szybsza wymiana narzędzi

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

Autor tematu
KrzysztofOSN
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 24 cze 2014, 14:13
Lokalizacja: Jaworzno

szybsza wymiana narzędzi

#1

Post napisał: KrzysztofOSN » 18 lip 2014, 15:48

Witam. Spotkałem się ostatnio z maszyną ze sterowaniem HHitnc530, która miała ustawioną wymianę narzędzi na zasadzie narzędzie za narzędzie. Ale nie chodzi o odznaczanie "F" przy pracy dwoma narzędziami, tylko przy większej ilości. One w taki sposób się przestawiały w magazynie, że zawsze jak jedno kończyło pracę, to podstawione było drugie i od razu wymieniało na nie, natomiast poprzednie narzędzie wstawiane było w magazynie w miejsce następnego. W przypadku jak mam magazyn na 30 narzędzi a te porozrzucane po różnych łożach to można sporo czasu zaoszczędzić jeśli faktycznie taka możliwość istnieje.
Czy komuś coś wiadomo na ten temat jak to działa? :)



Tagi:


edo81
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 67
Rejestracja: 09 kwie 2007, 10:44
Lokalizacja: Slask

#2

Post napisał: edo81 » 18 lip 2014, 16:10

Witam.
U mnie na maszynach do takich rzeczy używam funkcji "TOOL DEF",
i daje numer narzędzia które ma być przygotowanie.
A wygląda to tak:

TOOL CALL 1 Z S1000
TOOL DEF 3

:wink:


Autor tematu
KrzysztofOSN
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 24 cze 2014, 14:13
Lokalizacja: Jaworzno

#3

Post napisał: KrzysztofOSN » 18 lip 2014, 16:13

Czyli rozumiem, że w tym momencie wygląda to tak, że pobiera narzędzie 1 i przygotowuje w magazynie 3. Potem kolejnie dam TOOL CALL 3, które będzie już czekało a 1 odda w miejsce 3 tak? bardzo sie pozniej pogubi ten cały układ w magazynie ? że pod 3 będize 1 , pod 1 3, pod 7 16, 16 7 itd. Prostujesz to później? Nigdy tego nie stosowałęm


PiRo_man
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 329
Rejestracja: 23 sie 2010, 21:32
Lokalizacja: Świerklany

#4

Post napisał: PiRo_man » 18 lip 2014, 17:05

Dokładnie tak to działa. Zasada magazynu rewolwerowego.

Co za różnica pod jakim slotem w magazynie jest dane narzędzie? Zawsze wywołujesz narzędzie po numerze w tablicy narzędzi, a nie slotu w magazynie. Poza tym zawsze możesz sobie przeskoczyć z tablicy slotów w magazynie do tablicy narzędzi (i odwrotnie) i sprawdzić pod jakim numerem w magazynie dane narzędzie się znajduje. Nie widzę tutaj potrzeby prostowania czegokolwiek.

Pozdrawiam
inż. Mateusz


Loser
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 242
Rejestracja: 06 lip 2007, 21:27
Lokalizacja: Nienack

#5

Post napisał: Loser » 18 lip 2014, 20:27

U mnie na maszynie z griperem który podaje narzędzia, mam ustawione w tabeli stanowiskowej kolumne F na F, żeby mi nie mieszało w magazynie i stosuje TOOL DEF do tego żeby szybciej wymieniało. Myślę że musisz poprostu spróbować co i jak działa na twojej.


Autor tematu
KrzysztofOSN
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 24 cze 2014, 14:13
Lokalizacja: Jaworzno

#6

Post napisał: KrzysztofOSN » 18 lip 2014, 21:02

wlasnie byłby ktoś w stanie wytlumaczyc co w stanowisku tablica oznaczają te ST, F i L ??


pawelpol
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 18 lip 2014, 16:40
Lokalizacja: z Polski

#7

Post napisał: pawelpol » 18 lip 2014, 23:43

witam. zainteresował mnie temat. czyli rozumiem, że w tabelce trzeba odznaczyc 'F' przy narzędziach które będą zamieniane na różne sloty?


Loser
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 242
Rejestracja: 06 lip 2007, 21:27
Lokalizacja: Nienack

#8

Post napisał: Loser » 19 lip 2014, 05:20

pawelpol pisze:witam. zainteresował mnie temat. czyli rozumiem, że w tabelce trzeba odznaczyc 'F' przy narzędziach które będą zamieniane na różne sloty?
Dokładnie jeżeli nie interesuje cię w którym slocie maszyna trzyma narzędzie to zostawiasz puste F. Tylko radzę uważać na narzędzia które wymagają 3 wolnych slotów (powyżej jakiejśc średnicy), bo może być tak ustawione, że maszyna nie bierze tego pod uwagę i losowo wpierdzieli narzędzie tam gdzie nie powinna. Wtedy lepiej przyporządkować kubek aktywując F i w sąsiednich kubkach ustawić L w kolumnie L ( blokowanie kubka)


pawelpol
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 18 lip 2014, 16:40
Lokalizacja: z Polski

#9

Post napisał: pawelpol » 19 lip 2014, 07:01

dzięki :) Loser a jestes w stanie mi wytłumaczyć to jesscze w inny sposób? tutaj albo na pw. kumam o co chodzi z gabarytem narzędzi ale nie do końca jeśli chodzi o blokowane slotów. chodzi o to, że jeżeli np pod 11 mam jakieś duże narzędzie i sloty 10 i 12 są puste to się je blokuje? i przy 11 zaznaczam F wtedy go nie odda pod inną pozycję? wtedy rozumiem jak stosuje cie Tool def to gabarytowe narzędzia omijacie i te wymienia normalnie tak?


Eurynomos
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 39
Rejestracja: 24 lis 2006, 11:32
Lokalizacja: Bytom

#10

Post napisał: Eurynomos » 20 lip 2014, 12:55

pawelpol pisze:...jeżeli np pod 11 mam jakieś duże narzędzie i sloty 10 i 12 są puste to się je blokuje? i przy 11 zaznaczam F wtedy go nie odda pod inną pozycję?...
dokładnie tak

a co do stosowania TOOL DEF w przypadku narzędzi z "F" sporo zależy także od rodzaju magazynu narzędzi, jęśli magazyn nie posiada podwójnego ramienia manipulatora to stosowanie TOOL DEF mija się z celem.
Np. mając taki zewnętrzny magazyn gdzie manipulator oddaje stare narzędzie i przygotowuje nowe po za strefą obróbki można stosować TOOL DEF także w przypadku narzędzi z "F" link: http://tosvarnsdorf.cz/pl/produkty/pozi ... lery1]/11/
W przypadku magazynów nie ma to sensu.
Heidenhain iTNC530

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”