Stożek po linii spiralnej w hh426 - czy to mozliwe?

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

Autor tematu
Bialkowski
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 51
Rejestracja: 31 sty 2008, 11:45
Lokalizacja: Holandia

Stożek po linii spiralnej w hh426 - czy to mozliwe?

#1

Post napisał: Bialkowski » 31 paź 2013, 01:10

Witam
Czy ktoś się może orientuje czy można rozpisać stożek o kącie 17 stopni, z tym, że nie z zagłębianiem się i dojazdami, a właśnie po linii spiralnej?


.... teraz Zoller...

Tagi:


PiRo_man
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 329
Rejestracja: 23 sie 2010, 21:32
Lokalizacja: Świerklany

#2

Post napisał: PiRo_man » 31 paź 2013, 19:43

Jedyną sensowną, ale nie wiem czy możliwą opcją jest napisanie własnego makro (z użyciem Q parametrów), z podziałem wykonywanego okręgu, oraz przeliczeniem zmniejszenia średnicy względem stożka po którym porusza się narzędzie.

Jedynie takie rozwiązanie chyba jest możliwe, biorąc pod uwagę to, że nie można zmniejszyć promienia łuku w trakcie jego wykonywania (za przykład może tu posłużyć Spirala Archimedesa) - nie mówiąc już o interpolacji w 3D, na płaszczyźnie jej wykonanie jest nie możliwe bez podziału okręgu na fragmenty (minimum 4 - a im więcej tym dokładniejsze wykonanie).


Autor tematu
Bialkowski
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 51
Rejestracja: 31 sty 2008, 11:45
Lokalizacja: Holandia

#3

Post napisał: Bialkowski » 06 lis 2013, 00:02

Witam ponownie.
Pokombinowałem z Q-parametrami i pozostała wiedzą z dziedziny tego języka programowania. Napisałem programik na 28 linii i frezuje się stożek - w tym przypadku zewnętrzny - o kącie jaki sobie tylko wymyślę. I co najważniejsze - po linii spiralnej - czyli bez wychodzenia z materiału przed skończeniem zadanego kąta i głębokości frezowania. Pozdrawiam.
Muszę jedynie pokombinować by mi sterowanie przeliczało odjazdy dla freza kulistego. Za kilka dni załączę filmik i zdjęcia wykonanego stożka - na hh 426.
PS. Podział okręgu na 4 się nie sprawdził.

[ Dodano: 2013-11-06, 00:03 ]
Co do spirali Archimedesa - program zajmuje mi 18 linii łącznie z początkiem, końcem i powołaniem narzędzia.
.... teraz Zoller...


kluczyk17
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 17
Rejestracja: 09 cze 2009, 20:06
Lokalizacja: Tarnów

#4

Post napisał: kluczyk17 » 06 lis 2013, 20:20

Bialkowski pochwal się tym co stworzyłeś . :)

ja napisałem dziś programik na stożek wewnętrzny, podając tylko wysokość, średnicę górną (większą) i dolną (mniejsza) no i do tego dosuw .. nie wiem czy wszystko dobrze zadziała w realu ale na symulacji ładnie pokazuje . ;)

tylko jak to panie napisać po lini spiralnej . ?

jutro zrobię fote mojego programu to się podzielę :)

aa hh530i :)

pzdrr


Autor tematu
Bialkowski
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 51
Rejestracja: 31 sty 2008, 11:45
Lokalizacja: Holandia

#5

Post napisał: Bialkowski » 08 lis 2013, 01:09

Jak dorwę się w domu do kompa z cimco to pokażę Ci jak wygląda symulacja mojego programu. W załączniku stożek zewnętrzny 14x45 frezowany na rurze o średnicy 420 głowiczką na płytki sandvika (nie kątowe), skok 0.1 na obrót, 2000 obrotów 11000 posuw. Powierzchnia nie wymagana bo to pod spaw. Wiem, wiem - zaraz napiszecie, że takie rzeczy robi się szybciej w inny sposób, ale chodzi o sam fakt... poszedł stożek po linii spiralnej.

W moim programiku podajesz: głebokość frezowania, skok na przejscie, kąt, wartość plus lub minus jeden - w zależności czy to stożek zewnętrzny czy wewnętrzny no i średnicę wyjściową. Dolnej podawać nie musisz bo wychodzi z głebokości frezowania i kąta.

PS. Próbowałem kilkakrotnie dołączyć zdjęcia do posta ale bezskutecznie. Podaję więc adres pod którym owe foto znajdziecie. Bez obaw - to moja taka tam amatorska stronka.
http://programowaniecnc.pl.tl/Ciekawostki-hh.htm
.... teraz Zoller...


