Fanuc 21i-TB Punkt Zerowy przedmiotu obrabianego

Dyskusje na temat systemu Faunc

Autor tematu
Tadi5
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 14
Rejestracja: 24 paź 2012, 23:18
Lokalizacja: ŚLĄSK

Fanuc 21i-TB Punkt Zerowy przedmiotu obrabianego

#1

Post napisał: Tadi5 » 25 paź 2012, 13:36

Witam,
Pracuję na Pumie 480LM. Mam zapytanie, jak ustawic prawidłowo punkt zerowy względem przedmiotu obrabianego, dla narzędzia, nóż kulisty centralny, z płytką ceramiczną o średnicy 12,70 mm?
Ustawienia noża mam następujące:
w zakładce T-Komp/Kompens. Geometr./Os X/OsZ/Promień: 6,35mm/Wierzch.Teoret 3/
w zakładce Kompens. Zużycia/X/Z/Promień/Wierzchoł. Teorety./ Narzędzie/ KULIST/USTAW 1/ DL OST. 5
Punkt zerowy ustalam, standardowo, dojeżdżam po Z-ecie "minus" w stronę przedmiotu obrabianego, do styku na "kartkę", spisuję Maszynowe Z-et. Wchodzę na pulpicie w OFFSET SETTING/DETAL/Rubryka Dolna G54, Z-et wpisuję na poczatku 0, następnie zatwierdzam naciskając WPROWADZ. Potem w tym samym miejscu wpisuję znowu, ale wartośc spisaną Maszynową, przy dojeździe na"kartkę", zatwierdzam ponownie naciskając WPROWADZ.
Na ekranie POS na wartościach Bezwzględnych i Względnych Z-eta mam wyświetlone wartości O mm. Następnie wpisuję w to samo miejsce wartośc średnicy płytki skrawającej, 12,70 mm, którą mam założoną na nożu i zatwierdzam naciskając /WPROWADZ +/.
Na ekranie POS na wartościach Bezwzględnych i Względnych Z mam wyświetlone wartości "-12,70mm".
Następnie ręcznie "odjeżdżam" na bezpieczną odległośc od przedmiotu obrabianego w osi X,Z i "odpalam" dany program do obróbki .
Czy powyższy sposób ustalania Punktu Zerowego jest prawidłowy?
Proszę bardzo o informację. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 25 paź 2012, 20:46 przez Tadi5, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1242
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

#2

Post napisał: rc666 » 25 paź 2012, 15:49

Jezeli to dziala i mozesz bez problemow obrabic dana czesc to twoj sposob jest prawidlowy.
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...


Autor tematu
Tadi5
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 14
Rejestracja: 24 paź 2012, 23:18
Lokalizacja: ŚLĄSK

#3

Post napisał: Tadi5 » 25 paź 2012, 20:44

rc666 pisze:Jezeli to dziala i mozesz bez problemow obrabic dana czesc to twoj sposob jest prawidlowy.
Właśnie kiedy już jadę z głowicą według włączonego programu to nóż wjeżdża w materiał na głębokość 2,8 mm w Z-ecie, kiedy takiego ruchu nie ma zaplanowanego w programie :(
Zastanawiam się gdzie popełniłem błąd, PUMA zachowuje się tak jakby nie uwzględniała wymiarów płytki :???:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Fanuc 21i-TB Punkt Zerowy przedmiotu obrabianego

#4

Post napisał: WZÓR » 25 paź 2012, 23:57

Tadi5 pisze: ... Następnie wpisuję w to samo miejsce wartośc średnicy płytki skrawającej, 12,70 mm, którą mam założoną na nożu i zatwierdzam naciskając /WPROWADZ +/.
Hmm .... nie będę się sprzeczał - nie pracuję na Pumie , ale w/g mnie to powinieneś wpisać promień płytki i odpowiedni kwadrant.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1242
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

#5

Post napisał: rc666 » 26 paź 2012, 12:02

Trudmo jest cokolwiek powiedziec bo sie nie widzi tej maszyny a powod tego moze byc bardzo blachy.
1. Gdzie masz zero programu ustawione? Moze tylko trzeba podniesc zero o ta wartosc.

