Obrócenie układu współrzędnych na poziomie sterownika

Dyskusje na temat systemu Faunc

Autor tematu
typniepokorny86
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 168
Rejestracja: 08 lut 2009, 17:04
Lokalizacja: Żołyń

Obrócenie układu współrzędnych na poziomie sterownika

#1

Post napisał: typniepokorny86 » 07 mar 2011, 09:00

Witam,
posiadamy maszynę (osie X, Y, Z, A) ze sterowaniem Fanuc 0i-MC. Do maszyny przyszła sonda Renishaw OMP60. Generalnie to rok przeleżała w pudełku bo nie było czasu się nią zająć, także trzeba aby zaczęła zarabiać na siebie.
Teraz takie pytanie do bardziej wtajemniczonych ode mnie. Czy jest możliwość na tym sterowniku obrócić układ współrzędnych o kąt zmierzony przy pomocy tej sondy? Generalnie to chodzi mi o to aby kąt obrotu zapisać na sterowniku. Wyczytałem że coś takiego można zrobić w programie przez G68, tyle tylko że programy uruchamiamy z karty i operator nie ma możliwości edycji programów, zakładam że sterownik też.
Pytałem w Fanucu ale podesłali instrukcję do G68. Instrukcja od Renishawa też odnosi się do G68.



Tagi:


ao
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 70
Rejestracja: 08 mar 2011, 09:10
Lokalizacja: Kielce

#2

Post napisał: ao » 08 mar 2011, 09:24

Witam.
Nie słyszałem o wpisywaniu takich poleceń do sterownika. Na początek każdego programu, który ma być obrabiany pod jakimś kątem trzeba wpisać instrukcję G68X0Y0R[#139] (powinien to wpisać programista) gdzie:
x ; y określa płaszczyznę obrotu,
#139 to numer parametru, w którym sonda zapisuje wynik pomiaru kąta, w Twoim przypadku może być inny numer parametru, jest on podany w instrukcji do sondy.
Mam nadzieję, że pomogłem.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#3

Post napisał: WZÓR » 08 mar 2011, 10:01

ao pisze:Witam.
Nie słyszałem o wpisywaniu takich poleceń do sterownika. Na początek każdego programu, który ma być obrabiany pod jakimś kątem trzeba wpisać instrukcję G68X0Y0R[#139] (powinien to wpisać programista) gdzie:...
... również nie słyszałem.
Ja w ten sposób używam G68 w programie planującym bez wykorzystania G54.
Pogram pracuje inkrementalnie , bez wykorzystania tabeli narzędzia.

W trakcie jego używania wyszedł na jaw pewien feler , tj. jak użyję głowicę D50. (wpis #5=50.)
, to jest problem w przejeździe w osi Y - nie frezuje zadeklarowanej wartości w #2 ....trochę zostawia.

Kolega twierdzi , że coś jest w tej linii namieszane (?); #5= [ #5 - [ #5 * 0.1 ] ] - jak na razie z braku czasu wstrzymaliśmy się z szukaniem błędu.
Generalnie programik działa. :razz:
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


frezer87
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 15
Rejestracja: 24 sty 2008, 10:22
Lokalizacja: lomza

#4

Post napisał: frezer87 » 17 kwie 2011, 13:22

na maszynach HAASa jest możliwość ustawienia tego w setingach nie pamiętam jakie to numery parametrów ale tam trzeba włączyć G68 i wyżej ustawia się stały kat obrotu.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#5

Post napisał: WZÓR » 21 kwie 2011, 11:28

frezer87 pisze:na maszynach HAASa jest możliwość ustawienia tego w setingach nie pamiętam jakie to numery parametrów ...
Są to parametry; #72 , #73.

Obrazek
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”