Program na tokarkę z przechwytem

Dyskusje na temat systemu Faunc

Autor tematu
chojnas87
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 24 lip 2010, 15:39
Lokalizacja: Świdwin
Kontakt:

Program na tokarkę z przechwytem

#1

Post napisał: chojnas87 » 07 lis 2013, 19:34

Witam
Jak napisać program w Fanuc'u na tokarkę z przechwytem. Dotychczas pracowałem na tokarkach z jednym wrzecionem.
Muszę napisać program na tokarkę z dwoma wrzecionami.
Na lewym wrzecionie mam zrobić pierwszą stronę detalu, następnie prawe wrzeciono ma odebrać detal, następnie operator montuje surówkę do lewego uchwytu, uruchamiają się dwa wrzeciona, prawe szybciej kończy operację, wyrzuca gotowy detal do koszyczka, lewe kończy operację, prawe przechwytuje i tak dalej.
Jak napisać kod żeby prawy uchwyt przechwycił detal?
I jak napisać kod żeby pracowały jednocześnie dwa wrzeciona i dwie głowice?
Pozdrawiam Serdecznie



Tagi:


TomLBK
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 30 lis 2013, 15:58
Lokalizacja: Lębork

#2

Post napisał: TomLBK » 30 lis 2013, 17:08

Witam

Po pierwsze podczas programowania masz zapewne ekran podzielony na dwa, czyli lewy na górną głowice drugi na dolną. Zasada programowania jest taka sama.

Najpierw obrabiasz pierwsza stronę, następnie ustawiasz przechwyt czyli dojezdzasz nim do poczatku materiału w osi B ( chyba ze masz inna, aczkolwiek z taką sie nie spotkałem ) i spisujesz wartość jaka sie wyświetla ( np B-650.) , Następnie wjezdzasz szczekami "w materiał " tak jak majątrzymać i tą wartość też spisujesz( np B-680. ). Wpisujesz w programie G0 B-650. ( i to bedzie bezpieczny dojazd ) i G1 B-680. F ( posuw z jakim ma wjechac aby chwycic materiał )

Pamietaj ze trzeba otworzyc i zamknąć szczeki wrzeciona głownego i przeciwwrzeciona. Kazda maszyna ma inne kody M. Na jednej maszynie mam otwarcie szczek głownego wrzeciona M64 a zamkniecie M65, dla przeciwwrzeciona wartość jest o 100 większa, czyli otwarcie M164 zamkniecie 165.

Napisze moze mniej wiecej jak to powinno wyglądać

Obrabiamy pierwszą strone w G54
Następnie
M164
G0 B-650.
G1 B-680. F2000
M165
M64
G0B0
M0
wkładamy materiał w głowne szczęki w lewe wrzeciono. W prawym okienku dla przechwytu ustawiamy G55 dla materiału już częsciowo obrobionego po czym start. Przeciwwrzeciono skończy to znajdujesz w instrukcji kod na łapke, np M10 podejscie pod materiał M11 cofniecie łapki.

Jeśli lewe wrzeciono dalej wykonuje obróbke a prawe juz skonczyło i "wypluło" materiał, to aby nie chciało jechać juz po materiał który jest w trakcie obróbki najlepiej przytrzymać je komendą G4 i zobaczyć jaka jest róznica czasów w pozycji POS po czym tą róznice wpisać.

Jeśli masz oprawki obrotowe i chcesz rozmieścic różnie otwory, ale tak żeby otwory drugiej strona miały ileś tam stopni przesuniecia względem pierwszej to musisz " uzbroic osie C i A" ( oś C - oś obrotu głownego wrzeciona oś A - przeciwwrzeciona ).
Oczywiście odpowiedni kod M musisz znaleźć w instrukcji.Wówczas wyglada to tak :

na początku cyklu wiercenia wpisujesz
M34 - ( uzbrojenie osi C - tak jest u mnie na jednej z maszyn )
G0C0
po cyklu M35
po programie, przed przechwytem:
M34
G0C0
M134 ( uzbrojenie osi A - wartość o 100 większa od uzbrojenia osi C )
G0A0
M164
G0 B-650.
G1 B-680. F2000
M165
M64
G0B0
M35
M135 ( odwołania M35 i M135 w zależnośći co się bedzie teraz robiło, jesli wiercenie to nie trzeba odwoływać, ale po wierceniu trzeba odwołać)
M0

M34 i M134 to nic innego jak blokada wrzeciona które trzyma tylko hydraulika czy tez silnik. Często maszyny mają dwie blokady, właśnie silnikową i np tarczową. Też tarczowej używa sie najczęściej do wiercenia aby nie angażować w to silnika czy tez hydrauliki.

