TESTY NA PLOTERZE Z SSK-MB I SSK-B03 POD XP

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu STEP2CNC

Autor tematu
genpa
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 17 lip 2005, 10:20
Lokalizacja: Augustow

TESTY NA PLOTERZE Z SSK-MB I SSK-B03 POD XP

#1

Post napisał: genpa » 20 lis 2006, 14:59

Witam,
tesowałem właśnie Step2cnc na swojej maszynce z płytą główną ssk-mb i sterownikami ssk-b03( 4a podział 1/128kroku). ku mojemu zdziwieniu silniki podczas posuwu liniowego drgały, trzeszczały maszyna cała drgała. Dodam ze normalnie steruję pracą maszyny spod macha 2 i nigdy tam takiego czegoś nie miałem. Pomyslalem że może zle dobrana jest długość impulsu terujcego ale zmiana jego nie miała zbyt duzego wpływu na pracę maszyny. Postanowiłem sprawdzić oscyloskopem wygląd impulsów sterujacych z macha2 i z step2cnc, w obu programach ustawiłem długość impuslu na 20us i badałem wyjście kroku jednej z osi oscyloskopem ustawnionym na 20us na działkę. Otóż okazało się ze Step2cnc znacznmie zniekształca przebieg prostokątny na wyjsciu - pojawiaja sie dziwne przedłuzenia drgania przebiegu nie regularny wyglad impulsów.widać to na zdjeciach - jedne jest podczas sterowania machem2 gdzie długość impuslu jest jedna działka czyli 20us, a duga z Step2cnc gdzie długość impuslu jest wieksza niż ta ustawiona i widać dokładnie- jakiś inny przebieg lub zakłucenie . dodam też ze skoro sterowany jest port ltp to dlaczego z macha mozna wycisnąć wiekszą czestotliwość niz z step2cnc? nie znam sie na sterowaniu ltp ale może można to poprawić .
jeszcze jedna sprawa - czasem zdarzało się ze program sie przycinał i podczas posuwu liniowego mimo puszczonych klawiszy alt i strzałki - maszyna dalej jechała.
Załączniki
mach 20us na div.JPG
mach 20us na div.JPG (31.21 KiB) Przejrzano 5314 razy
step2cnc20usdiv.JPG
step2cnc20usdiv.JPG (17.02 KiB) Przejrzano 5317 razy



Tagi:

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#2

Post napisał: gaspar » 20 lis 2006, 22:20

genpa pisze:mojemu zdziwieniu silniki podczas posuwu liniowego drgały, trzeszczały maszyna cała drgała.
Też, zwracałem już autorowi na to uwagę, że przydało by się dynamiczne sterowanie częstotliwością silników... W moim przypadku bardzo to utrudnia pracę na maszynie (ma swoje gabaryty) i stała prędkość bez możliwości płynnego przyspieszania jest nie do przyjęcia :(

Aktualnie cały czas pracuje w turbocnc, który chodzi mi wyśmienicie, a nie ukrywam, że w przyszłości chciałbym nabyć step2cnc, pod warunkiem że zostaną wprowadzone zmiany na sterowanie częstotliwością silników.

Ponadto brakuje w programie opcji zaznaczenia elementu obrabianego np. pisakiem czerwonym i dynamiczną zmianę głębokości grawerowania nie korzystając z konwertera plt2cnc. Również przydała by się możliwość po wprowadzeniu do programu zmianę po przez zaznaczenie np myszką obiektu i ustawienie głębokości pisaka na 0. W moim przypadku ułatwia to ustawianie maszyny do grawerowania na jakiejś konkretnej tabliczce - ustawiam w g-codzie ręcznie glębokość grawerowania obwódki na 0 i łapie punkt X:0,Y:0 na obrabianej tabliczce, czyli nie muszę szukać środka tabliczki i od niej zaczynać, no chyba że o czymś nie wiem.
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3

Post napisał: Piotr Rakowski » 21 lis 2006, 09:51

Odpowiedź 1 - kol. Genpa.

To, co widzisz na swoim oscyloskopie nie jest zakłóceniem, a celowym działaniem. Impuls w tej chwili wysyłam następująco: przestawiam pin w stan 1 czekam długość impulsu i przestawiam na 0. Dalszy wykres obrazuje czas oczekiwania, wynikający z częstości wysyłania impulsów. Na moich maszynach (w obu mam zastosowane silniki, które importowałem dla naszej społeczności). Na tych silnikach nie mam drgań, a przynajmniej nie są one specjalnie odczuwalne.

