itnc530 - rotacja stołu

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

Autor tematu
pawpol90
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 33
Rejestracja: 13 wrz 2012, 20:16
Lokalizacja: śląskie

itnc530 - rotacja stołu

#1

Post napisał: pawpol90 » 02 lut 2015, 21:30

Witam. Dopiero uczę się maszyny, ponieważ na 5-os pracuję dopiero od dwóch tygodni po 4 dniach szkolenia.
Problem mam z ustawieniem rotacji z wyrównaniem do kąta osi C.

Dotykam przyrząd ( nie mam jeszcze kostek, więc leży krzywo) sondą w dwóch punktach i daję wyrównanie stołu. Krzywizna = 0,12mm Wtedy obraca się oś C na punkt -359,88. i mam przyrząd prosto. Chciałbym , żeby tak zostało w programie, więc daję reczny punkt ustaw C=0. Wszystko idzie dobrze, do czasu aż pobieram narzędzie - TOOL CALL sprawia, że stół drgnie i wraca do zera maszyny, czyli na -359,88. A nawet wraca już w momencie odwołania sondy (odwołuję przez TOOL CALL 0) Dlaczego tak się dzieje? Gdzie popełniam błąd? Teoretycznie dało by się po każdym pobraniu narzędzia ustawiać najazd na C=0, ale to nie ma sensu. Oś C nie powinna się ruszać, nie mam w programie RESET PLANE. W ogóle program nie zawiera obrotów stołu - akurat mam obróbkę 3-osiową.



Tagi:


krzysiek4
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 23
Rejestracja: 03 lut 2015, 10:56
Lokalizacja: dolnośląskie

#2

Post napisał: krzysiek4 » 03 lut 2015, 11:07

Wykonywałem podobną czynność (pozycjonowanie stołu) sondą - dotykałem ściany w dwóch miejscach np: +Y, następnie stół obrotowy pozycjonować (soft key) - zielony (stół powinien się obrócić) - punkt ustaw - zapisać w preset tabeli (obie funkcje na soft key), powinno być ok. A może program ma np. C 0 M91 albo wywołuje z preset tabeli jakąś inną linie? Pozdrawiam.


rollaz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 442
Rejestracja: 26 lis 2006, 09:47
Lokalizacja: Kuznia Raciborska

#3

Post napisał: rollaz » 03 lut 2015, 15:20

Wrzuć tutaj program to zobaczymy co jest źle
Fachman


xeoraf
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 20
Rejestracja: 05 wrz 2014, 18:50
Lokalizacja: Bydgoszcz

#4

Post napisał: xeoraf » 03 lut 2015, 19:01

Sprawdz na jakiej bazie Ci zapisuje


Autor tematu
pawpol90
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 33
Rejestracja: 13 wrz 2012, 20:16
Lokalizacja: śląskie

#5

Post napisał: pawpol90 » 03 lut 2015, 21:01

Już udało mi się zauważyć błąd. zapomniałem, że jest funkcja (ale w postaci dodatkowego włączania z panelu, a nie M-funkcji), która jezeli jest włączona, to oś 4. i 5. w momencie wymiany narzędzia ustawia kołyskę i stół na punkt który ustalam w MOD-zie. A ustawione było A=0, C=0 (maszynowe).

Jednakże w międzyczasie nasunęła mi się kolejna sytuacja problemowa na nowej maszynie. W pozycji osi C = 0 rowek w stole rowek powinien być równo wzdłuż osi X (mam 10 rowków co 36st.). Jednak tak nie jest. Zauważyłem jak mocowałem dzisiaj przyrząd na kołkach (w rowku wzdłuż osi X, w pozycji C=0 (maszynowe) i po zmierzeniu sondą stał krzywo.Wtedy zmierzyłem rowki. Stół ma średnicę 900cm. Między jednym a drugim końcem mam prawie 1mm różnicy. Czy to jest normalne?