Nie wiem czy napisałem wszystko jasno i klarownie. Ale jak coś to pisz, powodzenia


xulu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 01 gru 2013, 13:19
Lokalizacja: Girona

#3

Post napisał: xulu » 01 gru 2013, 13:31

TomLBK pisze:M34 i M134 to nic innego jak blokada wrzeciona które trzyma tylko hydraulika czy tez silnik. Często maszyny mają dwie blokady, właśnie silnikową i np tarczową. Też tarczowej używa sie najczęściej do wiercenia aby nie angażować w to silnika czy tez hydrauliki.
Równie dobrze może to byc M51 i M251 po poprzednim wy-pozycjonowaniu używają M80 i M281 :razz: chyba wiesz ze zależy to od danego producenta maszyny .

Krotki programik który służy do transferencji sztuki jest dobry, ale brak w nim pozycjonowania wrzecion (jeżeli kolega ma wiercenie po obydwóch stronach pod uzależnionymi katami to co ??)

Następnie w tym co napisałeś brak mi docisku (bardzo bezpieczny) zazwyczaj jest to milimetrowa tolerancja która jest bezpieczniejsza dla samej maszyny. (G38 lub G138)


TomLBK
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 30 lis 2013, 15:58
Lokalizacja: Lębork

#4

Post napisał: TomLBK » 01 gru 2013, 19:34

Kolego chyba nie za dokladnie czytałeś co napisałem...


xulu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 01 gru 2013, 13:19
Lokalizacja: Girona

#5

Post napisał: xulu » 01 gru 2013, 22:12

TomLBK pisze:Kolego chyba nie za dokladnie czytałeś co napisałem...
... od kiedy jesteśmy kolegami ??

Jeszcze raz tylko kilkanasci "M" jest takich samych przy roznych maszynach , reszta jest zalezna od producenta obrabiarki.

Na CMZ M34 to nic innego jak synchronizacja wrzecion wraz z jednakowym poz
ycjonowaniem "C".....


TomLBK
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 30 lis 2013, 15:58
Lokalizacja: Lębork

#6

Post napisał: TomLBK » 02 gru 2013, 19:20

tylko chciałem pomóc, a Twoja arogancja aż razi... Nie moja wina ze nie czytasz ze zrozumieniem. Napisałem wyraźnie że maszyny mają rózne kody M, wiadomo że nie wszystkie kody...
M34 to "blokada osi C" wówczas wrzeciono nie jest "luźne" i żeby zsynchronizować trzeba jeszcze wpisac G0C0 oraz M134 G0A0 aby można było jak to napisałeś "wiercić pod róznymi kątami" . Nie wiem czy dobrze wytłumaczyłem, ja wiem o co chodzi wiec dla mnie to jest jasne, ważne że na każdej maszynie z którą miałem styczność to działało.

i wybacz że nazwałem Ciebie kolegą , myślałem że na tym forum panuje przyjacielska atmosfera. Nie po to sie tu rejestrowałem aby z kimś sie droczyć...


xulu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 01 gru 2013, 13:19
Lokalizacja: Girona

#7

Post napisał: xulu » 03 gru 2013, 19:50

Widzisz !!! u ciebie jest M34 u mnie M80 i jak doradzimy "koledze" który ma problem ??
:razz:


TomLBK
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 30 lis 2013, 15:58
Lokalizacja: Lębork

#8

Post napisał: TomLBK » 04 gru 2013, 18:35

jedyne co możemy zrobić to dać schemat, a po kody M trzeba rzucić okiem do instrukcji. Swoja drogą to szkoda ze maszyny tak różnią sie tymi kodami, czasem mozna sie pogubić skacząc z Doosana na Victora

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”