Ponieważ nie widzę innej możliwości sterowania impulsowego w czasie niż regulację interwałami między kolejnymi zmianami z 1 na 0 i odwrotnie mogę jedynie zrobić tak, aby czas oczekiwania dzielić równo między stan wysoki i niski.

Przygotuję taką wersję - zobaczymy, czy to pomoże.
Gaspar pisze:Również przydała by się możliwość po wprowadzeniu do programu zmianę po przez zaznaczenie np myszką obiektu i ustawienie głębokości pisaka na 0. W moim przypadku ułatwia to ustawianie maszyny do grawerowania na jakiejś konkretnej tabliczce - ustawiam w g-codzie ręcznie glębokość grawerowania obwódki na 0 i łapie punkt X:0,Y:0 na obrabianej tabliczce, czyli nie muszę szukać środka tabliczki i od niej zaczynać, no chyba że o czymś nie wiem.
Odpowiedź kol. Gaspar - 5x cztałem to, o czym piszesz i ni diabła nie rozumiem o ci Ci chodzi, a przede wszystkim w którym programie? Proszę o berdziej szczegółowe wyjaśnienia (może także rysunki).
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
genpa
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 17 lip 2005, 10:20
Lokalizacja: Augustow

#4

Post napisał: genpa » 21 lis 2006, 13:24

Witam,
testowałem dziś Step2cnc na kompie z atlonem 2200 i musze powiedzieć ze impuls wyglądał inaczej był juz lepszy i maszyna mniej drgała ale zaówazyłem ze maszyna drga własnie jedynie podczas tych cieńszych przedłuzeń - które pojawiaja sie dosc czesto. ponadto znów pojawił sie problem z posuwem recznym -klawiszy atl i strałki i po ich puszczeniu maszyna dalej chodziła, musiałem wtedy wyłaczać program i zaslanie maszyny. no to tyle. przesyłam fotke oscyloskopu z kompa z atlonem 2200(1,4ghz). czekam na wersje z innym sterowaniem.
Pozdrawiam.
Załączniki
step2cnc 20usdiv atlon1,4ghz.jpg
step2cnc 20usdiv atlon1,4ghz.jpg (23.23 KiB) Przejrzano 5315 razy

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5

Post napisał: Piotr Rakowski » 21 lis 2006, 23:55

Wyjaśniam kolegom to, co widać na oscyloskopie.

1. W pierwszym badaniu, gdzie STEP2CNC był porównywany do Macha - badanie to było nieporównywalne! Dlaczego? - dlatego że w Machu nastawiono stałą długość impulsu (20 us), co daje 50 kHz częstotliwości wysyłania impulsu (chyba, że było to 20 us na stan 0 i 20 us na wysoki - więc 25 kHz), a w moim programie częstotliwość wynikała z prędkości ruchu nastawionej suwakami! W STEP2CNC zastosowano taki oto algorytm: długość impulsu stanu wysokiego jest stała (domyślnie 10 us - oczywiście przestawialna, ale nie dynamicznie, jak to jest z częstotliwością impulsowania). Reguluję natomiast długością (czasem) stanu niskiego (co widać na oscyloskopie). Z teoretycznego punktu widzenia nie ma znaczenia, czy długośc stanu wysokiego = długości stanu niskiego - częstotliwość pozostaje niezmienna. Po co tak? Dlatego, że wydaje mi się to być istotnym, ile trwa stan wysoki. Zgadza się ze mną kolega Zbigniew9 (który także testuje program). Powiada, że dzięki zastosowaniu takiego impulsowania jego silniki pracują mocniej.

2. Zrobiłem badania na swoich maszynach, czy i jak wpływa zastosowanie równych i nierównych długości stanów wysokiego i niskiego. Na obu moich maszynach (na jednej sterownik MIXPOLu z IMT901, druga sterowniki M542) nie ma różnicy w działaniu!

3. Natomiast nierównomierne działanie (na zasadzie swego rodzaju terkotania, czy szarpania jak traktor - jak to określił kol. Gaspar) zaobserwowałem na Windows 95 ze sterownikami M542 - ale jedynie w trakcie posuwu ręcznego z klawiatury. Wynika to jedynie z tego, że procedura sterowania klawiaturą jest "trigerowana" zbyt często przez system Windows. Poprawię to w następnej wersji programu STEP2CNC.

4. Zarówno posuw przyciskami na ekranie o zadany interwał jak i posuw w trakcie wykonywania programu nie powodują nierównomiernej pracy.

