
Rejestracja: 20 lut 2009, 20:17
Lokalizacja: -;)

#9

Post napisał: radeko » 08 lut 2011, 16:43

Tak jak KAROL-JAREK napisał musisz sekwencyjnie ładować do pamięci poszczególne funkcje i nie zapomnieć przejść przez blok, w którym masz zadany posuw roboczy F.
Inaczej nie ruszy, znam ten sterownik. Aha i to wszystko najlepiej blok-po-bloku , nie na pracy ciągłej.
Dodatkowo maszyna Ci nie ruszy jeżeli w bloku N300 masz G2, G3 itd......
Najlepiej wybrać blok z interpolacją liniową G0,G1, a idealny to taki, w którym są najazdy na obydwie osie X i Z.

Awatar użytkownika

misiek2lucky
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 66
Rejestracja: 02 lut 2011, 01:42
Lokalizacja: Świdnik

#10

Post napisał: misiek2lucky » 09 lut 2011, 00:43

Tak na Hassie też robiłem jest super bo z dowolnej lini startuje sam sobie przeliczy wszystko:):)..

A co do startu z bloku, Jeśli piszesz programy a nie jestes tylko od zielonego guzika ro polecam.... przykładowo.

Wpisać przed blokiem z którego chcesz wystartować podstawowe polecenia które masz w pierwszych wersach obróbki tym narzędziem czyli np


g54 g99 itd...
TO1O1 F0.1 S500 ITD...
M3 M8 .... CHLODZIWO OBROTY
G1 Z50 X 50... PRZYKŁDOWAO ŻEBY SPOWODOWAĆ PRACE


zeby było prosciej skopiowac pierwsze linie narzedzia i wkleić tuz przed blokiem w większości przypadków oczywiscie pod nadzorem by uniknac kolizji, to pomoze. Ja tak robiłem. Albo zrobi to za pomocoa GOTO, Wstawić po tym co napisałem i skok do bloku którego chcesz, albo żmudne, wstawić "/" przed każdą linia jaką chcesz pominaać az do żadnaego bloku ( no chyba że to wierszowanie i bloków jest 2000:):)), opcji jest wiele zależy od możliwości maszynki:):). Moge podać i wymyśleć jeszcze coś tylko powiedz:).


Albo jak tu koledzy mówią, wystartować od początku i sprzeskakiwać. Może nie każdy ale fanuc nie umie sobie w locie przeliczyć całego programu:):).



A jeszcze warto dodać, że nap mój fanuc łduje do pamięci linie z wyprzedzeniem więc np, jeśli robi dana linie i chce przeskoczyć o kilka do dołu, to musze się liczyc z tym że on najpierw zrobi następną kolejna linie i dopiero skok do żądanej, mówie tu o przypadku(nie chce skłamac bo nie pamiętam) ale z pracy auto przełączam chyba na edit, maszyna nie zatrzymuje pracy przechodze na linie jaką chce znów auto i ogień:):).

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”