roztaczanie

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

Autor tematu
kluczyk17
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 17
Rejestracja: 09 cze 2009, 20:06
Lokalizacja: Tarnów

roztaczanie

#1

Post napisał: kluczyk17 » 31 sty 2017, 20:50

Cześć, tak przypadkiem trafiłem na filmik poniżej i zastanawiam się czy można uzyskać taki efekt w hh (520/630)

trochu by mi to ułatwiło roztaczanie większych otworów ;)

maszyna TOS13



Pozdrawiam

ps. nazwa/opis tematu trochu ogólny bo nie wiedziałem jak to sie fachowo nazywa :)




MAREK POCHRON
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 153
Rejestracja: 30 gru 2010, 21:08
Lokalizacja: TARNÓW

roztaczanie

#2

Post napisał: MAREK POCHRON » 01 lut 2017, 08:15

Czesc. Robie 12 lat na hh ale sie jeszcze nie spotkalem . W wiekszosci roztaczam nozem do #1200H6 . czopy frezuje monolitem lub roztaczam nozem , mam wrzeciono #130 iso50. Jesli tocze skrzydlem /otwor lub czop/ to siedzi do 0.02 . A jak frezuje monolitem to tak siedzi 0.02-0.04 zalezy jaki szybki posuw.Ja tak daje F400 .Tutaj na filmie jest pokazany bardzo szybki posuw tak , ze nie wierze zeby otwor byl dokladny . druga sprawa jak firma ustawia geometrie maszyny interpolacje kolowa, to tam sa bardzo male posuwy . Im wiekszy posuw tym dokladnosc mniejsza.

[ Dodano: 2017-02-01, 08:39 ]
Czesc. Znalazlem stary film .W dzisiejszych czasach technika CNC to jest bajer...
Załączniki
Broca_para_furo_quadrado.rar
(4.12 MiB) Pobrany 172 razy


capt.d.
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 387
Rejestracja: 25 lut 2016, 19:23
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

#3

Post napisał: capt.d. » 01 lut 2017, 12:38

Aloha

Maszyna musi być z opcją toczenia, czyli S jako kolejna oś. W tedy idzie to z odpowiedniego cyklu. Można by spróbować zsynchronizować obroty wrzeciona z posuwami po helisie. Zależy ile minimalnie obrotów można na maszynie załączyć. Wyobraź sobie, że np. możesz ustawić minimalnie 100 obr/min - masz 10/6 sekund na pokonanie pełnego okręgu z uwzględnieniem zejscia po Z. Takie cuda jak na filmie to efekt rozwoju branży. Wcześnie to robiło się tylko tak jak napisał kolega MAREK POCHRON.

Pozdrawiam


MAREK POCHRON
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 153
Rejestracja: 30 gru 2010, 21:08
Lokalizacja: TARNÓW

wytaczanie

#4

Post napisał: MAREK POCHRON » 02 lut 2017, 07:52

Czesc. A cykl 290 toczenie interpolacyjne .

[ Dodano: 2017-02-02, 07:55 ]
Czesc; Z programu TOOL CALL Z S10 najmniejsze . Potencjometrem mozna zmniejszyc na S5.


capt.d.
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 387
Rejestracja: 25 lut 2016, 19:23
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

#5

Post napisał: capt.d. » 02 lut 2017, 23:43

Aloha
MAREK POCHRON pisze:S10 najmniejsze
Zależy od maszyny, sprawdziłem 4 szt - każda ma inną wartość.
MAREK POCHRON pisze:Potencjometrem mozna zmniejszyc
Nie działało na HH, jedynie MillPlus na to pozwolił.

Pozdrawiam


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1253
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#6

Post napisał: Majster70 » 03 lut 2017, 11:27

Orientację osi C z dokładnością do 0,1° ma praktycznie każda obrabiarka z HH. Orientacja osi używana jest np w cyklach roztaczania, do wyjazdu noża. Może przykład z roztaczaniem z obrotem nie ma moim zdaniem dużego sensu, ale widziałem reklamę wykonania cyklu specjalnego do strugania rowków o dowolnych trajektoriach, ponoć szło dużo szybciej niż frezowanie, szczególnie przy małych drobiazgach o dziwnych przekrojach.
Zdaje się, że HH organizuje kursy i hasła odbezpieczające do sterowań i każe sobie za to słono płacić. Nawet na tym forum gdzieś widziałem ogłoszenie człowieka odnośnie specjalnych cykli robionych na zamówienie, analogicznie jak specjalne cykle dodawane przez niektórych producentów obrabiarek.


capt.d.
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 387
Rejestracja: 25 lut 2016, 19:23
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

#7

Post napisał: capt.d. » 04 lut 2017, 00:41

Aloha
Majster70 pisze:Orientację osi C
Tu nie jest mowa o osi C tylko S.
Majster70 pisze:Orientacja osi używana jest np w cyklach roztaczania, do wyjazdu noża.
Raczej "pozycjonowanie wrzeciona", którym tego nie da się wykonać bo nie do tego zostało "wymyślone".
Majster70 pisze:Zdaje się, że HH organizuje kursy
Tak. Jest kurs, po którym można pisać własne cykle ale co to ma wspólnego z głównym tematem?

