pomocy -fanuc

Dyskusje na temat systemu Faunc

Autor tematu
pietia65
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 12 mar 2009, 22:00
Lokalizacja: Nowa sól

pomocy -fanuc

#1

Post napisał: pietia65 » 08 cze 2013, 00:26

Witam
W jaki sposób można zmienić wartości z + na - przy przesuwaniu w osiach.
Naciskając np +X narzędzie przesuwa się w stronę dodatnią a na wyświetlaczu wartości rosną w stronę -X
Frezarka fanuc oi-mc XD-40a



Tagi:


PiRo_man
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 329
Rejestracja: 23 sie 2010, 21:32
Lokalizacja: Świerklany

#2

Post napisał: PiRo_man » 08 cze 2013, 15:37

Nie rozumiem po co chcesz to zmieniać. Przyzwyczaj się do tego, będzie łatwiej niż zmieniać i szukać jakichś parametrów maszyny które za to odpowiadają.
U mnie w robocie mamy maszyny, które w trybie JOG działają dwojako, na jednych naciskając przykładowo przycisk X+ stół przesuwa się w tym kierunku, czyli siłą rzeczy współrzędne na wyświetlaczu idą w X- (na wyświetlaczu zawsze są przedstawione współrzędne wrzeciona w stosunku do stołu), na innych zaś wrzeciono odgrywa główną rolę, i względem niego przesuwany jest stół, czyli naciskając przycisk X+ (który zresztą znajduję się po prawej stronie po środku na klawiaturze) zmieniają się współrzędne X na plus, czyli zgodnie z przyciskiem, jednak kierunek przesuwania stołu jest w przeciwną stronę niż wskazuje pozycja przycisku odpowiadającego za ruch w danym kierunku (jeśli przesuwamy się stołem, nie wrzecionem; w tym drugim przypadku - skrajnym i chyba rzadko spotykanym wszystko jest na swoim miejscu i wszystko pasuje).
Przyzwyczajenie się do orientacji oraz typu ruchu na każdej z maszyn nie zajmuje dużo czasu, i wątpię w zasadność zmiany tego typu rzeczy.

Awatar użytkownika

pasierbo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:24
Lokalizacja: Lublin

#3

Post napisał: pasierbo » 08 cze 2013, 21:48

Możesz mieć włączone lustrzane odbicie osi. U mnie zmienia się to tak:
Najpierw przycisk- "offset/setting" 2 albo 3 razy aż pojawi sie strona z ustawieniami, potem "page down" aż pojawi się strona zatytułowana "mirror axis" albo coś w tym stylu. Masz tam wartości dla każdej osi gdzie 1- włączone odbicie lustrzane, 0-wyłaczone. Wpisujesz wartość jaką potrzebujesz i "input". Pokrętło musi być na MDI, kluczyk nie pamiętam. Jak to zmienisz to najlepiej zrestartuj maszynę bo u mnie prawie zawsze po takiej zmianie i ustawieniu zera gubi się i jedzie gdzieś w ogóle nie wiadomo gdzie. Restart maszyny to naprawia.

Awatar użytkownika

Graphart
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 134
Rejestracja: 19 sie 2012, 17:41
Lokalizacja: Wadowicen

#4

Post napisał: Graphart » 10 cze 2013, 11:23

PiRo_man pisze:Nie rozumiem po co chcesz to zmieniać. Przyzwyczaj się do tego, będzie łatwiej niż zmieniać i szukać jakichś parametrów maszyny które za to odpowiadają.
U mnie w robocie mamy maszyny, które w trybie JOG działają dwojako, na jednych naciskając przykładowo przycisk X+ stół przesuwa się w tym kierunku, czyli siłą rzeczy współrzędne na wyświetlaczu idą w X-
No ale jest to zależne od kinematyki - jeśli mamy ruchomą bramę, to wrzeciono leci na X+, jeśli z ruchomym stołem - to wrzeciono chociaż jest "stałe", to my i tak sterujemy pracą narzędzia - chcemy jechać na X+ - to stół musi jechać na X- aby narzędzie leciało na dodatnie koordynaty. Robiłem na dwóch maszynach, jedna miała źle skonfigurowany sterownik, ale zmienić nie można było, bo ludzie starsi stażem po prostu się do tego przyzwyczaili (a problem był tylko w osi X, Y latał normalnie).
Ostatnio zmieniony 25 cze 2013, 10:17 przez Graphart, łącznie zmieniany 1 raz.
NX CAM.
Produkcja, dystrybucja, masturbacja.


Autor tematu
pietia65
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 12 mar 2009, 22:00
Lokalizacja: Nowa sól

#5

Post napisał: pietia65 » 14 cze 2013, 21:59

pasierbo pisze:Możesz mieć włączone lustrzane odbicie osi. U mnie zmienia się to tak:
Najpierw przycisk- "offset/setting" 2 albo 3 razy aż pojawi sie strona z ustawieniami, potem "page down" aż pojawi się strona zatytułowana "mirror axis" albo coś w tym stylu. Masz tam wartości dla każdej osi gdzie 1- włączone odbicie lustrzane, 0-wyłaczone. Wpisujesz wartość jaką potrzebujesz i "input". Pokrętło musi być na MDI, kluczyk nie pamiętam. Jak to zmienisz to najlepiej zrestartuj maszynę bo u mnie prawie zawsze po takiej zmianie i ustawieniu zera gubi się i jedzie gdzieś w ogóle nie wiadomo gdzie. Restart maszyny to naprawia.
zadziałało DZIEKI!!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”