PiRo_man
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 329
Rejestracja: 23 sie 2010, 21:32
Lokalizacja: Świerklany

#6

Post napisał: PiRo_man » 08 lis 2013, 07:08

Fajne zdjęcie. :) Na jakiej tokarce/wytaczarce został wykonany detal?

Zastanawiasz się nad przeliczeniem ustawienia freza kulowego przy frezowaniu stożka? Nic prostszego.


kluczyk17
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 17
Rejestracja: 09 cze 2009, 20:06
Lokalizacja: Tarnów

#7

Post napisał: kluczyk17 » 08 lis 2013, 21:25

ja naskrobałem coś takiego, tak jak pisałem na symulacji wychodzi ładnie ;) ale pewno w realu trzeba będzie zrobić kilka poprawek . :)

ogólnie program jest pisany dla fanu, nie wiem czy się mi go uda kiedyś sprawdzić ;)
Q1= 22 ; GORNY PROMIEN
Q2= 13 ; DOLNY PROMIEN
Q3= 63 ; WYSOKOSC
Q4= -0,5 ; DOSUW

Q20= Q1*2 ; GORNA SREDNICA
Q21= Q2*2 ; DOLNA SREDNICA

Q11= (Q20-Q21) / (2*Q3)
Q12= Q11*Q4
Q14= Q3/ (-Q4)

TOOL CALL 1 Z S1500 F1000
L W+0 R0 FMAX M3
L B+0 RO FMAX
L X+Q1 Y+0 R0 FMAX
L Z+50 R0 FMAX
L Z+0,5 R0 FMAX
L Z+0
L Z+Q4
CC X+0 Y+0
CP IPA-360 DR- F1000
L X+Q1 Y+0 R0 FMAX

LBL 1
L IZ+Q4
L IX+Q12 Y+0 R0 FMAX
CC X+0 Y+0
CP IPA-360 DR- F1000
L IX+Q12 Y0 R0 FMAX
LBL 0

CALL LBL 1 REPQ14


rollaz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 442
Rejestracja: 26 lis 2006, 09:47
Lokalizacja: Kuznia Raciborska

#8

Post napisał: rollaz » 09 lis 2013, 14:01

Witam
Tak się przyglądam temu tematowi ale widzę ze nikt się nie znalazł żeby napisać program na stożek ale zagłębiany po Lini spiralnej w obróbce ciągłej.
Myślę ze może nie jest to niemożliwe ale na pewno bardzo trudne do napisania nawet z wykorzystaniem Q parametrów.
Jeżeli chodzi o program taki aby robił stożek bez Lini spiralnej nie ma z tym najmniejszego problemu . Ja kiedyś zrobiłem program na parametrach taki co robi na dowolnym konturze dowolny skos o dowolnym koncie skos może mieć również górny promień np 5mm jak i dolny również dowolny wszystko jest na parametrach ,określa się tylko kąt promień górny lub dolny i robi to tak jak powiedziałem na dowolnym konturze .Co jest ważne w tym programie przelicza również promień narożny płytki. Jeśli zaprogramujemy np. w konturze wiodącym okrąg i damy jakiś tam kąt to zrobi nam oczywiście stożek.Program bardzo uniwersalny wykorzystany w bardzo wielu przypadkach.
Fachman


smieszek88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 241
Rejestracja: 25 maja 2012, 10:52
Lokalizacja: łódź

#9

Post napisał: smieszek88 » 09 lis 2013, 17:28

rollaz pisze:Myślę ze może nie jest to niemożliwe ale na pewno bardzo trudne do napisania nawet z wykorzystaniem Q parametrów.
Jest jeszcze opcja że ktoś poświęcił na program zbyt dużo czasu żeby ot tak wrzucać na forum :wink:

Mam program na otwór stożkowy wybierany zgrubnie warstwami w Z po spirali, z uwzględnieniem średnicy otworu startowego. Następnie idzie przejście wykańczające spiralnie po ściance i na koniec ładne wykończenie dna. Jeżeli coś jest nie potrzebne to wystarczy zmienić odpowiedni parametr i dana obróbka jest pomijana. Oczywiście z uwzględnieniem promienia naroża frezu.

Całość na Q parametrach 166 linijek (kilka pustych dla lepszej przejrzystości programu), podzielone tak żeby śmigało na symulatorze (ale nie da się w przyzwoity sposób wyciągnąć obróbki wykańczającej).

Ponad rok temu się w to bawiłem więc nie pamiętam dokładnie ale przynajmniej 10 godzin nad tym siedziałem.


rollaz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 442
Rejestracja: 26 lis 2006, 09:47
Lokalizacja: Kuznia Raciborska

#10

Post napisał: rollaz » 09 lis 2013, 19:27

i tu się zgadzam ja nad swoim parę dni ale jest za to niezłe cudo zastępujące w dużej ilości systemy CAM
Fachman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”