5. Poza tym Panowie, proszę Was o nieporównywanie STEP2CNC do Macha! Mach jest programem dopracowywanym od z górą 6 lat i sprawdzonym przez setki testerów i tysiące użytkowników. Dlatego pracuje bardzo stabilnie. STEP2CNC jest na razie swoistym poletkiem doświadczalnym, a mnie udało się namówić do testowania raptem 12 użytkowników, z czego najwyżej połowa wzięła się za testy (marne z resztą, bo specjalnie zostawiłem błędy do zaraportowania, a jakoś nikt ich nie dostrzega :wink: )

Z tych właśnie powodów [pkt 6.] postanowiłem udostępnić szerszemu ogółowi program STEP2CNC w wersji BETA2. Im więcej z Was go będzie używało tym szybciej dopracujemy wersję finalną.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#6

Post napisał: gaspar » 22 lis 2006, 08:15

Piotr Rakowski pisze:Natomiast nierównomierne działanie (na zasadzie swego rodzaju terkotania, czy szarpania jak traktor - jak to określił kol. Gaspar) zaobserwowałem na Windows 95 ze sterownikami M542 - ale jedynie w trakcie posuwu ręcznego z klawiatury.
Tylko u mnie sytuacja ta występuje podczas posuwu ręcznego i podczas normalnej pracy maszyny.

Procesor na którym testuję program to Celeron 466Mhz, sterowniki M542.

[ Dodano: 2006-11-22, 08:18 ]
Piotr Rakowski pisze:marne z resztą, bo specjalnie zostawiłem błędy do zaraportowania, a jakoś nikt ich nie dostrzega
Czy to, że we wcześniejszej wersji program wykonywał ruch po liniach prostych robiąc np literę S było zamierzone? :>
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7

Post napisał: Piotr Rakowski » 22 lis 2006, 09:23

Kol. Gaspar - przygotuję dla Ciebie wersję z równym podziałem impulsu. Proszę sprawdź, czy poprawiło się w ruchu pracy (jak pisałem w ruchu ręcznym jeszcze nie).

Nie, poruszanie się po liniach prostych było moim błędem - niezamierzonym. Sprawa była trywialna, ale objawaiła się bardzo brzydko...
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
genpa
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 17 lip 2005, 10:20
Lokalizacja: Augustow

#8

Post napisał: genpa » 22 lis 2006, 10:37

Witam,
no to jak juz bedzie ta zmieniona wrsja programu to prosił bym o wysłanie mi go (genpa(małpa)cnc.info.pl) lub popdrzucenie linka. przetestuje i zobaczymy.

pozdrawiam

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#9

Post napisał: gaspar » 22 lis 2006, 12:08

Piotr Rakowski pisze:Kol. Gaspar - przygotuję dla Ciebie wersję z równym podziałem impulsu. Proszę sprawdź, czy poprawiło się w ruchu pracy (jak pisałem w ruchu ręcznym jeszcze nie).
No i wszystko teraz pracuje bardzo sprawnie :)

Jeszcze jedna sugestia. Przy zmienianiu suwakiem prędkości pojawia się w dymku opis, zasłania on suwak i prędkość trzeba ustawiać w miarę intuicyjnie. Rozdzielczość w jakiej pracuje to 1024x768.
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


Autor tematu
genpa
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 17 lip 2005, 10:20
Lokalizacja: Augustow

#10

Post napisał: genpa » 22 lis 2006, 14:00

testowałem już tą nową wersję - w gruncie rzeczy nic sie nie zmieniło - impuls prostokątny jest juz wprawdzie równy(tzn. czas impuslu = czasie przerwy), lecz nie to powoduje to drgania maszyny - powoduja to pasożytnicze impusly prostokatne ( te ciensze które widać na oscylogramach). taki problem pojawiał sie też i w Kcam ie( czytałem na forum o tym) i myśle ze taki sposób sterowania jak w Kcamie nie jest do końca dobry - dlaczego? dlatego własnie ze nie które sterowniki silników krokowych interpretują takie pasożytnicze impusly prostokątne jako sygnały kroku i stąd pojawiaja sie drgania - dlatego też na steronikach M542 i tych IMT to sie nie pojawia bo mogą one nie interpretować tych złych impusów - natomiast Ssk-b03 ( które maja wejscia optoizolowane) reaguja na te impulsy - mysle ze pozostałe też bedą tak to interpretować. Nie chodzi mi tu o juz o posów reczny ale i posów w normalnej pracy. Spróbuje jeszcze sprwdzić to na innym (trzecim z koleji) kompie ponieważ na procku o wyższej f moze to zniknąć , ale nie wiem nie znam się na sterownikach lpt.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „STEP2CNC”