Problem z enkoderem

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

Autor tematu
grypol
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 25
Rejestracja: 12 sie 2009, 23:49
Lokalizacja: Krakow

Problem z enkoderem

#1

Post napisał: grypol » 12 sty 2013, 22:51

Czy w jakiś sposób można skorygować taki błąd? "poziom sygnału enkodera osi S zbyt niski"
Maszyna ze sterowaniem Heidenhain 410 , frezarka, a enkoder w napędzie wrzeciona ENR1387 napęd od siemensa. Sygnały A, B oraz zanegowane A, B, na oscyloskopie przy pełnych obrotach (6000)(wtedy po godzinie, dwóch wyskakuje błąd i maszyna staje) zauważalnie niższe od 1V, mają około 600 mV. Przy obrotach rzędu 200 mają 1V.



Tagi:

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#2

Post napisał: noel20 » 13 sty 2013, 00:11

Tak amatorsko to na kawałku płytki przylutować bramki schmitta, ale do porządnej maszyny układu automatyki to nie znam.
Może nawet wymiana przewodów na porządne zrobione z dobrej miedzi wystarczy. Chyba ze to układ enkodera jak się rozgrzeje to tranzystorki to wymiękają.
szukaj pod hasłem nadajnik linii enkodera.
pozdrawiam


Autor tematu
grypol
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 25
Rejestracja: 12 sie 2009, 23:49
Lokalizacja: Krakow

#3

Post napisał: grypol » 16 sty 2013, 21:05

Bramek nie bardzo da się użyć bo to enkoder z sinusem na wyjściu a za duży poziom też maszyna zasygnalizuje.(sorry dzielniki oporowe przecież istnieją zapomniałem)Ja myślałem bardziej o regulacji bo w tym enkoderze jest 8 potencjometrów to może jakaś kompensacja? Enkoder jest do kupienia za jedyne 488EUR w Zakopanym. Zobaczymy co właściciel maszyny na to.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#4

Post napisał: cnccad » 16 sty 2013, 21:57

raczej by stawiał na kiepskie tłumaczenie a nie na poziomy sygnałów.
Prawdopodobnie enkoder źle czyta i sygnały sa nieregularne od zadanych.
Np. Gubi się kanał A w stosunku do B.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


kasjo
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 323
Rejestracja: 23 lis 2005, 18:07
Lokalizacja: Białystok

#5

Post napisał: kasjo » 17 sty 2013, 11:21

Niekoniecznie jest źle przetłumaczone, walczyłem kiedyś w Heidenhaine z błędem "messystem Z defekt A", wyczytałem w dokumentacji że defekt może przybierać 3 wartości: A, B i C
A to było Signalamplitudenfehler
B Signalfrequenzfehler
C Fehler bei codierten Meßstäben
U mnie pomagało wlać w liniał parę strzykawek izopropanolu i odczekanie. Niestety trzeba to było wykonywać co kilka dni bo kierownictwo stwierdziło ze nie ma czasu na wyciaganie liniału i dokładne czyszczenie a o zakupie nowego to już w ogóle mogę zapomnieć.

Czasami też komunikat błędu może wprowadzać w błąd :)

Miałem też przypadek w tej samej maszynie ze w enkoderze od wrzeciona pełno było chłodziwa więc może też u Ciebie coś się tam do środka dostało.


Autor tematu
grypol
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 25
Rejestracja: 12 sie 2009, 23:49
Lokalizacja: Krakow

#6

Post napisał: grypol » 17 sty 2013, 20:14

Enkoder jest zamknięty prawie hermetycznie w napędzie wrzeciona i w swojej przegródce ma czyściutko i suchutko jak w domku. Inny enkoder (Oś Y) też sinus 1V ma niezależnie od prędkości taki sam poziom sygnału.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#7

Post napisał: cnccad » 17 sty 2013, 20:28

nadal podtrzymuję swoją wypowiedź
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
grypol
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 25
Rejestracja: 12 sie 2009, 23:49
Lokalizacja: Krakow

#8

Post napisał: grypol » 21 sty 2013, 23:42

Nie dałem wszystkich danych do jakich dotarłem:Komunikat jest po angielsku, a w jakichś fragmentach instrukcji w internecie jest do tego błędu sposób postępowania: (też po Angielsku) "sprawdź poziom sygnału enkodera"

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#9

Post napisał: cnccad » 22 sty 2013, 06:59

wystarczy że sygnał będzie nie regularny a tłumaczenie ogólnikowe.
W Heidenhain walczyłem jakiś czas temu z gwintowaniem.
Niby nic się nie działo a maszyna wywalała komunikat.
Enkoder hermetyczny ... a jak się okazało po wymianie komunikatu nie ma.
Gdy go rozłożyłem , to na tarczce był brud. Wyczyszczony , zwrócony i dalej pracuje.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
grypol
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 25
Rejestracja: 12 sie 2009, 23:49
Lokalizacja: Krakow

#10

Post napisał: grypol » 28 sty 2013, 20:34

Wiem, brudki ledwo widoczne to utrapienie, ja troszkę więcej mam do czynienia z enkoderami optycznymi liniowymi (liniałami) i czyszczę je delikatnie, lecz stanowczo "suchymi" gatunkami bezbarwnej "dykty" i spraną bawełnianą flanelką. Zrobiłem to na wstępie i z tym enkoderem ale żadnej poprawy ani pogorszenia nie zaobserwowałem. Właściciel skłania się do zakupu, tylko w ofercie jest oprócz typu i ID, jedno małe słówko "odpowiednik" nie podoba mi się...
Po 24 h.....
Po rozmowie ze sprzedawcą : "odpowiednik" oznacza produkt tej samej firmy. o takich samych parametrach elektrycznych i mechanicznych tylko nowsza seria.
Zaniżenie poziomu sygnał jest typową usterką, i występuje tak jak blokada zasilacza w dawnych video panasonic. Niestety, nie wiedzą które elementy się starzeją dając ten objaw.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”