2. W "offset table" dla narzedzi co masz wpisane i gdzie. Moe tylko wpisales dane w odwrotnej kolejnosci i tak dla wartosci x podales z i na odwrot.

3. Co powinno byc wpisane dla wartosci zet? Dlugosc narzedzia czy tez inna wartos, ta ktora ty ustawiasz.
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...


mariusz123a
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 201
Rejestracja: 14 cze 2011, 22:05
Lokalizacja: ...

#6

Post napisał: mariusz123a » 30 paź 2012, 19:48

punkt zerowy ustawiasz poprzez wybranie danego narzędzia w trybie MDI, żeby narzędzie przyjęło swoja geometrie, jeżeli masz aktywna G54 to już nie musisz jej wybierać, później dojeżdżasz do materiału na papierek, wchodzisz w off/set->komp->detal i ustawiasz się w bazie g54, wpisujesz Z0 i wciskasz pomiar. Wtedy w pos współrzędna Z powinna wynosić 0


Autor tematu
Tadi5
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 14
Rejestracja: 24 paź 2012, 23:18
Lokalizacja: ŚLĄSK

#7

Post napisał: Tadi5 » 30 paź 2012, 23:27

Dla płytki okrągłej d=12,70 wpisałem promień 6,35 i kwadrant 8. I to się wszystko zgodziło.
WZÓR napisał:
p.s.
tu gość miał podobny problem;
:arrow: https://www.cnc.info.pl/to...-st-vt24097.htm

seru22 napisał/a:
Kwadrant 8 dla okrągłej płytki ale jak go wybazować?Wpisuje kwadrant 8, promień np.3i teraz co?
Zrobić dotyk od czoła wałka i tam będzie zero czy zero plus promień płtyki ? w X dotyk i będzie to wartość średnicy czy średnicy+promień płytki?
Więc mam prośbę
Może ktoś wytłumaczyć jak bazować okrągłe płytki bo nie chce mi się jutro metodą prób i błędów do tego dochodzić.
WZÓR napisał:
Dotyk do czoła płytki minus promień.

Dziękuję za link do podobnej sprawy.
Przy określeniu punktu zero dodałem jeszcze odległość w Z-ecie, jak mi wyszła po zmierzeniu płytki sondą ze znakiem (+) i zatwierdzając /Wprowadz+/.
Wtedy wyszło mi jak w zegarku.


adamk4
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 11 gru 2013, 17:06
Lokalizacja: Stalowa Wola

#8

Post napisał: adamk4 » 11 gru 2013, 17:09

Witam. Próbuje ustawic punkt Z0 i nie pamietam jak sie to treaz robi. Może mi ktoś pomóc.



Sayrus
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 196
Rejestracja: 10 maja 2011, 19:37
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

#9

Post napisał: Sayrus » 14 gru 2013, 12:41

Jeżeli macie problemy z podstawowymi czynnościami przy ustawianiu maszyny, a nie zostaliście przeszkoleni to mogę przeprowadzić dla was takie szkolenie bezpośrednio przy wszej maszynie (odległość nie ma znaczenia). Porozmawiajcie z waszymi szefami, a może się zgodzi. W zakres takiego szkolenia będą wchodzić wszystkie czynności pozwalające dobrze ustawić maszynę pod wykonywanie konkretnego detalu tj. ustawianie punktów zerowych detali, pomiary narzędzi w osiach itp. Jeżeli maszyna jest wyposażona w oś C to również pokażę jak się ją obsługuje. Pokażę jak działa nakładka ManualGuid na podstawie przykładów. Pomogę w uzbrojeniu maszyny, doradzę w wielu sprawach. Dodam, że jestem praktykiem, czyli od kilku lat pracuję, ustawiam i programuję takie maszyny. Po takim szkoleniu osoba jest w stanie sprawnie radzić sobie z maszyną. Oczywiście po zakończeniu szkolenia oferuję ciągłą, bezpłatną pomoc telefoniczną.

Nie traktujcie tego jako reklamy. Chcę tylko pomóc osobom mającym (tak jak wszyscy na początku) problemy z obsługą maszyny. Tel. do mnie 669626008

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”