głowice do otworów

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

Autor tematu
majnes
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 16
Rejestracja: 22 maja 2011, 23:10
Lokalizacja: Świdnica

głowice do otworów

#1

Post napisał: majnes » 07 cze 2011, 23:33

Witam Może ktoś pomoże , mianowicie chciałem się dowiedzieć czy ktoś z was wykonywał otwór np fi 80H7 na głębokości 100 mm? Dodam że ja coś takiego wiercę następnie frezują głowicą na na koniec wytaczam. Natomiast chciałem zapytać czy istnieją może głowice specjalne do wywalania takich otworów.??
Może posiadacie jakieś katalogi parametry zdjęcia , co cokolwiek żeby robić wydajniej ?



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 08 cze 2011, 00:48

sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Jarek San
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 32
Rejestracja: 25 wrz 2009, 09:58
Lokalizacja: Okolice Piły

#3

Post napisał: Jarek San » 08 cze 2011, 09:25

Witam ! Sa lepsze sposoby na wykonywanie takich otworów, ale bez wiercenia się nie obejdzie. Najlepszymi wytaczadłami z jakimi się spotkałem to sa wytaczadla serii DuoBore z sandvika, posiadają dwie krawędzie tnace, tylko dosyć sporo kosztują takie zabawki. Ja najczęściej przy takich otworach wywalam centralnie jeden otwór wiertłem płytkowy o jak największej średnicy( CoroMil 880) w moim przypadku to fi 43 ( obrabiarka musi posiadać chłodzenie przez wrzeciono). Jak już mam wywiercony otwór to zakładam głowice i frezuje w interpolacji śrubowej, w Haidenhainie to cykl wiercenia 208, siły skrawania przy takiej metodzie frezowania są przenoszone przez robocza oś wrzeciona "Z" więc można jej trochę dołożyć ;)

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: głowice do otworów

#4

Post napisał: WZÓR » 08 cze 2011, 10:01

majnes pisze:Witam Może ktoś pomoże , mianowicie chciałem się dowiedzieć czy ktoś z was wykonywał otwór np fi 80H7 na głębokości 100 mm? Dodam że ja coś takiego wiercę następnie frezują głowicą na na koniec wytaczam. Natomiast chciałem zapytać czy istnieją może głowice specjalne do wywalania takich otworów.??
Może posiadacie jakieś katalogi parametry zdjęcia , co cokolwiek żeby robić wydajniej ?
Na mojej VF-5 Haas sprawuje się świetnie.

Obrazek

Obrazek

Narzędzie kupiłem tu ; :arrow: http://www.eltech.com.pl/20 ... jak widać - daleko nie masz. :smile:

Tym narzędziem nie obrabiałem otworów na wymiar H7 , ale również polecam do jego zakupu.
:arrow: http://www.hoffmann-group.com/pl/produk ... adane.html (patrz ; katalog wersja książkowa str.336 - nr. katalogowy narzędzia 21 2900)
... praca na F 11000 robi wrażenie. :smile:
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
majnes
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 16
Rejestracja: 22 maja 2011, 23:10
Lokalizacja: Świdnica

#5

Post napisał: majnes » 13 cze 2011, 20:21

Dzieki na pewno mi to pomoże :)
Mam jeszcze pytanko odnośnie tych wierteł płytkowych jak nimi wiercić? Łamać wióra czy na raz powoli puszczać ? jakie parametry na nie stosować .??/?


ciekavy
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 118
Rejestracja: 16 wrz 2009, 16:55
Lokalizacja: gdzieś tam

#6

Post napisał: ciekavy » 13 cze 2011, 20:48

majnes pisze:Łamać wióra czy na raz powoli puszczać ? jakie parametry na nie stosować .??/?
Z łamaniem wióra. Parametry katalogowe.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#7

Post napisał: adam Fx » 13 cze 2011, 22:51

bez łamania wióra i bez nawiertaka dla wiertła 30 Walter to posuw ok 300 i obroty 1300 -- to tak z pamięci pisze (dokładnie z katalogu się dowiesz) wiertłem fi21 Kennametal wierciłem nawet z F900 ... ważne jest żeby detal był sztywny , posuw odpowiednio wysoki przy za niskim niema efektu samoczynnego łamania wióra dobre chłodzenie wewnętrzne i mocna sztywna maszyna szczególnie przy większych średnicach .. warto przy dłuższych wiertłach stosować wierceni z cyklu rozwiertaka ( przynajmniej na HH) bo te wiertła przy powrocie przez otwór przelotowy lubią zahaczyć tyłem płytki co kończy się jej wyrwaniem przy powrocie na FMAX w cyklu rozwiertaka można ustawić powolny wyjazd np F1000... z wierteł z jedna płytka wierciłem Walterem ,Kennametal, Mitsubishi, widnią, iscarem (jeszcze Sandvik ale to już na 2 płytki wiertło) najlepiej wypadają Kennametal a za nimi Mitsubishi przynajmniej na średnicach 14-35 (takie testowałem)

[ Dodano: 2011-06-13, 23:03 ]
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


ciekavy
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 118
Rejestracja: 16 wrz 2009, 16:55
Lokalizacja: gdzieś tam

#8

Post napisał: ciekavy » 13 cze 2011, 23:39

Osobiście używałem takich http://www.elektromet-cn.pl/files/KENNA ... row_PL.pdf (str 269) i z łamaniem wióra szły jak w masło. Parametry podobne do podanych przez kolege ok n1200

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#9

Post napisał: adam Fx » 14 cze 2011, 15:25

chodzi oto aby posuw był stały a wiór się sam łamał jak to pokazane na filmiku .. jeśli korzystamy z cyklu łamania to wiertło "uderza" w materiał np. co milimetr co nie wpływa korzystnie na płytkie(wiadomo węglik nie przepada za udarem) co do wierteł przedstawionych przez kolegęciekavy, to nie wiem może producent zaleca łamanie lecz na zdjęciu widać ze płytka ma jakiś tam łamacz wióra ale takowych nie stosowałem wiec nie będę się wypowiadał
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”