Podprogram z karty pamięci

Dyskusje na temat systemu Faunc

Autor tematu
Fat'Matic
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 16
Rejestracja: 31 mar 2009, 21:01
Lokalizacja: Mielec

Podprogram z karty pamięci

#1

Post napisał: Fat'Matic » 11 cze 2015, 16:07

Witajcie,
Moja frezarka niestety ale ma za mało pamięci wewnętrznej a mam spory detal do zrobienie. Składa się z 70 % z wierszowania co zajmuje sporo miejsca. Mam w maszynie program który wywołuje podprogram z karty przez funkcję M198. Jak wiadomo w przypadku zatrzymania obróbki w środku podprogramu, nie ma możliwości puszczenia go od wybranego momentu, dlatego podzieliłem podprogram na kilka a dokładnie na narzędzia. Teraz program główny wywołuje po kolei 5 podprogramów odpowiadających każdemu z narzędzi.

Mój problem pojawia się w trakcie wpięcia karty w maszynę. wchodząc w listę podprogramów na karcie (numeracja O0001-O0005) przez funkcję "M198 P1 0001" przy czym 0001 nie odpowiada nr programu lecz nr porządkowemu programu na karcie.
Dograłem 3 programy na kartę i numeracja porządkowa diametralnie się zmieniła co spowodowałoBY kolizję.
Nie mam pojęcia jak obejść ten problem??
Czy jest możliwość zmiany w parametrycę aby sterownik nie czytał nr porządkowego na liście a nr z nazwy programu? Bo niestety ale nie ustawia ich chronologicznie.
Gorzej bo na tej karcie będę przenosił inne programy więc nie uśmiecha mi się zmiana programu głównego za każdorazowym wyjęciem karty z maszyny.

Tak jak w tym przypadku:

Obrazek

chcąc wywołać program O7777 muszę przy M198 podać nr porządkowy czyli 0009



Tagi:


Autor tematu
Fat'Matic
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 16
Rejestracja: 31 mar 2009, 21:01
Lokalizacja: Mielec

#2

Post napisał: Fat'Matic » 13 cze 2015, 10:37

Teraz wiem,
Liczy się kolejność wgrywanych programów, każdy program należy wgrywać POJEDYNCZO na kartę, inaczej będzie misz-masz z którym miałem problem.

Awatar użytkownika

djronin
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 262
Rejestracja: 22 kwie 2011, 01:19
Lokalizacja: Jarocin

Re: Podprogram z karty pamięci

#3

Post napisał: djronin » 01 sie 2015, 14:33

Fat'Matic pisze:Czy jest możliwość zmiany w parametrycę aby sterownik nie czytał nr porządkowego na liście a nr z nazwy programu?
Witam! Ja również szukałem alternatywnego sposobu na uruchomienie dużych programów z tym, że u mnie żaden zapis nie chciał działać sterowanie (0i-MB) stawało na bloku z wywołaniem M198 i bez żadnego komunikatu o błędzie stawało na nim. Pomogła zmiana tych parametrów:

0138.7 = 1 (bit 7) (Funkcja pracy DNC poprzez kartę pamięci)
0102 = 3 (Numer urządzenia wejścia/wyjścia)
6030 = 198 (teoretycznie gdy "0" to powinien obowiązywać kod M198 ale działa to nie zmieniam)

a Tutaj odpowiedź na Twoje pytanie:
3404.2 = 1 (bit 2) (wywoływanie po numerze programu: 1, wywołanie po numerze pliku: 0)

Teraz gdy na karcie mam plik o nazwie: "O5555" to zapis wywołania wygląda w ten sposób:

%
O1000 (ExCall-Test)
N1 M198 P5555
M30
%

Nie trzeba tym sposobem pilnować numerów kolejności zapisywania kolejnych programów.. I jest mniejsze ryzyko, że coś pójdzie nie tak.

Pozdrawiam Artur.
...Programowanie ma to do siebie, że urzeczywistnienie nawet najbardziej
oczywistego pomysłu jest znakomitą definicją słowa "frustracja"...


Mig51
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 12
Rejestracja: 10 lut 2019, 23:25

Re: Podprogram z karty pamięci

#4

Post napisał: Mig51 » 16 lut 2019, 00:00

Witam chcialem odswiezyc temat. Gdyz tez nie moge odpalic programu z karty. Wyskakuje mi komunikat. Ze nie wlasciwa nazwa programu a. Wywoluje program m198 P0382 po numerze .

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”