Heidenhain TNC 407/415 - dwie bazy

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

Autor tematu
pdasiek
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 6
Posty: 78
Rejestracja: 24 lis 2011, 21:59
Lokalizacja: Zwoleń

Heidenhain TNC 407/415 - dwie bazy

#1

Post napisał: pdasiek » 06 kwie 2016, 09:37

Witam,
Potrzebuje pomocy, o ile obcykane mam sterowniki Acramatic, Fanuc, Sinumerik, FNC 4, o tyle z Heidenhain TNC 407/415 miałem mało do czynienia.

Mam pytanie, kupiliśmy maszynkę która posiada dwa stoły wymienne.
jak zrobić żebym miał dwie bazy na tym sterowaniu?



Tagi:


MAREK POCHRON
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 153
Rejestracja: 30 gru 2010, 21:08
Lokalizacja: TARNÓW

Stoly wymienne

#2

Post napisał: MAREK POCHRON » 08 kwie 2016, 20:13

Czesc. Pracowalem kiedys na frezarce bramowej "Skoda WP25" co miala /5 stolow-palet wymiennych/ czyli stul obrotowy 2237x3497 mm. Jak na obecnym zamocowanym sie robilo to na nastepnych stolach ustawiacze ustawiali detale do obrobki. Mozna sie roznie bazowac np; wedlug rowkow na stole ; orysowania detalu , uchwytu do mocowania detalu, srodka stolu obrotowego . Wszystkie te bazy mozna zapisac do tabeli preset a potem wywolac dla danego stolu.


Autor tematu
pdasiek
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 6
Posty: 78
Rejestracja: 24 lis 2011, 21:59
Lokalizacja: Zwoleń

#3

Post napisał: pdasiek » 13 kwie 2016, 07:04

mógłbyś napisać gdzie znajduje się ta tabela preset i w jaki sposób w HH się wywołuję daną baze?
Bo właśnie o to chodzi że nie mogę tego znaleźć

[ Dodano: 2016-04-13, 09:30 ]
u mnie w maszynie nie mogę znaleźć tabeli PRESET, na symulatorach nowszych znajduję te tabele jednak na maszynie z tym starym sterowaniem nie mogę.
Dodam że są stare programy gdzie były wymieniane stoły, jednak po wymianie czyli M62/M61 nie było żadnego wywoływania bazy (jak np. w Fanucu G54-G58, czy Acramatic D1-D30),

Myślałem że może bazy są osobne dla dwóch stołów czyli np. Bazuje z poziomu "kołka" detal na pierwszym stole, zmieniam stół i znowu bazuje z poziomu kółka na drugim stole, jednak cały czas jest to ta sama baza.

Rozkładam ręce,
W instrukcji na ten stary sterownik nic nie mogę znaleźć na temat dwóch baz.
Zapraszam na kanał Youtube, trochę własnych narzędzi:
https://www.youtube.com/channel/UCQd3Cq ... Gww/videos


sektor33
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 07 lis 2015, 14:42
Lokalizacja: Zduńska Wola

#4

Post napisał: sektor33 » 13 kwie 2016, 20:13

W menu automacie zobacz czy nie masz na dole tabela punktów zerowych w starych oprogramowaniach to było. Jeśli to masz to w tej tabeli musisz zapisać punkty bazowe a robisz to tak ze jeśli masz je już ustalone dajesz np jakieś narzędzie i jedziesz na x0 y0 z0 następnie jak będziesz w tabeli np nr 1 zapodaj klawisz którym przejmuje się punkty ,zapyta cie czy rzeczywiste czy bazowe to dasz bazowe i czy wszystkie przejąć i ci się zapiszą ,wiadomo jeśli narzędzie nie uderzy w przyrząd jeśli go dotnie zapisuj je osobno w powietrzu np y po za przyrządem Z ,kumasz potem w programie tuz za półfabrykatem przed wyborem narzędzia wstawia się cykl 247 wywolanie punktu bazowego i podajesz nr w którym zapisałeś te punkty to samo robisz na 2 stole tym razem zapisujesz np tabeli nr 2 i tak dalej ,może tego szukałeś nie wiem sorki za błędy


MECO
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 110
Rejestracja: 15 lis 2010, 20:15
Lokalizacja: dolnośląskie

#5

Post napisał: MECO » 14 kwie 2016, 19:45

A cykl 7 jest?


