Fanuc 5T

Dyskusje na temat systemu Faunc

Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

Fanuc 5T

#1

Post napisał: blasterpl » 03 lis 2014, 19:26

Czy ktoś z szanownych kolegów ma/miał do czynienia z tym sterowaniem :?: . Interesują mnie wszelkie informacje na temat praktycznej obsługi tokarki . Czy jest możliwość podłączenia komputera do tego sterowania :?:

Obrazek



Tagi:


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#2

Post napisał: dance1 » 03 lis 2014, 22:21

miałem prawie identyczny panel sterowania w babci moriseiki tylko że z wczesną wersją fanuc 6T, o podłączeniu do pc na szybko można zapomnieć, nie te czasy. Także nie wiem czy sterowanie było oryginalne gdyż maszyna jak dobrze pamiętam z roku 1979 i info w necie 0. Przynajmniej kiedy ja szukałem, kilkanaście dobrych lat temu.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

#3

Post napisał: blasterpl » 04 lis 2014, 08:14

Złącze DB 25 jest wiec chyba można podpiąć kompa . Niemiec od którego kopiłem maszynę twierdził ze się da . Moja maszyna jest z 1983r a info w necie nadal jak na lekarstwo :cry:


BoKo1
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 81
Rejestracja: 16 sie 2007, 02:27
Lokalizacja: strasznie daleko

#4

Post napisał: BoKo1 » 04 lis 2014, 14:35

Dawny zakup dla zakładu - tokarka OKUMA z podobnym sterowaniem (podobny "ekranik"). Ładowanie programu z papierowej taśmy z perforacją. Wiem, że zakład znalazł producenta przystawki umożliwiającej podłączenie komputera zewnętrznego ale konieczna była jakaś modyfikacja elektroniki związana z instalacją na tokarce małego monitor LCD i w sumie koszty sięgały kilku tysięcy dolarów co przy cenie samej tokarki nie miało sensu. To już za stary sprzęt nawet do serwisowania.
Pozdrowienia
BoKo

Nie jestem pewien ale może spróbuj zapytać na forum http://www.practicalmachinist.com
Znalazłem tam posty o tym sterowaniu.
Goooogle zawsze pomocne


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#5

Post napisał: dance1 » 04 lis 2014, 15:00

dziś to już mega info można na temat tego sterowania znaleźć, ciekawy temat:
http://www.practicalmachinist.com/vb/cn ... ol-245358/

Kolega raczej będzie potrzebował emulator czytnika taśm, przykład i opis: http://www.memex.ca/wp-content/uploads/ ... -Fanuc.pdf

Chyba że już poprzedni właściciel coś wykombinował, no ale tego to ja już nie wiem. :roll:
Porób zdjęcia bebechów, płyt zainstalowanych to i może coś więcej sie podpowie.

Kolega mnie uprzedził, za dużo przy pisaniu rozmyślałem :wink:
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

#6

Post napisał: blasterpl » 04 lis 2014, 21:11

Poprzedni właściciel zdecydowanie twierdził ze obsługiwał maszynę za pomocą tabletu wiec chyba coś tam już pokombinowane jest . Fotki porobię jak maszyny zjada do mnie ( maja być w czwartek )

To gniazdo na fotce to seria czy dokładka :?:

Obrazek


BoKo1
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 81
Rejestracja: 16 sie 2007, 02:27
Lokalizacja: strasznie daleko

#7

Post napisał: BoKo1 » 05 lis 2014, 17:51

Pod gniazdem widzę czytnik taśmy i myślę, że to dokładka (mogę się mylić ponieważ jedna z maszyn w moim zakładzie jest z roku 1981 a już jest wyposazona w ten port) a skoro tak to pewnie maszyna została już przystosowana do podłączenia zewnętrznego komputera. Byc może pozostanie jedynie dopasować jakieś oprogramowanie - skoro poprzedni właściciel podłączał komputer to zapytaj u źdródła.
Powodzenia
BoKo
Goooogle zawsze pomocne


Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

#8

Post napisał: blasterpl » 05 lis 2014, 18:18

Jest szansa ze dostane laptopa z którego sterowana była maszyna . Ten laptop to jakaś prehistoria a w dodatku są na nim jakieś inne licencjonowane programy których Niemiec nie chce się pozbyć . Obiecał ze jeśli uda mu się zgrać te programy to wyśle mi poczta tego starucha.

Maszyny dotarły dziś , 3h rozładunku i stały na polskiej ziemi :mrgreen: . Dostałem laptopa z oprogramowaniem ( po niemiecku ) , trzeba powalczyć . Czy ktoś z szanownych kolegów może opisać mi jak się wklepuje "z palca " najprostszy możliwie kod , nie mam pojęcia jak się za to zabrać :cry:


Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

#9

Post napisał: blasterpl » 07 lis 2014, 21:00

Dzis pol dnia walczyłem żeby dostać się do krańcówki bazowania zera osi Z . Okazało się ze jest sprawna tylko zablokowana w jednej pozycji , po czyszczeniu działa ok. Przy okazji poczyściłem nieco maszynę. Maszyna ma dokładkę do łączenia się z PC , urządzenie to jest podłączone taśmą która wcześniej była podłączona do płytki od czytnika taśmy perforowanej .Wiec już nie można go używać . Ponawiam prośbę o łopatologiczne wytłumaczenie jak się wklepuje program z pulpitu .

Obrazek


BoKo1
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 81
Rejestracja: 16 sie 2007, 02:27
Lokalizacja: strasznie daleko

#10

Post napisał: BoKo1 » 07 lis 2014, 21:31

Może masz w "nowym" lapku jakieś przykładowe programy? Jeśli tak podrzuć na forum. Naprawdę nie wiem jak dobrać się do tak historycznej maszyny. Dla mnie to czasy dinozaurów :roll:
Pozdrowienia.
BoKo
Goooogle zawsze pomocne

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”