Strona Główna CNC FORUM
Amatorskie maszyny CNC

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
Akcesoria CNC

Poprzedni temat «» Następny temat
Właściwe przypisanie pinów do osi
Autor Wiadomość
Piotr Rakowski 
Specjalista poziom 3
rakuś



Pomógł: 29 razy
Dołączył: 29 Lip 2005
Posty: 923
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-19, 20:17   Właściwe przypisanie pinów do osi

Niektórzy z Was mają problemy z ustawieniem kierunku frezowania w związku z niewłaciwym przypisaniem osi do sterownilka. Przyjrzyjcie się poniższemu rysunkowi. Gdy osią najdłuższą nazwiemy oś X (tak najczęścij jest), osią związaną z bramą nazwiemy Y, a osią podnoszenia i opuszczania narzędzia nazwiemy Z to takie przypisanie nie zgadzać się będzie ze "zdrowym rozsądkiem", polegającym na tym, że początek frezowania powinien być zgodny z początkiem stołu obróbczego (lewy, dolny "róg" powierzchni roboczej stołu).

Nie trzeba wtedy robić obrotu wektorów w pliku CNC (czy PLT). Najprostszym rozwiązaniem w takim przypadku jest zamiana przypisania pinów osi X z Y w posiadanych programach do sterowania maszynami. Czyli do osi Y przypisujemy piny osi X i na odwrót w przypadku osi X. W przypadku płyty kol. Chaosa będzie to przypisanie:

Krok X - pin 4, kierunek X - pin 5
Krok Y - pin 2, kierunek Y - pin 3.

Pozdrawiam.

przypisanie_osi.jpg
Zamiana przypisania pinów osi X i Y
Plik ściągnięto 222 raz(y) 36,64 KB

_________________
Piotr (rakuś) Rakowski, eduCAD CNC, PLT2CNC, STEP2CNC
Oprogramowanie: http://www.soft4cnc.pl maszyny: http://www.grawerki.biz
 
 
dasza77 
Znawca tematu


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 96
Skąd: Ełk
Wysłany: 2007-02-20, 19:28   

Oczywiście kolega ma rację .
Ja na początku również nieprawidłowo przyporządkowałem osie, ale życie ( lub "zdrowy rozsądek") zmusiło mnie do weryfikacji.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

sponsorem forum jest www.akcesoria.cnc.info.pl
Informacje na witrynie cnc.info.pl są podawane tylko w celach edukacyjnych oraz hobbystycznych. Jedynie użytkownik wysyłający wiadomość lub plik ponosi pełnoprawną odpowiedzialność za ich treść. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, cnc.info.pl może przekazać wszelkie informacje właściwym organom państwowym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu. Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych cnc.info.pl nie przekazuje informacji odnośnie użytkowników firmom i osobom prywatnym. Hasła, adresy e-mail oraz numery IP są szyfrowane w bazie danych i jedynie administrator jest w stanie odczytać te informacje. Cnc.info.pl jest przeciwna łamaniu zabezpieczeń oraz łamaniu praw autorskich, jednak niektóre osoby nie przestrzegają naszego regulaminu. Jeżeli zobaczyłeś wiadomość lub plik, który twoim zdaniem jest nielegalny lub narusza twoje dobra osobiste, prosimy o natychmiastowy kontakt:
Administrator

www.akcesoria.cnc.info.plsilniki krokoweŁożyska linioweśruby trapezowe i kulowe
Strona wygenerowana w 0,25 sekundy. Zapytań do SQL: 14