MAREK POCHRON
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 153
Rejestracja: 30 gru 2010, 21:08
Lokalizacja: TARNÓW

Bazy

#6

Post napisał: MAREK POCHRON » 14 kwie 2016, 22:05

Czesc. Na starszym sterowaniu nie robilem to nie wiem czy jest tabela PRESET -chyba nie. Na pewno powinna byc mozliwosc pracy z tabela punktow zerowych-baz ,wywolanie danego numeru bazy za pomoca cyklu 247 = starsze sterowanie .W iTNC530 wyglada to tak w adresarzu TNC; tworzymy plik np; TAB.D , potem przelaczamy na program AUTO , PGM/MGT i wybieramy , z prawej strony ma sie pojawic literka M . Czyli tabela jest aktywna .Pojawic by sie tez mial soft-klawisz TAB.PUNKTOW ZEROWYCH , w wybranym PROGRAM AUTO , gdy program stoi -nie jedzie. Dany punkt zerowy z tej tabeli wywolujemy za pomoca CYKLU 7 # . Czasem mi sie zdarzylo ze po wylaczeniu maszyny calkiem ,jeszcze raz trzeba bylo wywolac ta tabele w M... Teraz tabela PRESET . Tak samo w adresarzu TNC; PRESET .PR musi byc literka M , jako dana tabela aktywna . W wiekszosci sterowanie ma trzy tabele preset w tym jedna jest aktywna . Z tabeli preset wywolujemy za pomoca cyklu 247 .numer bazy.

Chcac zapisac za pomoca sondy do tabeli punktow . wpisujemy numer rzedu i nizej adres TNC:\TAB.D +zapis pozycji . ,a do tabeli PRESET wystarczy tylko numer rzedu + zapis pozycji.


Autor tematu
pdasiek
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 6
Posty: 78
Rejestracja: 24 lis 2011, 21:59
Lokalizacja: Zwoleń

#7

Post napisał: pdasiek » 21 kwie 2016, 07:42

Niestety ale nie mam właśnie tego pliku, pewien programista powiedział mi że trzeba taki plik stworzyć na PC i go przesłać, po czym wtedy go otworzyć i dopiero będę miał możliwość tworzenia kilku baz.

Póki co poradziłem sobie w ten sposób że na 1 stole bazuje z poziomu "kółka" "data set" a po wymianie stołu w programie przesuwam bazę z cyklu nr 7, po czym ją odwołuje i tak w kółko.

Działać działa, aczkolwiek jest to tylko "pominięcie" problemu :)
Zapraszam na kanał Youtube, trochę własnych narzędzi:
https://www.youtube.com/channel/UCQd3Cq ... Gww/videos


Loser
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 242
Rejestracja: 06 lip 2007, 21:27
Lokalizacja: Nienack

#8

Post napisał: Loser » 21 kwie 2016, 11:27

Programista powiedział :mrgreen: . Prawdopodobnie nie masz na tym sterowaniu preset tabeli bo jest za stare. Ale możesz sprawdzić jeżeli masz cykl 247 to wtedy możesz próbować stworzyć preset tabele wchodząc w edycję programów>pogram menadzer>i tworzysz plik powiedzmy o nazwei Preset.pr. Wtedy musisz ją aktywować wchodząc do niej z poziomu obróbki, progmowania i symulacji(zeby obok w pgm menager pojawiły sie literki SME) i tabela pojawi sie w softkeyach na dole w trybie rećznym. Tak jak wspomniałem pewnie tego nie masz.
Drugą opcją jest używanie Tabeli miejsc zerowych. Która powinna być w trybie MDI w softkeyach na dole obok tabeli narzędzi. Jeżlie nie masz to musisz ją stworzyćwchodząc w tryb edycji>program menadzer>nazwa powiedzmy TAB.D >enter. Potem aktywujesz ją wchodząc do tabeli w trybie edycji, symulacji i obróbki tak żeby było SME. I wtedy powinna sie ona pojawić we wspomnianym MDI. Z tabeli korzystasz używając cyklu 7 z # czyli jak chcesz wywołać miejsce nr 2 to będzie cycl def pkt bazowy 7 #2.
Nie wiele sie to różni od metody jaką stosujesz i trzeba bardzo uważać, przynajmniej na początku, ale jest. Jakby coś to pytaj tu zamiast programisty, tu jest lepiej :mrgreen: .


Autor tematu
pdasiek
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 6
Posty: 78
Rejestracja: 24 lis 2011, 21:59
Lokalizacja: Zwoleń

#9

Post napisał: pdasiek » 21 kwie 2016, 12:30

Dzięki Loser,
Drugą opcją jest używanie Tabeli miejsc zerowych. Która powinna być w trybie MDI w softkeyach na dole obok tabeli narzędzi. Jeżlie nie masz to musisz ją stworzyć wchodząc w tryb edycji>program menadzer>nazwa powiedzmy TAB.D >enter.
Najgorsze jest to że nie mogę tworzyć plików! Mogę jedynie kopiować stare już istniejące. A w taki sposób nie mogę stworzyć nowego rozszerzenia *.D
Wydaje mi się że mój Heidenhain jest okrojony. :wink:
Zapraszam na kanał Youtube, trochę własnych narzędzi:
https://www.youtube.com/channel/UCQd3Cq ... Gww/videos


Loser
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 242
Rejestracja: 06 lip 2007, 21:27
Lokalizacja: Nienack

#10

Post napisał: Loser » 21 kwie 2016, 12:39

W edycji programu w program manager na dole w softkeyach powinno być new file pprzesuń strzałkę w bok. Nie miałem styczności z tym sterowaniem ale to nawet na starszych sterowanaich było możliwe. Więc poszukaj.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”