Problem z wymianą narzędzi.

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

Autor tematu
SamsonS4
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 18
Rejestracja: 20 paź 2013, 22:23
Lokalizacja: Wielkopolska

Problem z wymianą narzędzi.

#1

Post napisał: SamsonS4 » 19 gru 2014, 19:45

Witam, jestem tu nowy więc z góry przepraszam jeśli założyłem temat w złym dziale albo coś podobnego.

Pracuje od jakiś 4-5 miesięcy na frezarce Mikron UM 600 na sterowaniu heidenhaina TNC 426PB (tak pisze przy włączeniu maszyny chociaż instrukcje mamy od TNC 410), problem jest taki, że maszyna nie wymienia narzędzi tzn. ma ona ręczną wymianę i gdy widzi komendę TOOL CALL jedzie na swoje punkty i wtedy operator może zmienić narzędzie, tak przynajmniej jest w teorii, niestety stół tej maszyny jedzie na krańcówkę -x wbija się w nią po czym na ekranie wyskakuje taki błąd czerwony prostokąt (ten błąd chyba taki sam jak przy przeciążeniu, lecz pewien nie jestem). Maszyna pracuje tylko na narzędziu nr 10 i nie można go zmienić przez komendę TOOL CALL (tylko ręcznie), dlatego praca jest bardzo uciążliwa ponieważ muszę pisać osobny program na każde narzędzie później bazować oś Z. Dodam jeszcze, że maszyna jakoś rok temu była sprawna dopiero jakiemuś operatorowi się to przytrafiło nie wiem w jakich okolicznościach ponieważ nie pracowałem wtedy w tej firmie. Gdy podjąłem pracę maszyna już była zepsuta.

Moje pytanie do bardziej doświadczonych użytkowników czy można zmienić jej punkty wymiany narzędzi w jakimś parametrze Mod np. żeby nie jechała -x tylko +x albo w innym miejscu (odczytać pozycję maszynową i ustawić inne miejsce) ? Proszę się nie obawiać nie będę ,,grzebał" jej w systemie sam pomoże mi frezer z wieloletnim doświadczeniem na frezarkach numerycznych oraz technolog programista. Jeśli mógłbym prosić o szczegółowe odpowiedzi tak żebym mógł przekazać im gdzie po kolei trzeba wejść i jak wyjść żeby zapisać zmiany.



Tagi:


Hans 3
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 32
Rejestracja: 23 lis 2014, 17:30
Lokalizacja: sosnowiec

#2

Post napisał: Hans 3 » 19 gru 2014, 23:34

A co na to serwisant z " Mikron "?


wawer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 347
Rejestracja: 30 kwie 2007, 14:29
Lokalizacja: Wawa

#3

Post napisał: wawer » 20 gru 2014, 00:17

Witam,
Ja trochę z innej beczki ale mam taka sama maszynę co kolega i czy mogliby kolega pod powiedzieć jak zmienić język w tym modelu?
Z gory dzieki
Jeżeli uważasz że pomogłem kliknij :)

Pomagam w frezarkach HAAS
Tokarkach HAAS
Drutówkach MITSUBISHI
DRUTÓWKACH ACCUTEX
Świadczę usługi Obróbka skrawaniem, frezowanie, toczenie cięcie WEDM


Autor tematu
SamsonS4
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 18
Rejestracja: 20 paź 2013, 22:23
Lokalizacja: Wielkopolska

#4

Post napisał: SamsonS4 » 20 gru 2014, 12:49

Hans 3, Nie wiem, gdy zatrudniałem się jakieś 5 miesięcy temu, dyrektor obiecywał, że się tym zajmą (maszyna popsuta od około roku) . Niestety można mówić i przypominać, a maszyna jak popsuta tak popsuta. Dlatego stwierdziłem, że dla własnej wygody trzeba coś zrobić, bo ile można pisać osobne programy na jeden otwór 5, na jedną 9, na frez, i za każdym razem ustawiać 0 w osi Z.

wawer, Nie umiem Ci pomóc, mikron na którym pracuje jest w języku polskim.

Mi chodzi tylko o to żeby zmienić jej punkt wymiany narzędzi. Maszyna i tak ma ręczną wymianę tak więc czy stół pojedzie na krańcówkę - czy +x albo czy tylko opuści się z osi Z nie ma większego znaczenia.


Autor tematu
SamsonS4
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 18
Rejestracja: 20 paź 2013, 22:23
Lokalizacja: Wielkopolska

#5

Post napisał: SamsonS4 » 17 sty 2015, 12:41

Nie chcę zakładać nowego tematu. Ma ktoś numer do polskiego serwisu Mikrona ? Dzwoniłem do firmy GALIKA te namiary znalazłem na oficjalnej stronie mikrona i powiedzieli mi że frezarkami zajmuje się jakaś inna firma. Ma ktoś jakieś informacje na ten temat ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”