Pozdrawiam


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1253
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#8

Post napisał: Majster70 » 04 lut 2017, 05:23

capt.d. pisze: Majster70 napisał/a:
Zdaje się, że HH organizuje kursy
Tak. Jest kurs, po którym można pisać własne cykle ale co to ma wspólnego z głównym tematem?
Pozdrawiam
capt.d. pisze: Majster70 napisał/a:
Orientacja osi używana jest np w cyklach roztaczania, do wyjazdu noża.
Raczej "pozycjonowanie wrzeciona", którym tego nie da się wykonać bo nie do tego zostało "wymyślone".
Wydaje mi się, że użyto właśnie taki cykl specjalny wykorzystujący pozycjonowanie wrzeciona.
Obrót wokół osi Z nazywany jest osią C (A wokół X, B wokół Y), ten sposób i to nazewnictwo wykorzystywane jest powszechnie, właśnie pozycjonowanie wrzeciona używane jest np w tokarkach z napędzanymi narzędziami i nazywamy to osią C. A w HH pozycjonowanie kątowe wrzeciona poprzedzone jest literą S (jak spindle) to i lepiej, bo tak by nazwa np C1 mogła by się mylić we frezarkach 5-osiowych z C2.
W poprzednim poście napisałem o cyklu strugania rowków który wykorzystywał pozycjonowanie wrzeciona analogicznie jak przy poruszonym wytaczaniu otworów.


capt.d.
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 387
Rejestracja: 25 lut 2016, 19:23
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

#9

Post napisał: capt.d. » 04 lut 2017, 12:54

Aloha
Majster70 pisze:Wydaje mi się, że użyto właśnie taki cykl specjalny wykorzystujący pozycjonowanie wrzeciona.
A mnie się wydaje a wręcz jestem pewien, że nie. Moim zdaniem, nie mamy do czynienia z pozycjonowaniem wrzeciona a płynną zmianą jego pozycji - analogicznie do innych osi obrotowych na maszynach 4- i 5-osiowych.
Majster70 pisze:Obrót wokół osi Z nazywany jest osią C (A wokół X, B wokół Y)
Obrót to nie oś.
Majster70 pisze:pozycjonowanie wrzeciona używane jest np w tokarkach z napędzanymi narzędziami i nazywamy to osią C.
To jest pozycjonowanie osi C a nie wrzeciona, a że fizycznie realizowane są przez ten sam silnik to już kwestia budowy maszyny. W końcu stołu obrotowego w tokarce nie masz.
Majster70 pisze:to i lepiej, bo tak by nazwa np C1 mogła by się mylić we frezarkach 5-osiowych z C2.
No tutaj to Kolega już "popłynął". Skąd te C1 i C2? W 5-osiowych oś C jest realizowana przez stół i nie ma nic wspólnego z S.

Pozdrawiam


MAREK POCHRON
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 153
Rejestracja: 30 gru 2010, 21:08
Lokalizacja: TARNÓW

S1 -orientacja wrzeciona

#10

Post napisał: MAREK POCHRON » 04 lut 2017, 19:57

Czesc. Kolega capt.d. ma 100% racje .Pozycjonowanie wrzeciona tj. "S1" do tego jest specjalny silniczek ktory ustawia wrzeciono w danej pozycji . Robilem na wytaczarkach co recznie wymienia sie narzedzie i "S1" czasem ustawialo sie roznie nawet o pare stopni . Nie ma mowy o jakims toczeniu interpolacyjnym. Jak robilem na starej frezarce bramowej to najpierw musialem zmniejszyc obroty na najmniejsze przez TOOL CALL a potem cykl 13 orientacja wrzeciona .

[ Dodano: 2017-02-04, 20:21 ]
Czesc. "Tak. Jest kurs, po którym można pisać własne cykle "..... kolega napisal .
Wlasne cykle to nie wiem ale podprogramy jako cykl moga byc.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”