Nietypowy problem dla bardzo zaawansowanyczh operatorow hh

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

Autor tematu
Deimenos
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 19
Rejestracja: 27 lis 2010, 07:18
Lokalizacja: Krk

Nietypowy problem dla bardzo zaawansowanyczh operatorow hh

#1

Post napisał: Deimenos » 23 mar 2012, 09:36

Witam wszystkich pisałem juz kiedys posta na ten temat ale mimo porad problem nadal jest. Chodzi o maszyne mikron wf3 dcm na sterowaniu hh tnc 151 maszyna nie ma sondy os ustawiam czyjnikem zegarowym 3d dodam ze rozebrałem ja na czesci pierwsze wszystkie łoza sprawdzone prostopadłosc miedzy prowadnicami z minimalnym bledem powiedzmy ze na osi z na calej dlugosci jest jakies 2.5 setki maszyna zostala sprawdzona balbarem (chyba tak sie pisze) i pan diagnosta powiedzial ze na tak stara maszyne jest zdziwiony wynikeim liniały wszystkie sprawdzone i jeden nowy (os y) a maszyna mimo iz jest wszystko ok przynajmiej mechanicznie przestawia os detalu zauważylem ze jak np ustawie os przejade pare razy powiedzmy ze np otwor lub kieszen blad jest niewielki do 3 seek jak maszyna pracuje dlugo blad wzrasta nawet do 11 setek z osi czyli prawie 22 setki na wymiarze malo tego gdy skoncze prace załoze czyjnik i mierze na maszynie to wykrywa wlasny bład i chodzi tu głownie o os y a zeby bylo smieszniej przy frezowaniu otworu raz robi setke owalu a raz od 4 do 6. I mam pytanie czy sterowanie umiera smiercia naturalna czy maszyna sie konczy czy jest to jakas mala usterka ktora mozna naprawic. Prosze o pomoc naprowadzenie albo ostateczna diagnoze co do zlomowania :)



Tagi:


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#2

Post napisał: Majster70 » 25 mar 2012, 21:29

Przy osi Z można by zaryzykować stwierdzenie, że przy długiej pracy i sporych obrotach frez + wrzeciono wydłużają się (termiczne zmiany długości). Nie wiem co powiedzieć przy osi Y jeśli masz liniały optyczne do bezpośredniego pomiaru drogi. Sprawdź, czy błędy są powtarzalne. Tzn czy robisz systematycznie taki sam owal po dłuższej pracy, czy nie. Jeżeli błędy są systematyczne przy podobnych warunkach, być może da je się skorygować w sterowaniu.


ciekavy
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 118
Rejestracja: 16 wrz 2009, 16:55
Lokalizacja: gdzieś tam

#3

Post napisał: ciekavy » 25 mar 2012, 22:10

Nie masz czasem luzów na śrubie? Mieliśmy podobnie przy 426. Wymiana śruby na nową pomogła usunąć problem. Miała jakieś mikro uszczerbki przez co dobrze nie ustawiała pozycji.


Autor tematu
Deimenos
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 19
Rejestracja: 27 lis 2010, 07:18
Lokalizacja: Krk

#4

Post napisał: Deimenos » 26 mar 2012, 07:35

Błąd nie jest powtarzalny. Jesli chodzi o śrube to raczej luzu nie ma jesli cos bedzie to w sterowaniu takie sa moje podejrzenia bo maszyna ma bezposredni odczyt z linialu wiec jakiekolwiek bledy pozycjonowania powinna wyrzucac ;/


ciekavy
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 118
Rejestracja: 16 wrz 2009, 16:55
Lokalizacja: gdzieś tam

#5

Post napisał: ciekavy » 26 mar 2012, 18:49

Właśnie w tym problem był w moim przypadku że liniał niby pokazywał pozycję odpowiednią ale śruba już nie umiała się ustawić na tej pozycji. Zawsze coś oszukiwała. Błędów nie pokazywała żadnych dlatego tez trochę zeszło z odnalezieniem przyczyny. Profesjonalny serwis do maszyny po dniu grzebania znalazł usterkę i po wymianie śruby usunął. Nie koniecznie to musi być w Twoim przypadku.


rollaz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 442
Rejestracja: 26 lis 2006, 09:47
Lokalizacja: Kuznia Raciborska

#6

Post napisał: rollaz » 26 mar 2012, 19:28

kolego Deimenos jeżeli chodzi o owale na otworach to spróbuj na wolnym posuwie je frezować naprawdę wiele to daje przy starszych sterowaniach a jeśli chodzi o luz to sprawdź czy masz tzw luz nawrotny .
Fachman


Autor tematu
Deimenos
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 19
Rejestracja: 27 lis 2010, 07:18
Lokalizacja: Krk

#7

Post napisał: Deimenos » 27 mar 2012, 07:45

Próbowalem na wolnym i szybkim efekt ten sam ;/ jak sprawdzic luz nawrotny i jak go skasowac ?


klakson_PL
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 28
Rejestracja: 06 lis 2007, 11:15
Lokalizacja: Polska

#8

Post napisał: klakson_PL » 27 mar 2012, 18:07

Deimenos opisujesz, że problem nie jest powtarzalny. Moja rada jest taka, sprawdź jak zachowuje się maszyna "zimna", czyli po uruchomieniu np. rano, a jak zachowuje się maszyna "ciepła", czyli powiedzmy po godzinie pracy. Daj znać jakie są reakcje. Przy wykonywaniu bardzo dokładnych elementów lepiej niech maszyna trochę popracuje, powiedzmy rozgrzeje się nieco. Czekam na opis twoich reakcji. Jeśli chodzi o serwisy to oni najlepiej wymieniliby pół maszyny za odpowiednią cenę, a czasem wystarczy zwykła obserwacja i po kłopocie.


Autor tematu
Deimenos
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 19
Rejestracja: 27 lis 2010, 07:18
Lokalizacja: Krk

#9

Post napisał: Deimenos » 28 mar 2012, 09:03

maszyna czy ciepła czy zimna zachowuje się tak samo juz to sprawdzałem :) zauważyłem jeszcze ze im dłużej popracuje tym robi większy bład czyli na przykład frezuje tasze z cykli z naddatkiem i wykoncze na tej samej bazie blad przykładowo to 8 setek z osi a jeśli po pracy zgrubnej założę czujniki ustawie os od nowa po wykończeniu jest to bład powiedzmy 2 setki z osi oczywiście załużmy ze frezowanie zgrubne to tasza 60X60 gl 30mm i maszyna miala np 100 przejsc


SYSTEM 3D
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 33
Rejestracja: 26 lis 2009, 11:49
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

#10

Post napisał: SYSTEM 3D » 29 mar 2012, 09:53

Witam,
Diagnozowałem tą maszynę i oprócz błędu nawrotu (nie luzu zwrotnego) jest OK jak na tak starą maszynę. Podczas mojej wizyty sugerowałem wymianę czujnika 3D. Czy wymienił Pan ten czujnik? Z tego co pamiętam to kieszeń wykonana cyklem z maszyny, wymiary miała prawidłowe do 0,01mm a to oznaczałoby, że liniał dokłądnie określa pozycje a maszyna ją wykonuje. Proszę napisać czy wymiar kieszeni jest prawidłowy nie chodzi mi o przesunicie kieszeni z osi ale wymiar (szer. i dł.).
System 3D Optymalne rozwiązania dla obróbki skrawaniem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”