nie zdefiniowane parametry narzędzia

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

lordsidius
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 37
Rejestracja: 01 gru 2008, 16:07
Lokalizacja: warszawa

#31

Post napisał: lordsidius » 17 gru 2010, 20:53

rollaz pisze:panowie a ja być może was zdziwię pracuje na obrabiarkach z hh już około 20 lat i chcecie wierzyć czy nie programuje sam no i prawie zawsze jadę z automatu i jeszcze kolizja mi się nie zdarzyła po prostu to na co według mnie trzeba zwrócić uwagę to po pierwsze sposób programowania a po drugie trzeba wiedzieć co się pisze i z czym się to je, jestem po prostu profesjonalista hihi.
To moze pomoglbys w moim temacie ;)



Tagi:


rollaz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 442
Rejestracja: 26 lis 2006, 09:47
Lokalizacja: Kuznia Raciborska

#32

Post napisał: rollaz » 18 gru 2010, 11:23

posiadam program do frezowania po profilu zrobiony na parametrach w twoim przykładzie szlo by go zastosować pierw obrobić zewnątrz a potem element wewnętrzny tyle tylko ze ten program można wykorzystać do obróbki wykańczającej co do obróbki zgrubnej do tego służą systemy CAM kolego.
pozdrawiam

[ Dodano: 2010-12-18, 11:26 ]
kolego maz dobrym programista będziesz wtedy jak porobisz z 15 lat na maszynie
Fachman

Awatar użytkownika

maz
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 894
Rejestracja: 20 cze 2007, 22:55
Lokalizacja: Blachownia
Kontakt:

#33

Post napisał: maz » 18 gru 2010, 11:31

heh, kolego, skad wiesz, czy nie jestem dobrym programista i skad wiesz ile mam lat przepracowane przy cnc?

Jak bedziesz chial byc bardzo dobrym programista, to bedziesz musial miec troszke wiekszy staz niz 15 lat tak jak ja mam i nie tylko w HH, gdzie wsxzystkie cykle masz gotowe ;-).
Kazde parametry sa idealne, czasami tylko narzedzia sa malo wytrzymale :-)
Kazdy wymiar da sie osiagnac, czasami wystaczy docisnac mocniej urzadzenie pomiarowe ;-)


rollaz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 442
Rejestracja: 26 lis 2006, 09:47
Lokalizacja: Kuznia Raciborska

#34

Post napisał: rollaz » 18 gru 2010, 14:54

ta uwaga nie była skierowana do ciebie kolego tylko do twojej wypowiedzi

Wiesz, znam takich "programistow", ktorzy nie rozrozniaja g1 od g0, g80 od g81, i zaglebianie w pelen material robia posuwem 2000 mm/min. "Bo szybciej sie program pisze".

a co do cykli to mam je oczywiście wszystkie w głowie no ale nie na samych cyklach jest zbudowany sterownik HH ja z nich tak wo gule rzadko korzystam bazuje na programowaniu parametrycznym znasz je?
Fachman

Awatar użytkownika

maz
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 894
Rejestracja: 20 cze 2007, 22:55
Lokalizacja: Blachownia
Kontakt:

#35

Post napisał: maz » 18 gru 2010, 20:09

Nie wiem czy sie chcesz przechwalac co potrafisz i czego uzywasz.
Zracji tego, ze skonczylem studia informatyczne, znam kilkanascie jezykow programowania, to pewnie umiem ;-) Jak pisalem wlasnego CAMa, to uzywalem troche ciekawszych rzeczy.
Pozdrawiam
Prosze o zamkniecie tematu, bo calkowicie zchodzimy z tematu wątku.
Kazde parametry sa idealne, czasami tylko narzedzia sa malo wytrzymale :-)
Kazdy wymiar da sie osiagnac, czasami wystaczy docisnac mocniej urzadzenie pomiarowe ;-)


lordsidius
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 37
Rejestracja: 01 gru 2008, 16:07
Lokalizacja: warszawa

#36

Post napisał: lordsidius » 18 gru 2010, 20:45

rollaz pisze:posiadam program do frezowania po profilu zrobiony na parametrach w twoim przykładzie szlo by go zastosować pierw obrobić zewnątrz a potem element wewnętrzny tyle tylko ze ten program można wykorzystać do obróbki wykańczającej co do obróbki zgrubnej do tego służą systemy CAM kolego.
pozdrawiam

[ Dodano: 2010-12-18, 11:26 ]
kolego maz dobrym programista będziesz wtedy jak porobisz z 15 lat na maszynie
A czy bylbys tak uprzejmy go udostepnic?