Dzięki Panowie za aktywność :-) Pozdrawiam


krzysiek4
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 23
Rejestracja: 03 lut 2015, 10:56
Lokalizacja: dolnośląskie

#6

Post napisał: krzysiek4 » 04 lut 2015, 00:02

Czy to jest nowa maszyna? W moim przypadku wyglądało to tak, że stół miał fi 1800 mm, rowki chyba się zgrywały (na jednej maszynie pracowało w sumie 8 frezerów non stop ), na środku stołu jest gniazdo chyba fi 100 (oś C ), wywołując preset tabelę z X+0 i Y+0 oś wrzeciona POWINNA być w osi stołu, po wywołaniu sondy i DIGITAL CC przesunięcie jednej z osi ( a może i nawet obu) było coś ok 1,3 mm. Dlatego też środkowanie (osiowanie)na stole pierścieni do obróbki odbywało się za pomocą czujnika zegarowego zamocowanego na wrzecionie. Jeśli mógłbym coś doradzić to bazowałbym tylko na pomiarach sondą, natomiast rowki niech służą do mocowania detalu lub też do odprowadzania chłodziwa (rowkami bym się nie sugerował i nie przejmował). Pozdrawiam.PS. Mam takie pytanko, mianowicie moja firma chce mnie przebranżowić i po dwóch latach na centrum obróbczym (5 osi, HEIDENHAIN iTNC 530) od stycznia nie pracuję już niestety jako frezer. Czy może ktoś wie o normalnej ofercie w normalnym kraju za normalne pieniądze. CNC to jeden z najbardziej przyszłościowych kierunków.


Autor tematu
pawpol90
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 33
Rejestracja: 13 wrz 2012, 20:16
Lokalizacja: śląskie

#7

Post napisał: pawpol90 » 04 lut 2015, 07:25

Na jakie stanowisko? :)
Tak to nowa maszyna dlatego dziwi mnie taka różnica


krzysiek4
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 23
Rejestracja: 03 lut 2015, 10:56
Lokalizacja: dolnośląskie

#8

Post napisał: krzysiek4 » 04 lut 2015, 22:04

Operator programista iTNC530, może w przyszłości technolog chodzi o rozwój w kier. CNC. A można wiedzieć jaka to maszyna i producent? Jeśli obrabiarka jest nowa , to zastanawiam się nad tym ustawianiem stołu, co to miał obrót 0,12 i przy wymianie sondy obracał się. Mianowicie dla stołu o śr.900 mm (promień 450 mm) obrót o kąt 0,12 (czyli 7 minut i 12 sekund) wynosi ok. 0,95 mm, może więc maszyna dalej korzysta z tego zapisanego gdzieś C=0.12 lub C=-0,12. Spróbowałbym ustawić kółkiem ręcznym równolegle rowki i sprawdzić, czy przypadkiem nie jest to coś około 0,12. Na monitorze jest też pokazywana tzw. BAZA (zmienia się to przy pomocy przycisku MOD) i wydaje mi się ,że dla C=0 (BAZA) rowki powinny być równolegle. Pozdrawiam.


karolekqazplm
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 56
Rejestracja: 04 mar 2012, 13:57
Lokalizacja: bydgoszcz
Kontakt:

podpowiedz

#9

Post napisał: karolekqazplm » 07 lut 2015, 19:46

Witam

znam Twoj problem odnośnie ustawiania tego elementu.
jest kilka przyczyn np:
1 ) zapis odpowiedniego punktu zerowego i program naturalnie do tego punktu (mam na myśli tutaj np punkt 1 i w programie punkt również 1 - jeżeli korzystasz z ROT'a to zapisuj wszystko w punkcie 1 - również w programie pod punktem 1),
2 ) usunięcie w programie PLANE RESET powinno w 100% wyłączyć wyrównywanie stołu podczas uruchamiania programu (funkcja jest generowana automatycznie w postprocesorze jeśli używasz Cama)
3 ) można wstawić PLANE SPATIAL np C = 0,12 - i tutaj pojawia sie oczywista sprawa że jest to kąt w stosunku do ukladu współrzędnych jaki wychodzi Tobie podczas badania sondą (wstawianie ROT)
osobiście proponuję Tobie wykorzystanie 3)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”