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#37

Post napisał: WZÓR » 18 gru 2010, 20:55

Off-topic ... panowie. :cool:
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

maz
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 894
Rejestracja: 20 cze 2007, 22:55
Lokalizacja: Blachownia
Kontakt:

#38

Post napisał: maz » 18 gru 2010, 21:13

Jestem w stanie wstawic zrzuty z ekranu, gdyz go nie skonczylem z powodu braku czasu.
W zalacznikach sa zrzuty z pierwszych wersji programu.
W pliku elektro, jest program, ktorego jestem autorem, na ktorym mial sie opierac caly CAM.
Pierwszy czlon programu(zrzuty):
Program mial miec mozliwosc wyboru narzedzia, podania parametrow narzedzia oraz parametrow skrawania, wybrania wspolrzednych z pliku, wygenerowanych z CADa, wybor cyklu i parametry cyklu. Efektem mial byc wygenerowany G-Kod. Jak widac, bylo to zrobione.

Drugi czlon programu, mial miec mozliwosc (na podstawie programu, ktorego zalaczylem), wybor zarysu konturu w dokladnie ten sam sposob(np linie proste, luki, fazki), przedstawione graficznie, przez przeciaganie, a nie rysowanie(to nie mial byc CAD) i przez podanie parametrow narzedzia mozliwosc obrobki. Oczywiscie z mozliwoscia wyboru kierunku i kompensacji lub jej braku. dlugosc linii i preomieni i wielkosc fazek podawana w parametrach

trzeci czlon programu mial byc przeznaczony do ustawiania obszaru prostokatnego lub okraglego, przeznaczonego do planowania i/lub wybran kieszeni.
Podawalo by sie tylko dlugosc i szerokosc obszaru, lub srednice okregu.
Wygenerowanie sciezek.

Z powodu braku czasu i moze lenistwa jednak nie skonczylem tego projektu.
Najbardziej zalezalo mi na cyklach wiercenia, ale to sobie na szybko rozwiazalem w excelu, wklejajac tylko wspolrzedne.

Jakis czas temu widzialem tu na forum, ze jakis kolega zrobil podobny program.
Dla programistow c++ lub delphi, zrobic program na generowanie sciezek to pryszcz.
w dorobku mam wiecej programow, jakby ktos pytal.
W programie jest help z opisem jak sie go uzywa.
Pozdrawiam
Załączniki
cam1.zip
zrzuty
(82.27 KiB) Pobrany 187 razy
elektro.zip
engine
(3.85 MiB) Pobrany 217 razy
Kazde parametry sa idealne, czasami tylko narzedzia sa malo wytrzymale :-)
Kazdy wymiar da sie osiagnac, czasami wystaczy docisnac mocniej urzadzenie pomiarowe ;-)


rogerG
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 14
Rejestracja: 09 sty 2011, 16:17
Lokalizacja: niemcy

Re: nie zdefiniowane parametry narzędzia

#39

Post napisał: rogerG » 09 sty 2011, 19:00

Dawid74 pisze:czy obrabiarka 3 osiowa na sterowaniu Heidenhain i TNC 530 użyje w procesie obróbki narzędzia z nie zdefiniowana długością?
Np. załóżmy ze narzędzie w magazynie pozycja np.20 frez palcowy w wartości długość narzędzia będzie miała wpisane, przypisaną wartość 0,00 w programie obróbki przywołaliśmy nieświadomie właśnie to narzędzie może ktoś odpowiedzieć co się stanie?
zalezy od twojego z0 jezeli bylo wczesniej wyzerowane np nazedziem dlugosci 160 mm a frez ma 100 nie stanie sie nic gozej jak bedzie w 2 strone

ja programuje ze frez na poczatek ma np podjechac z 5 g 0 i wtedy jezeli jak wyzej pakuje mi sie w pelna para 55 mm w material co moze nawet uszkodzic maszyne


pzdr


kudlaty766
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 13 sty 2011, 21:45
Lokalizacja: wrosław

definicja nażedzia

#40

Post napisał: kudlaty766 » 13 sty 2011, 22:02

kolega ma racje jeśli jednym nazedziem dojechałeś do czoła materiału i zapisałeś to jako Z0 to jeśli kolejne będzie krudsze to nie przywali a jak będzie dluższe to kolizja mórowana

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”